Wystąpienie dotyczyło także zaniepokojenia planowanym ograniczeniem finansowania Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), a także wsparcia dla skrócenia tygodnia pracy.
"Będziemy walczyć o zwiększenie finansowania Państwowej Inspekcji Pracy oraz o to, aby PIP z urzędu mogła stwierdzać zaistnienie stosunku pracy, jeżeli podczas kontroli wyjdzie, że dana umowa spełnia przesłanki, aby być umową o pracę, a nie cywilnoprawną" - podkreśliła.
"Zachęcam pana ministra do kontaktu z tymi firmami, bo one nie robią tego z altruistycznych pobudek, robią to dlatego, bo to się im opłaca. Pracownicy mniej chorują i rzadziej chodzą na L4, są bardziej wydajni, ale też rzadziej zmieniają pracę, bo są bardziej przywiązani do jednego miejsca - a na tym przedsiębiorstwom zależy" - ocenił.
Poparcie dla oskładkowania umów cywilnoprawnych
Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.
Lewica jednoznacznie popiera propozycję, aby okres pracy na umowach cywilnoprawnych wliczał się do stażu pracy oraz był oskładkowany.
Anna-Maria Żukowska zwróciła uwagę na znaczenie tych zmian, aby pracownicy na tzw. „śmieciówkach” mieli pełne prawa, tak jak zatrudnieni na umowach o pracę.
>> Sprawdź również: Dębica udziela Goodyear pożyczki na 150 mln złotych. Co na to kurs akcji?
Obawy o finansowanie Państwowej Inspekcji Pracy
Lewica wyraziła zaniepokojenie informacjami o możliwym zmniejszeniu środków na PIP w przyszłorocznym budżecie.
Żukowska podkreśliła, że obecny zasób kadrowy Inspekcji jest niewystarczający, co skutkuje tym, że przedsiębiorstwa są kontrolowane raz na kilkadziesiąt lat.
Zapowiedziała walkę o zwiększenie finansowania tej instytucji.
Skrócenie tygodnia pracy. Efektywność i korzyści dla pracowników
Łukasz Michnik, rzecznik prasowy Nowej Lewicy, zauważył, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni przynosi realne korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.
Wskazał na to, że firmy, które wprowadziły taki model pracy, odnotowały mniejszą absencję pracowników oraz wzrost efektywności.
>> Czytaj też: mBank planuje emisję na rynku międzynarodowym [13 września, Luksemburg]
Analizy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa dwa rozwiązania dotyczące skrócenia czasu pracy – wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy lub wolnych piątków.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu, zapowiedziała, że trwają analizy w tej kwestii.
Lewica intensywnie walczy o wprowadzenie zmian, które mają na celu poprawę warunków pracy, w tym oskładkowanie umów cywilnoprawnych oraz skrócenie tygodnia pracy.
W propozycjach pojawia się także konieczność lepszego finansowania PIP, aby skuteczniej chronić pracowników.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję