Metal w grudniu drożeje do 8640 USD/t, poziomu najwyższego od sierpnia – inwestorzy gołębio zinterpretowali wypowiedź szefa Fed, indeks Caixin PMI wrócił powyżej 50 pkt.
W trzeciej dekadzie listopada notowania metalu ustabilizowały się powyżej 8300 USD/t, barierę dla wzrostów stanowiły 200-dniowa średnia krocząca w okolicach 8460 USD/t oraz psychologiczny poziom 8500 USD/t. Miesiąc zamknął się pierwszym od lipca wzrostem (+4,4%), częściowo za sprawą największego od roku spadku indeksu dolara (-3,1%). Fundamenty rynkowe poprawiły się z powodu wstrzymania działalności przez kopalnię Cobre Panama (1% światowej podaży); na LME spadły zapasy surowca, a contango 0-3M zeszło z poziomów najwyższych od dekad.
Pierwszy dzień grudnia przyniósł wzrost cen metalu do 8640 USD/t, wartości z sierpnia. Nastroje inwestorskie poprawiły się po niby-gołębiej wypowiedzi szefa Rezerwy Federalnej o zbalansowanych ryzykach obniżek i podwyżek stóp procentowych, w której rynki dopatrzyły się oznak końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Aprecjacji sprzyjał powrót indeksu Caixin PMI dla przetwórstwa (za listopad) powyżej 50 pkt, aczkolwiek oficjalny chiński PMI ponownie się obsunął i wciąż przebywa poniżej granicy 50 pkt oddzielającej ekspansję od spadku aktywności. 4 grudnia inwestorzy zrewidowali stanowisko w kwestii stóp Fed (podobnie jak na rynku złota, które ustanowiło rekord), a notowania metalu wróciły w okolice 200-dniowej średniej kroczącej, 8440 USD/t. Presję wywarły rosnące zapasy na LME i umocnienie dolara.
Rynek średnioterminowo wsparty przez sezonową poprawę popytu i ograniczoną dostępność surowca, możliwe wzrosty cen w perspektywie 12M+. Średnioterminowo fundamenty rynkowe może poprawić sezonowy wzrost apetytu Państwa Środka na surowiec (od połowy listopada do lutego) przy ograniczonej podaży. Kopalnie Antofagasta i Freeport-McMoRan wynegocjowały z chińskimi hutami pierwszą od trzech lat obniżkę premii przerobowej TC/RC, co zwiastuje nasiloną konkurencję o pozyskanie surowca. Istotniejsi gracze rynkowi utrzymali prognozy cen miedzi 10 tys. USD/t w perspektywie 12M oraz 12 tys. USD/t na 2025 rok. W międzyczasie nie jest wykluczone osłabienie notowań do 8 tys. USD/t. Wsparcie zapewni chiński green policy put, czyli solidny popyt wynikający z transformacji energetycznej Państwa Środka.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję