Złoto ma za sobą świetny rok, w którym podrożało o ponad 13% i wybiło historyczne maksima. Eksperci uważają, że nowe rekordowe szczyty ceny metalu mogą zostać wybite jeszcze w tym roku. Wojny, niepokoje geopolityczne i działania banków centralnych będa wspierać kruszec w 2024 roku. Sprawdź nowe prognozy!
- Obawy geopolityczne wciąż są istotne dla ceny złota
- Obecnie na świecie toczy się 110 wojen
- W 2024 roku zaplanowanych jest 75 wyborów na całym świecie, w tym prezydenckie w USA
- Zakupy złota przez banki centralne są największe od dziesięcioleci
- Jakie są prognozy dla ceny Króla Metali?
Złoto ma słaby początek 2024 roku - co dalej?
Kurs złota w 2024 roku wzrósł o ponad 13%, ale początek nowego roku nie jest dla kruszcu tak korzystny jak ostatnie miesiące. Cena metalu w styczniu spadła o blisko 2% do 2025 USD za uncję.
Tymczasem, jeszcze na początku grudnia notowania złota wspięły się do 2145 USD za uncję osiągając rekordowe wartości.
“Złoto ma się dosyć słabo od początku roku tracąc blisko 2% na wartości co jest związane przede wszystkim z mocniejszym dolarem i wzrostem rentowności obligacji w USA. Złoto może również doświadczać większych odpływów z ETFów, biorąc pod uwagę wprowadzenie funduszy ETF na spot Bitcoina. - stwierdził Michał Stajniak, zastępca dyrektora departamentu analiz w XTB w komentarzu dla FXMAG.
Kurs złota w USD za uncję
Źródło: tradingview.com
Banki centralne kluczowe dla złota w 2024
Działania banków centralnych będą istotne dla ceny złota w bieżącym roku z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, będą one obniżać stopy procentowe. Do takich kroków szykuje się między innymi Rezerwa Federalna czy Bank Anglii, a być może nawet i nasz NBP. Po drugie, banki centralne kupują rekordowe ilości złota. Po raz ostatni tak duże roczne zakupy kruszcu obserwowane były 60 lat temu.
“W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawił się rozdźwięk między oczekiwaniami rynków finansowych dotyczącymi obniżek stóp w 2024 roku a tym, co sugerują projekcje Fed. Ma to konsekwencje dla złota” - zauważyli analitycy HSBC.
“Złoto jest historycznie wrażliwe na realne stopy procentowe i chociaż nastąpił znaczny rozdźwięk w tej relacji, spodziewamy się, że realne stopy procentowe będą miały wpływ na złoto w miarę rozwoju sytuacji w 2024 roku” - dodali.
“Rynek konsekwentnie wycenia obniżki o około 150 pb, czasem wyższe, w 2024 roku, z prawdopodobieństwem około 50:50, że pierwsze cięcie nastąpi na marcowym posiedzeniu FOMC. Perspektywa cięć stóp procentowych o takiej skali spowodowała wzrost złota. Różni wysocy rangą urzędnicy Fed w ciągu ostatnich kilku miesięcy 2023 roku wielokrotnie odrzucali te przypuszczenia, ale rynek jak dotąd lekceważył próby obniżenia oczekiwań dotyczących cięć stóp przez Fed” - podkreślili eksperci z HSBC.
Jeśli Fed nie obniży stóp tak gwałtownie lub tak szybko, jak oczekuje tego rynek, złoto może stopniowo tracić na wartości, zwrócili uwagę ekonomiści HSBC.
“Mediana kropek Fed implikuje cięcia o 75 pb w tym roku. Tymczasem, ceny kruszcu mogą już odzwierciedlać około 150 pb obniżek stóp w 2024 roku” - zaznaczyli analitycy HSBC.
Zupełnie inaczej na sprawy patrzą ekonomiści Credit Agricole. Oczekują oni pozytywnego wpływu obniżek stóp procentowych na ceny złota.
“Złoto pozostaje ostatecznym zabezpieczeniem przed awersją do ryzyka oraz osłabieniem waluty i powinno nadal zyskiwać na wartości, zwłaszcza gdy Fed zacznie obniżać stopy procentowe w II połowie 2024 roku” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.
“Perspektywy obniżek stóp procentowych historycznie były dobre dla złota w perspektywie 1-2 lat od ostatniej podwyżki oraz podobnego terminu po pierwszej obniżce” - stwierdził Michał Stajniak z XTB.
“Obecnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w marcu ze strony Fed wynosi ok. 85%, ale najprawdopodobniej jest to mocno przesadzone. Jeśli Fed faktycznie wyklucza możliwość obniżki w marcu (gospodarka jest wciąż bardzo mocna), to przesunięcie terminu oczekiwania pierwszej obniżki powinno umocnić dolara oraz dać perspektywę do wyraźnej korekty na rynku złota” - dodał Michał Stajniak.
Banki centralne są kluczowym źródłem popytu na złoto i gromadzą je w tempie niespotykanym od końca lat 60. i początku lat 70. ubiegłego wieku.
“Prognozujemy zakupy banków centralnych w 2024 roku na poziomie 800 ton i dodatkowe 700 ton w 2025 roku” - stwierdzili eksperci z HSBC.
Czytaj również: Cena metalu runęła o 82%. To nie koniec - prognozy ekspertów 2024
Geopolityka wciąż ważna dla “bezpiecznej przystani”
Chociaż geopolityka może nie mieć decydującego wpływu na złoto, w ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie zyskała na znaczeniu. Rok 2024 będzie ważnym rokiem dla ryzyka geopolitycznego i bez wątpienia wpłynie na złoto. Ważnym wskaźnikiem kierunku, w jakim może podążać to ryzyko, będą wybory.
Na 2024 rok zaplanowanych ich 75. Będą to między innymi wybory w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Indonezji, Meksyku, na Tajwanie, RPA i Wenezueli. Wybrani zostaną także nowi przedstawiciele do Parlamentu Unii Europejskiej,
“Mamy wyjątkowo aktywny politycznie rok. Mniej lub bardziej demokratyczne wybory będą mieć miejsce w ponad 70 państwach świata, z wyborami prezydenckimi w USA na czele. To będzie także podsycać niepewność na rynkach, która powinna przekładać się byczo na ceny złota. Zwłaszcza w miarę rosnących szans na powtórną elekcję Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jego zapowiedzi ograniczenia udziału i wsparcia militarnego w NATO mogą podnieść ryzyko eskalacji istniejących i wybuchów nowych konfliktów zbrojnych na świecie” - skomentował dla FXMAG Bogusz Kasowski, autor bloga Surowcowe.info.
Obecnie na świecie toczy się 110 konfiktów zbrojnych, wynika z danych Geneva Academy. One również będą ważne dla notowań metalu szlachetnego.
“Konflikt na Bliskim Wschodzie jest czynnikiem o tyle nieprzewidywalnym, że tylko od decyzji Iranu i wspierających go bojówek zależy dalsza eskalacja” - zauważył Bogusz Kasowski. - “Obecnie nie mamy sytuacji, że jemeńscy Houth zaatakowali znaczący cel np. w Arabii Saudyjskiej, tak jak zrobili we wrześniu 2019 wstrząsając globalnym rynkiem ropy naftowej i złota. A przecież Izrael już atakuje cele w Libanie”
“Jeśli doszłoby do eskalacji to złoto ma otwartą drogę nie tylko na nowe szczyty, ale nawet na wartości o 20% wyższe niż obecnie” - dodał.
“Nasz wzrok powinien być skierowany na Azję” - zaznaczył Michał Stajniak, zastępca dyrektora departamentu analiz w XTB w komentarzu dla FXMAG.
“Rynek odetchnął z ulgą po wynikach wyborów w Tajwanie, ale oznacza to brak poprawy stosunków między Chinami oraz Tajwanem i może prowadzić do większych napięć w tym miejscu” - dodał.
Zobacz również: Kurs dolara (USD) wystrzelił ponad 4 PLN! Znamy nowe prognozy dla USD/PLN na 2024
Prognozy dla ceny złota na 2024
Ścieżka dolara w 2024 roku będzie miała duży wpływ na kierunek złota. HSBC Research nie wierzy, że osłabienie USD utrzyma się do 2024 roku. Według ekspertów banku, kurs złota czeka wyraźny trend spadkowy w kolejnych latach.
Choć nie wykluczają oni zdobycia nowych szczytów przez cenę metalu w 2024 roku, to oceniają, że może ona spaść o 10% do następnego roku.
“Nastroje rynkowe są optymistyczne, ale uważamy, że ceny metalu są zbyt wysokie. Jesteśmy niedźwiedzi wobec obecnych poziomów” - powiedzieli analitycy HSBC.
Progności z HSBC zakładają cenę złota na przeciętnym poziomie 1947 USD w 2024 roku. Oczekiwany przez nich przedział handlu notowań kruszcu na ten rok to 1825-2200 USD za uncję. W 2025 roku oczekują oni zniżki ceny metalu do 1835 USD za uncję, czyli o blisko 10% wobec bieżących poziomów.
Zdobycia nowych maksimów wszechczasów przez kurs złota w 2024 roku nie wyklucza Michał Stajniak, ekspert XTB:
“Wobec wszystkich czynników istnieje duża szansa na to, że złoto w tym roku przekroczy 2100 USD za uncję, a być może sięgnie nowych historycznych szczytów w okolicach 2200 USD za uncję. Niższe ceny złota, poniżej 2000 USD mogą być uznawane za okazję patrząc na perspektywy tego, że stopy procentowe na świecie powinny być obniżane w wielu bankach w tym roku” - stwierdził Michał Stajniak z XTB.
Z kolei ekonomiści Goldman Sachs są przekonani, że cena złota zakończy ten rok w okolicach rekordowych szczytów wspinając się nawet do 2175 USD za uncję w grudniu 2024 roku.
Zobacz także: Cena złota w 2024 roku przebije 2200 USD? Nowe prognozy
Wykres: Prognoza ceny złota na 2024 rok od Goldman Sachs.
Źródło: Goldman Sachs
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję