- Cena złota jest ponad dwukrotnie wyższa niż jeszcze 5 lat temu
- Wiele czynników może wspierać złoto: geopolityka czy banki centralne
- Są jednak pewne kluczowe przeszkody dla podtrzymania hossy, uważa bank HSBC
- Jaka jest prognoza dla ceny złota na 2024 i 2025 rok?
Hossa złota wciąż trwa w najlepsze
Cena złota ma za sobą fantastyczny okres. Od początku tego roku notowania metalu szlachetnego zyskały niemal 20%. Odnosząc obecne poziomy do wartości z października 2023 roku, jest to zwyżka o ponad 35%.
Kurs złota utrzymuje się przy rekordowych szczytach. W połowie lipca cena metalu dobiła tymczasowo nawet do 2483 USD za uncję. Obecnie jest to 2470USD. Zwyżka ta wynikała z kombinacji wielu kluczowych czynników.
Wzrost ten był napędzany przez potężne zakupy złota jako “bezpieczna przystań” i transakcje funduszy hedgingowych. Zostały one wywołane oczekiwaniami obniżek stóp procentowych przez Fed i inne banki centralne oraz rosnącą niepewnością gospodarczą. Rosnące deficyty fiskalne również zachęcają do zakupów złota, głównie na rynku pozagiełdowym. - czytamy w nowej analizie HSBC.
Złoto osiągnęło nowe szczyty pomimo realnych dodatnich stóp procentowych, co jest bardzo osobliwą sytuacją. Jest to sytuacja, gdy inflacja jest niższa od stóp procentowych banków centralnych:
Złoto jest historycznie wrażliwe na realne stopy procentowe i chociaż w tej relacji nastąpił znaczący rozdźwięk, spodziewamy się, że realne stopy procentowe ostatecznie wpłyną na złoto pod koniec 2024 i 2025 roku. - ostrzegają ekonomiści HSBC.
Bezpieczna przystań złota w obliczu geopolitycznych utarczek
Złoto błyszczy jako zabezpieczenie przed trudnymi czasami. Globalna niepewność jest wysoka, biorąc pod uwagę toczące się konflikty geopolityczne. To także kluczowy rok wyborczy. Mamy za sobą już wybory w Wielkiej Brytanii czy Francji, ale te najważniejsze dla globalnej gospodarki dopiero nadejdą. Będą to wybory prezydenckie w USA.
W tym ważnym roku wyborczym, w którym już doszło do pewnych wyborczych zawirowań. W niepewnym świecie politycznym złoto może być bardzo atrakcyjne. Złoto jest wrażliwe na ryzyko geopolityczne, zwłaszcza w przypadku otwartego konfliktu zbrojnego. - zauważyli analitycy rynku surowcowego w HSBC.
Globalne rynki finansowe nadal monitorują trwającą wojnę na Ukrainie, konflikt w Strefie Gazy i ogólnie na Bliskim Wschodzie. W obliczu napięć na linii USA-Chiny i szerszych spięć w kwestii Morza Południowochińskiego, łatwo jest zrozumieć, dlaczego ceny złota utrzymywały się na wysokim poziomie w ciągu ostatnich dwóch lat. - czytamy w analizie HSBC.
Podobnie, od początku konfliktu w Izraelu w październiku 2023 roku złoto osiągnęło rekordowo wysoki poziom, odwracając trwający do tego momentu czteromiesięczny spadek cen. - dodano.
Wykres: Indeks ryzyka geopolitycznego.
Źródło: HSBC.
Wzrost ryzyka geopolitycznego przyczynia się do zwiększenia popytu na złoto jako bezpieczną przystań, które ma reputację sprawdzonego i zaufanego aktywa w tym zakresie. Uważamy, że ryzyko geopolityczne, które według wszelkich miar nasiliło się w ciągu ostatnich kilku lat - podobnie jak tarcia handlowe - odegrało ważną, choć nieprzejrzystą rolę w utrzymaniu cen złota.
W klimacie podwyższonego ryzyka geopolitycznego łatwo zrozumieć, dlaczego złoto stało się popularne. Uważamy, że wpływ ryzyka geopolitycznego na złoto był generalnie niedoceniany przez uczestników rynku. Wpływ ten prawdopodobnie utrzyma się i choć złoto może zejść z obecnych wysokich poziomów, uważamy, że ryzyko geopolityczne utrzyma złoto na wyższych poziomach niż miałoby to miejsce w przeciwnym razie. - podsumowali eksperci z HSBC.
Złoto i banki centralne
Banki centralne są kluczowe dla rynku złota. Po pierwsze, generują olbrzymi popyt na fizyczny metal skupując jego duże ilości. Złoto przeżywa obecnie renesans wśród zarządzających rezerwami banków centralnych.
Nie spodziewamy się, by w 2024 roku zakupy banków centralnych osiągnęły poziom z lat 2022 i 2023, kiedy to w każdym roku przekraczały znacznie 1000 ton. Wyczuwamy niechęć ze strony niektórych zarządzających rezerwami do kupowania znacznie powyżej ceny metalu 2300 USD za uncję, ale uważamy, że popyt pozostanie silny w ujęciu historycznym ze względu na dywersyfikację polityki i przyczyny geopolityczne. - uważają analitycy HSBC.
Wykres: Zakupy złota przez banki centralne
Źródło: HSBC.
Po drugie, polityka pieniężna banków centralnych jest istotna dla rynku złota.
Rynki finansowe wydają się wyceniać znaczne obniżki stóp procentowych w pozostałej części roku, ale ceny złota mogą już odzwierciedlać te oczekiwania. - stwierdzili ekonomiści HSBC.
Oprócz prognozy obniżki stóp o 25 pb na wrześniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, ekonomiści HSBC przewidują również dodatkowe obniżki stóp o 25 pb na kolejnych posiedzeniach w listopadzie i grudniu.
Chociaż spodziewamy się pewnego odbicia złota, gdy cięcia stóp nastąpią, to uważamy, że cena złota już teraz w dużej mierze odzwierciedla gwałtowne cięcia stóp w tym i przyszłym roku. - dodali eksperci z HSBC. - Niemniej jednak polityka pieniężna ma wpływ na ceny złota w czasie i powinna być uważnie obserwowana.
Zaobserwowano również rozdźwięk między ceną metalu a realnymi stopami procentowymi, które pozostają dodatnie nawet w okresie wzrostu kursu złota.
Ten rozdźwięk może być dowodem na to, że rynek koncentruje się na innych czynnikach, w szczególności na geopolityce, polityce fiskalnej i ryzyku związanym z rynkiem akcji. Spadki na rynkach akcji spowodowały ostatnio znaczną likwidację złota i możliwa jest dodatkowa likwidacja w przypadku dalszego spadku na rynkach akcji. Perspektywy mocnego dolara amerykańskiego mogą mieć kluczowe znaczenie dla ograniczenia wzrostów ceny metalu.
Rentowność obligacji, a cena złota
Podczas gdy Fed i inne banki centralne ustalają krótkoterminowe stopy procentowe, kierunek rentowności długoterminowych obligacji jest również ważny dla złota.
W przeszłości zmiany realnych 10-letnich rentowności amerykańskich obligacji skarbowych miały szczególny wpływ na ceny złota. Spadek 10-letnich realnych rentowności do ujemnego poziomu na początku dekady pomógł napędzić wzrost cen złota.
Realne rentowności są obecnie dodatnie, ale nie zatrzymało to wzrostów złota. Z biegiem czasu uważamy, że realne stopy procentowe, nawet jeśli tylko nieznacznie wzrosną po cięciach Fed, ostatecznie przyczynią się do ograniczenia rajdu złota i będą miały wpływ na ceny. Tempo zacieśniania polityki pieniężnej może również ulec zmianie, co może mieć wpływ na ceny złota.
Zobacz także: Ukryty kryzys migracyjny. Rekordowa migracja sięga 18% populacji w 2 lata
Wysokie ceny zmniejszają popyt na złoto
Złoto mocno podrożało. Okazuje się, że kluczowy element złotej biżuterii podrożał o 20%. To w naturalny sposób sprawia, że drożeje cały gotowy jubilerski produkt.
Warto pamiętać o tym, że biżuteria stanowi połowę popytu na fizyczne złoto. Jeśli popyt na złotą biżuterię spada, może to mieć realny wpływ na ceny.
