Cena złota nieprzerwanie rośnie i właśnie przebiła kluczowy poziom. Kontrakty terminowe notowane na giełdzie Comex złamały dziś poziom 3500 USD. Powód? Jeszcze nigdy w historii inwestorzy i banki centralne nie wlewali w ten surowiec aż takiego kapitału w tak krótkim czasie. Co dalej z tą gorączką złota?
Analitycy spodziewają się, że w najbliższym czasie może dochodzić do korekt na rynku złota. Jak to tłumaczą?
Cena złota przebiła kluczowy poziom
Na moment pisania tego tekstu cena kontraktów terminowych na złoto notowanych na Comex wynosi 3480 USD. W trakcie trwającej obecnie sesji potrafiła jednak przekroczyć pułap 3500 USD, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Zresztą, złoto w tym roku ustanawia rekord za rekordem i przekracza coraz to kolejne kamienie milowe.
Kurs kontraktów terminowych na złoto notowanych na Comex (w USD za uncję)
✕Źródło: Trading View
Reklama
Na dziewięć ostatnich sesji tylko dwie zamknęły się nieznacznymi spadkami. Zdecydowana większość to wzrosty i to nie tylko na przestrzeni minionych dwóch tygodni. Od początku roku notowania kontraktów terminowych na złoto podrożały o prawie 32%. To więcej niż łączny wzrost z całego ubiegłego roku. Wtedy mogliśmy mówić o skoku wzwyż rzędu 29%.
Napływ kapitału do złota na przestrzeni lat
✕Źródło: Bank of America
Ogromne zainteresowanie złotem widać także po danych prezentujących napływ kapitału do tego surowca. Pochylili się nad nimi analitycy z Bank of America. Jak widać na powyższym wykresie, wspomniany przypływ jest w tym roku wyjątkowo duży, nawet większy od tego, który mogliśmy zaobserwować w trakcie kryzysu pandemicznego w 2020 roku.
Reklama
Kontrast między zakładanymi pozycjami na złocie a jego ceną
✕Źródło: Deutsche Bank/ Bloomberg
Z kolei analitycy z Deutsche Banku dostrzegli inną ciekawą zależność dotyczącą ceny złota. W okresie, w którym ta rosła, liczba długich pozycji otwieranych przez inwestorów na tym instrumencie finansowym spadała.
Patrząc na to, co działo się z ceną złota w ostatnich tygodniach, można byłoby przypuszczać, że ta będzie dalej rosła w najlepsze. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie może dochodzić do korekt na tym kursie. Tak uważa między innymi analityk Marex, Edward Meir.
Reklama
Tłumaczy on, że korekty mogą wynikać z tego, że inwestorzy, którzy wcześniej otwierali pozycje na złocie, teraz będą je realizować z zyskiem, co może nieco zbić cenę.
Pozostajemy byczo nastawieni do złota. Niemniej jednak w krótkim terminie prawdopodobne są korekty, gdy inwestorzy krótkoterminowi będą realizować zyski lub zostaną zmuszeni do sprzedaży z powodu wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, wywołanych kolejną falą wyprzedaży na rynku akcji.
Spadki wynikające z takiego działania inwestorów nie powinny być jednak duże. Deustche Bank spodziewa się, że nie przekroczą one 5%, co oznaczałoby, że w najgorszym wypadku cena spadnie do 3 310 USD za uncję.
Cena złota - prognozy
Saxo Bank i UBS jeszcze niedawno prognozowały, że cena kontraktów terminowych na złoto może w tym roku dobić do poziomu 3500 USD. Ten scenariusz ziścił się wyjątkowo szybko i wydaje się, że już trzeba przygotowywać kolejne. Choć obecnie cena znajduje się nieco poniżej tego poziomu, nie wydaje się, by jej marsz pod górę miał się w tym miejscu zakończyć.
Większy margines w swojej prognozie przedstawili analitycy Goldman Sachs. Ci założyli, że optymalnym scenariuszem dla złota jest dobicie do poziomu 3 700 USD w tym roku. Jednocześnie zaznaczyli, że w przypadku eskalacji wojny handlowej notowania mogą wystrzelić znacznie wyżej. Najbardziej skrajna projekcja mówi o tym, że cena mogłaby dobić nawet do 4 500 USD za uncję złota.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję