Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena miedzi: krótkoterminowy pesymizm i długoterminowy optymizm! Rynek złota w nerwowym oczekiwaniu

|
selectedselectedselected
Cena miedzi: krótkoterminowy pesymizm i długoterminowy optymizm! Rynek złota w nerwowym oczekiwaniu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na rynkach finansowych dzisiaj panują dobre nastroje, do których przyczyniło się m.in. oddalenie kwestii potencjalnego shutdownu w USA. Optymizm udziela się także inwestorom na rynku miedzi – cena tego metalu od wczoraj wyraźnie rośnie. Do zwyżek przyczynia się jednak także sytuacja w Ameryce Południowej, gdzie pojawiają się nawracające strajki oraz przestoje w kopalniach miedzi.

W centrum uwagi inwestorów na rynku miedzi pozostają jednak Chiny. Kraj ten generuje połowę globalnego popytu na miedź, zaś wielkość tego popytu stoi pod znakiem zapytania w obliczu groźby bankructwa największego dewelopera w tym kraju, spółki Evergrande. Problemy dewelopera budzą pytania o całą branżę – a budownictwo jest szczególnie istotne w kontekście popytu na miedź. Do tego dochodzi także kryzys energetyczny w Chinach, który także ma istotne znaczenie w kontekście popytu na miedź.

Według danych CRU, budownictwa odpowiada za 22% chińskiego popytu na miedź, zaś sektor energetyczny generuje drugie 22% popytu. Największy udział ma produkcja samochodów, lodówek, elektroniki oraz innych dóbr należących do grupy tzw. consumer durables (42%).

 

Miedź: krótkoterminowy pesymizm i długoterminowy optymizm.  - 1Miedź: krótkoterminowy pesymizm i długoterminowy optymizm.  - 1

Reklama

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

 

Zamieszanie wokół Evergrande oraz problemy w sektorze energetycznym Chin sprawiają, że w krótkoterminowym ujęciu na rynku miedzi może się jeszcze pojawić presja podaży. Jednak długoterminowe (kilkuletnie) perspektywy są znacznie lepsze – głównie ze względu na rolę miedzi w transformacji energetycznej. Według obecnych szacunków, zużycie miedzi w sektorach związanych z zieloną energią wzrośnie aż pięciokrotnie do 2030 roku.

 

ZŁOTO - nerwowe wyczekiwanie na dane z rynku pracy w USA

Bieżący tydzień na rynku złota jest okresem relatywnie wąskiej konsolidacji notowań kruszcu w okolicach 1750-1770 USD za uncję. Brak zdecydowania inwestorów wynika praktycznie z jednego czynnika – wyczekiwania na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy.

Inwestorzy na rynku złota przywiązują dużą wagę do tych danych nie bez przyczyny. W ostatnim czasie przedstawiciele Fed bowiem zaznaczali, że swoje decyzje dotyczące tempa zacieśniania polityki monetarnej w USA będą uzależniać od kondycji amerykańskiej gospodarki – zaś dane z rynku pracy są w tym przypadku takim „papierkiem lakmusowym”.

Reklama

Oczywiście kluczowa będzie zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Jeśli wzrost zatrudnionych przekroczy 500 tysięcy, to będzie to optymistyczny sygnał dla gospodarki USA, który prawdopodobnie przesądzi o rychłym rozpoczęciu wycofywania się Fedu z taperingu QE. To oznaczałoby presję na dalszy wzrost wartości dolara, zaś dla złota byłby to impuls do pogłębienia spadków.

Naturalnie, przeciwny scenariusz wywołałby odwrotną reakcję – inwestorzy zaczęliby się obawiać o to, czy Fed nie odłoży taperingu na później. Oczywiście słabsze dane niekoniecznie oznaczałyby, że w listopadzie nie rozpocznie się proces zacieśniania polityki monetarnej – ale sama niepewność co do tego terminu mogłaby uderzyć w wartość dolara i sprzyjać wzrostowi cen złota w krótkoterminowej perspektywie.

 

 

 

 

Reklama

Miedź: krótkoterminowy pesymizm i długoterminowy optymizm.  - 2Miedź: krótkoterminowy pesymizm i długoterminowy optymizm.  - 2

Notowania złota – dane dzienne

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Tematy

ceny złota notowania złota notowania miedzi surowce notowania Notowania cen złota ile kosztuje uncja złota cena zlota wykres notowania surowców cena miedzi w skupie złoto notowania notowania cen miedzi surowce wtórne surowce mineralne surowce bankier ceny surowców cena miedzi za 1kg giełda surowców cena miedzi na złomie kursy surowców surowce metaliczne surowce energetyczne w polsce surowce mineralne w polsce ceny złota wykres ceny surowców wtórnych cena złota za kg cena miedzi lublin cena miedzi skup aktualna cena złota surowce kosmetyczne surowce skalne surowce kosmetyczne sklep pko surowców globalny skup surowców wtórnych giełda miedzi rozmieszczenie surowców mineralnych w polsce notowania miedzi online notowania miedzi w londynie notowania miedzi na świecie notowania miedzi wykres notowania miedzi kghm surowce online cena miedzi giełda bankier cena miedzi bankier notowania miedzi surowce kosmetyczne hurtownia surowce odnawialne surowce w polsce złoża surowców w polsce cena złota dzisiaj cena złota online surowce po angielsku kurs miedzi online aktualny kurs miedzi notowania złota wykres ceny złota notowania notowania złota w pln notowania złota i srebra notowania złota online notowania złota live notowania złota na giełdzie notowania złota nbp notowania złota pln notowania złota money ceny złota w polsce notowania miedzi bankier notowania surowców złoto ceny złota i srebra ceny miedzi bankier ceny miedzi na świecie ceny miedzi na skupie ceny miedzi online ceny miedzi legionowo ceny miedzi kraków ceny miedzi giełda ceny miedzi money ceny miedzi w polsce ceny miedzi poznań ceny miedzi wykres ceny miedzi prognozy ceny miedzi w niemczech ceny miedzi 2016 cena miedzi warszawa cena miedzi w niemczech cena miedzi w polsce notowanie miedzi cena miedzi prognozy 2021 cena miedzi za tonę miedź notowania bankier giełda cena miedzi gdzie można znaleźć miedź ile kosztuje uncja złota w polsce ceny miedzi 2020 ceny miedzi wykres 10 lat ceny złota prognozy ceny złota 2021 cena złota za gram u jubilera 2020 ceny złota wrocław ceny złota wykres 10 lat ceny złota bullionvault cena złota 585 w wyrobie ceny złota na ukrainie cen złota ceny złota na przestrzeni lat ceny złota nbp ceny złota na świecie cena złota fizycznego ceny złota baranowski ceny złota 2019 ceny złota kraków ceny złota złom ceny złota historycznie w jaki sposób
Reklama
Reklama