Wysokie ceny złota zmniejszają popyt na biżuterię, ale przede wszystkim na monety i sztabki na kluczowych, wrażliwych na ceny rynkach wschodzących, a także na rynkach OECD. - skomentowali ekonomiści HSBC.
Wysokie ceny zachęcają do zwiększenia podaży i zmniejszenia fizycznego popytu. Podczas gdy łączny popyt na biżuterię wzrósł w 2023 roku, wyższe ceny w końcu zaczęły w bardziej przekonujący sposób ograniczać popyt w tym roku. Spadki są szczególnie zauważalne wśród kluczowych konsumentów na rynkach wschodzących, gdzie konsumowana jest większość złotej biżuterii. - dodali.
Jednak wyższe poziomy dochodów konsumentów mogą złagodzić spadki popytu. Słabszy popyt fizyczny w tym roku może spowodować, że większe ilości kruszcu zostaną wchłonięte przez rynki inwestycyjne. - czytamy dalej.
Spada popyt na złote sztabki i monety
Jednak popyt na złote monety i sztabki, który był historycznie silny w latach 2022 i 2023, wykazuje zauważalne oznaki spowolnienia.
Popyt na sztabki spadł szczególnie w gospodarkach wrażliwych na ceny, takich jak Indie, ale do tej pory konsumpcja monet i sztabek była większa w Chinach. - stwierdzili eksperci rynku złota w HSBC.
Prognozujemy wzrost produkcji w kopalniach przez co najmniej kolejne dwa lata, ponieważ wcześniejsze inwestycje, rozbudowa istniejących projektów i niższa klasyfikacja zwiększają produkcję. Spadające klasy rudy i wyczerpywanie się istniejących złóż ograniczą produkcję w dalszej części tej dekady. Zmiany w produkcji kopalnianej, choć mają wpływ na ceny w dłuższej perspektywie, nie mają tendencji do wpływania na ceny w najbliższym czasie. - dodali.
Recykling jest drugim największym źródłem podaży złota po wydobyciu i podobnie jak w przypadku wydobycia, wysokie ceny powodują historycznie wysoki poziom recyklingu, zwłaszcza na rynkach wschodzących.
Recykling znacznie zwiększa podaż, szczególnie na rynkach wschodzących. Ta prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, ponieważ stary złom jest coraz częściej przyciągany na rynek.
Czytaj również: Ekonomiczny dynamit Europy. Polska będzie liderem wzrostu gospodarczego w Europie
Prognoza dla ceny metalu od banku HSBC. Czarne chmury nad złotem
Złoto zanotowało imponujący rajd w ostatnich miesiącach, ale według prognozy HSBC jest on przesadzony. Według ekspertów tego banku, istnieje duża szansa spadków ceny metalu.
Na 2024 rok prognozują oni średnią cenę metalu na poziomie 2305 USD za uncję. Tymczasem, obecna cena to 2470 USD za uncję. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to przeciętny poziom kursu kruszcu.
Z kolei na przyszły rok HSBC prognozuje cenę metalu na średnim poziomie 2105 USD za uncję. Oznacza to zatem, że bank oczekuje co najmniej 10% tańszego złota w 2025 roku.
Nastroje rynkowe są optymistyczne i choć krótkoterminowa trajektoria wzrostowa (ceny złota) nie wykazuje oznak spowolnienia, uważamy, że ceny są zawyżone. Spodziewamy się ruchu w dół w czwartym kwartale tego roku lub w 2025 roku. - podkreślili ekonomiści z HSBC.
Jeszcze niższa jest prognoza na 2026 rok. Według HSBC możliwy jest powrót do okolic kluczowej bariery 2000 USD. Prognozowana przeciętna cena metalu na 2026 rok to 2025 USD według HSBC.
W długim terminie bank inwestycyjny prognozuje, że złoto znacznie potanieje. Oczekiwana cena długoterminowa to 2000 USD za uncję. Jest to o 18% niższy poziom niż obecnie.
Podczas gdy silniejszy dolar amerykański w tym roku nie osłabił w wymierny sposób złota, może on stanowić przeszkodę dla wzrostów.
Zobacz również: Cena metalu wystrzeli o 300% w 4 lata? Prognoza rewolucji i wielkiej hossy
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję