Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży. Notowania miedzi nadal w konsolidacji

|
selectedselectedselected
Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży. Notowania miedzi nadal w konsolidacji  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Po fali systematycznych zwyżek cen ropy naftowej w poprzednim tygodniu i spadku notowań w trakcie poniedziałkowej sesji, dzisiaj notowania tego surowca wpadły w konsolidację. Faktem jest, że na ceny ropy wpływa teraz szereg istotnych czynników, które działają w obie strony.

Niektóre z tych czynników nadal są wsparciem dla cen ropy. Tu króluje niedawna decyzja OPEC+ o znaczącym obniżeniu limitów wydobycia tego surowca od listopada. Jest ona przede wszystkim sygnałem, że rozszerzony kartel jest skłonny bronić cen ropy przed zbyt dużym osunięciem się w dół. Warto także wspomnieć, że globalne zapasy ropy naftowej są relatywnie niskie, co także zwiększa napięcia dotyczące podaży tego surowca.

Niemniej, ceny ropy znajdują się także nieustannie pod wpływem istotnego czynnika negatywnie przekładającego się na ceny tego surowca. Chodzi oczywiście o spowalniające tempo wzrostu gospodarczego na świecie, które zaczyna być coraz wyraźniej dostrzegalne w różnych państwach. Jest ono o tyle istotne, że globalna koniunktura przekłada się na popyt na paliwa, co z kolei wpływa na ceny samej ropy naftowej.

Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży.	 - 1Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży.	 - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Obecnie największe zmartwienia budzi sytuacja w Chinach, będących jedną z kluczowych gospodarek świata i drugim po USA największym konsumentem ropy naftowej na świecie. Chiny nadal borykają się z nawracającymi ogniskami pandemii – obecnie najbardziej problematyczny jest wzrost liczby zakażeń w rejonie Mongolii Wewnętrznej, jednak warto mieć na uwadze, że ogólna liczba zakażeń jest największa od sierpnia, a restrykcje pandemiczne powracają w tym kraju jak bumerang.

Najwięcej uwagi przyciągają jednak Stany Zjednoczone. Póki co widoczne jest tam spowolnienie wzrostu gospodarczego, jednak rynek pracy pozostaje silny. Nie ulega jednak wątpliwości, że podwyżki stóp procentowych prędzej czy później zaczną przynosić efekt – i zapewne w największym stopniu zobaczymy go dopiero za kilka miesięcy. To zaś oznacza, że okres wyraźniejszych spadków popytu na ropę w USA może być jeszcze przed nami.

Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży.	 - 2Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Reklama

 

MIEDŹ

Po ciągu systematycznych przecen na przełomie wiosny i lata, notowania miedzi wpadły w wielotygodniowy ruch boczny. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych już od połowy lipca oscyluje bowiem przez większość czasu w okolicach 3,20-3,70 USD za funt. Także obecnie notowania miedzi w USA poruszają się nieco powyżej 3,40 USD za funt.

Ceny miedzi niewątpliwie pozostają nadal pod dużym negatywnym wpływem obaw o sytuację gospodarczą na świecie. Miedź to jeden z najbardziej „koniunkturalnych” surowców, bowiem jest ona wykorzystywana w branżach wyjątkowo wrażliwych na kondycję konkretnej gospodarki, takich jak budownictwo czy transport. Obecnie wiele obawy budzi trudna sytuacja w Chinach, czyli kraju odpowiadającym za ponad połowę globalnego popytu na miedź.

Jednak jednym z czynników podtrzymujących notowania miedzi jest widmo jej niedostatecznej podaży na przestrzeni kolejnych lat. O ile w okresie recesji czy kryzysu mało kto może się tym przejmować, to już w perspektywie kilku lat najprawdopodobniej dadzą o sobie znać niedobory tego metalu, wynikające m.in. z zaniechania wielu projektów wydobywczych w okresie pandemii. W tym roku mniejsza produkcja dotyczy m.in. Peru, czyli kraju będącego drugim największym producentem miedzi na świecie. Wczoraj pojawiły się informacje, że w sierpniu wydobycie tego metalu w Peru spadło po raz drugi z rzędu.

Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży.	 - 3Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży.	 - 3

Reklama

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama