Wysokie ryzyko geopolityczne winduje ceny miedzi i innych metali przemysłowych do rekordowych poziomów; LME zawiesza obrót niklem po wystrzale notowań powyżej 100 tys. USD/t
Bieżący tydzień na Londyńskiej Giełdzie Metali przejdzie do historii. W poniedziałek nowy rekord ustanowiły notowania miedzi oraz aluminium, we wtorek niklu, cynku oraz cyny. Ceny niklu podczas wtorkowej sesji podwoiły się i przekroczyły poziom 100 tys. USD/t, do eksplozji notowań przyczyniło się zamykanie krótkich pozycji przez istotnego producenta metalu z Azji. Nadzwyczajnie wysoka zmienność cen surowca skłoniła londyńską giełdę do zamknięcia obrotu niklem i anulowania części transakcji.
Ryzyko obniżonej podaży surowca oraz pozytywne dane z Chin wspierają rynek „czerwonego metalu”
Nowy rekord notowań kontraktu 3-miesięcznego na miedź wynosi 10845 USD/t, niemal 100 USD powyżej dotychczasowego szczytu z maja ubiegłego roku. Wbrew pozorom od momentu inwazji Rosji na Ukrainę fundamentalna sytuacja na rynku nie uległa znacznej zmianie, ilość metalu dostępnego w magazynach LME (live warrants) jest nawet nieco wyższa niż w pierwszej połowie lutego. Obawy o zmniejszoną dostępność surowca utrzymują jednak jego ceny na podwyższonych poziomach. Rosja zapewnia niemal 4% globalnej podaży miedzi (nr 7 na świecie), większość trafia na eksport, z czego ok. połowa do Europy. Mimo braku oficjalnych sankcji dotyczących dostaw „czerwonego metalu” z Rosji na Zachód, prawdopodobne są zakłócenia logistyczne, problemy z finansowaniem zakupów oraz samoograniczania przez nabywców współpracy z rosyjskimi partnerami. Ewentualne przekierowanie przez Rosję dostaw surowca z Europy do Chin może wywołać dalsze zwyżki jego notowań, zwłaszcza na Starym Kontynencie.
Do wzrostów cen miedzi mogły się także przyczynić lepsze dane z chińskiej gospodarki oraz informacja o spadku wydobycia metalu w Chile, kraju odpowiedzialnym za niemal 27% globalnej podaży surowca (nr 1 na świecie). Pozytywnie zaskoczyły wzrosty indeksów PMI w Państwie Środka, poprawiła się aktywność w branży budowlanej. Natomiast w ocenie chilijskiej komisji ds. miedzi Cochilco krajowe wydobycie surowca zmalało w styczniu o 7% r/r, osiągając poziom najniższy od 3 lat; urząd statystyczny nie zidentyfikował powodu spadku aktywności w sektorze.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję