Pojawia się coraz większy popyt na miedź z chińskiej branży OZE. Do końca roku 2023 cena miedzi nie musi odbijać, ale w długim terminie warto stawiać na ten metal – uważają analitycy.
- Rośnie popyt na surowce z Chin, w tym na miedź z branży OZE.
- Jednak z pewnych powodów do końca 2023 roku tona miedzi może potanieć, a nie podrożeć.
- W długim terminie na rynku miedzi powinny pojawić się znaczące nierównowagi.
Chiński popyt na surowce przemysłowe rośnie w "solidnym tempie" - stwierdził Goldman Sachs w niedawnej nocie. Szczególnie rzuca się w oczy apetyt Państwa Środka na miedź - popyt na ten metal wzrósł o 8% r/r, podczas gdy apetyt na rudę żelaza i ropę naftową wzrósł odpowiednio o 7% i 6%, przewyższając już na koniec września całoroczne oczekiwania Goldmana.
Kontrakty terminowe na miedź spadły w październiku do 3,6 USD za funt, oscylując w pobliżu najniższego poziomu od czterech miesięcy, ponieważ perspektywa jastrzębiej Rezerwy Federalnej podniosła cenę dolara amerykańskiego i zahamowała popyt na surowce przemysłowe. Optymistyczne dane PMI dla przemysłu z USA zwiększyły możliwość utrzymania restrykcyjnych kosztów finansowania zewnętrznego przez dłuższy czas, wspierając DXY, wywołując wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych do 16-letnich maksimów i pogarszając perspektywy dla przemysłu na całym świecie.
Zobacz także: Co wydarzy się w październiku na giełdach? Prognozy analityków dla S&P500 i WIG20
Chińskie OZE zgłasza wielki popyt na miedź
Jak tłumaczą analitycy Goldman Sachs, ten silny popyt na miedź jest w dużej mierze związany z połączeniem silnego wzrostu zielonej gospodarki. Chiński sektor nieruchomości wciąż czeka na ożywienie, ale popyt na miedź napędza zielona transformacja. Ekonomiści Goldmana wskazują szczególnie na instalacje solarne na lądzie, które do tej pory w 2023 r. osiągnęły poziom wszystkich instalacji z poprzednich lat.
Jak wynika z czerwcowego raportu Global Energy Monitor, moc operacyjna instalacji słonecznych w Chinach osiągnęła 228 GW, czyli więcej, niż we wszystkich innych krajach łącznie. Druga co do wielkości gospodarka świata jest na dobrej drodze do podwojenia swojej mocy w zakresie energii wiatrowej i słonecznej, co oznaczałoby zrealizowanie celów na 2030 rok.
Zgodnie z danymi zebranymi przez Goldman Sachs, popyt na miedź w Chinach wzrósł w lipcu o 71% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Popyt w segmencie OZE urósł o 130% r/r.
Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w sierpniu o 4,5% r/r, przewyższając oczekiwania analityków na poziomie 3,9%. "Widzimy wsparcie w przyszłym roku dla popytu na aluminium i miedź, biorąc pod uwagę, że obecne pozytywne czynniki są trwałe" - prognozuje raport.
Zobacz także: Niezwykła prognoza słynnego bankiera - 3,5 dnia pracy w tygodniu
Notowania ceny miedzi (USD/funt)
Źródło: TradingView
W IV kwartale 2023 nie musi być z miedzią różowo
Warto zwrócić uwagę na ekstremalne contango na rynku miedzi, niespotykane od 1994 r. Kontrakty futures są sprzedawane z premią w stosunku do ceny spot i sygnalizują słaby popyt krótkoterminowy.
We wrześniu zapasy miedzi w magazynach LME osiągnęły najwyższy poziom od maja 2022 r., napisała w niedawnej nocie Ewa Manthey, strateg ds. towarów w ING. Zapasy miedzi utrzymywane na LME wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, co pokazuje wyraźne słabość popytu - uważą Manthey. "Wraz z rosnącymi zapasami LME i rozluźnieniem spreadów, cena miedzi może spadać w którkim terminie” – ostrzegła analityczka.
Jej zdaniem, rozczarowujące ożywienie w Chinach w połączeniu z jastrzębim sygnałem od Fed, że stopy procentowe będą wyższe przez dłuższy czas, to główne obciążenie ceny metalu.
Zobacz także: Cena złota - fatalna passa! Atrakcyjność kruszcu rośnie
"W przypadku miedzi ryzyko pozostaje spore do końca roku, w związku z niepewnymi perspektywami sektora nieruchomości w Chinach. Globalne spowolnienie produkcji i spadek światowego handlu, niespotykany od czasu pandemii, mogą również wpływać na popyt na miedź w najbliższym czasie” – zwróciła uwagę analityczka ING.
Globalny handel spadł w lipcu o 3,2% r/r - był to największy roczny spadek od trzech lat od sierpnia 2020 roku. Tak wynika z World Trade Monitor opublikowanego przez Holenderskie Biuro Analiz Polityki Gospodarczej (CPB).
Fitch Solutions BMI obniżył swoją średnią roczną prognozę cen miedzi na 2023 r. do 8550 USD za tonę. Korekta wcześniejszej prognozy 8800 USD za tonę wynika z rosnącej siły USD i obawy o kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA.
Notowania MSCI China i kontraktów na miedź
Źródło: Yardeni Research
W długim terminie miedź będzie drożeć
W długim terminie popyt na miedź powinien jednak rosnąć. Raporty S&P Global i EIA przewidują, że do 2035 r. popyt na miedź podwoi się w porównaniu z obecnym poziomem, co mija się z prognozami Międzynarodowego Stowarzyszenia Miedzi pokazującymi 26% wzrostu podaży i budzi obawy o znaczne niedobory.
Gigant wydobywczy BHP w sierpniu przyznał, że długoterminowe perspektywy dla miedzi są obiecujące. „Dążenie do dekarbonizacji zwiększy popyt na ten metal. Przewidujemy, że branża prawdopodobnie wejdzie w ostatnią trzecią część tej dekady z niskim buforem zapasów, a zatem podwyższone ceny miedzi mogą utrzymać się przez cały ten okres" – stwierdzają analitycy BHP.
Robert Friedland, założyciel kanadyjskiej firmy wydobywczej Ivanhoe Mines, nie jest zaniepokojony obecną słabością na rynku miedzi, ponieważ długoterminowy popyt na ten metal ma wzrosnąć. „Nadchodzi kryzys podażowy na rynku miedzi. Nie będzie wystarczającej ilości nowej produkcji, aby zaspokoić przyszły popyt na jeden z metali kluczowych dla transformacji energetycznej” – stwierdził w wywiadzie dla Bloomberg TV.
Zobacz również: Prognozy dla głównych walut: będzie się działo na FOREX! Kursy euro, dolara, franka w oczach najlepszych analityków
Firma Fitch Solutions BMI spodziewa się, że rynek miedzi pozostanie deficytowy, ponieważ przyspieszająca transformacja ekologiczna wymaga coraz większej ilości metali. Prognozuje poziom cenowy miedzi w okolicy 11500 USD za tonę w 2032 r. i pojawienie się długoterminowego deficytu strukturalnego mimo pojawienia się nowych projektów w Chile, Peru, Australii i Kanadzie.
Z ostatnich raportów S&P Global, Wood Mackenzie, Międzynarodowej Agencji Energetycznej i innych wynika, że chociaż popyt na miedź może niemal podwoić się do 2035 r., przedsiębiorstwom wydobywczym trudno jest za nim nadążać. Niedobór ten grozi nie tylko zahamowaniem wzrostu czystej energii, ale także udaremnieniem celu, jakim jest zerowa emisja CO2 do 2050 r. Trwają prace nad usprawnieniem istniejących operacji wydobywczych, opracowaniem nowatorskich technologii wydobycia i zwiększeniem wysiłków w zakresie recyklingu.
Zobacz również: Jak kupić złoto nie wychodząc z domu?
Prognoza dla miedzi (popyt, podaż, bilans, cena USD/tonę)
Źródło: S&P Global
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję