Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Za ciasne i za drogie. Polacy skarżą się na ciasnotę mieszkań najmocniej w Europie

Zbyt ciasne mieszkanie to problem najczęściej wymieniany przez Polaków niezadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej. Niestety, pod tym względem w naszym kraju jest najgorzej na tle reszty Europy, pokazały wyniki badania.

Za ciasne i za drogie. Polacy skarżą się na ciasnotę mieszkań najmocniej w Europie
Marek BAZAK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Ciasnota mieszkań polskim problemem narodowym
    1. Zakredytowani raczej zadowoleni ze swoich mieszkań
      1. "Ciasne, ale własne"- Polacy ogółem wśród najbardziej zadowolonych

        Aż 58% Polaków niezadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej jako główny powód wskazuje zbyt mały rozmiar zamieszkiwanej nieruchomości. Jest to największy odsetek w gronie państw europejskich.

         

        Ciasnota mieszkań polskim problemem narodowym

        Skala problemu zbyt małych mieszkań w Polsce jest jeszcze bardziej widoczna, gdy zestawimy go ze średnią w Europie. Pośród Europejczyków niezadowolonych ze swojego zakwaterowania, 37% uważa, że powodem jest zbyt mała powierzchnia zamieszkiwanego lokalu.

        “Niezadowolenie często wynika z konkretnych kwestii mieszkaniowych, a 37% niezadowolonych mieszkańców wskazuje potrzebę większej przestrzeni jako główny powód niepokoju” - czytamy w raporcie Re/Max.

        Kolejną istotną kwestią są wysokie koszty zakupu nieruchomości. O dziwo w Polsce nie aż tak istotną, jak rozmiar lokalu. 

        33% niezadowolonych mieszkańców Europy uważa, że ich nieruchomość jest zbyt droga. Odsetek ten jest szczególnie wysoki w przypadku Malty (53%) czy Finlandii (48%). Podobnie jest w przypadku Irlandii (48%), o czym przeczytasz również tutaj: “Co trzecia Irlandczyk chce wyjechać, bo mieszkania są zbyt drogie”

        Reklama

        Szczególny niepokój w wielu krajach Europy powoduje zagrzybienie mieszkania czy też obecna w nim pleśń lub nadmierna wilgoć. Jest to kwestia spotykana przede wszystkim w krajach o wilgotnym i ciepłym klimacie. Aż 49% niezadowolonych mieszkańców Portugalii zgłasza kłopoty z wilgocią lub pleśnią. Z kolei 22% niezadowolonych lokatorów w Holandii skarży się na szkodniki oraz niski poziom higieny.

        Dane Re/Max pokazały również, że wskaźniki zadowolenia są również ściśle powiązane z jakością mieszkań. Najemcy, którzy mieszkają na obszarach o wyższych kosztach lub niższej jakości mieszkań, częściej wyrażają niezadowolenie. 

         

        Zakredytowani raczej zadowoleni ze swoich mieszkań

        Nie jest zaskoczeniem, że ogólne niezadowolenie jest szczególnie duże wśród najemców i osób o niezbyt bezpiecznych warunkach mieszkaniowych. Jednocześnie ze swojego zamieszkania zadowoleni są ci, którzy mieszkają “na swoim”. Potwierdzają to statystyk Re/Max.

        84% osób posiadających własny dom lub mieszkanie jest zadowolona ze swoich warunków mieszkaniowych. O dziwo, nie różni się to w znaczący sposób od tych, którzy skorzystali z kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Zadowolonych jest bowiem aż 83% kredytobiorców.

         

        "Ciasne, ale własne"- Polacy ogółem wśród najbardziej zadowolonych

        Polacy znajdują się w czołówce europejskich narodów pod względem ogólnego zadowolenia ze swoich obecnych warunków mieszkaniowych. W klasyfikacji Re/Max znaleźliśmy się na czwartym miejscu, tuż za Holendrami, Rumunami i Bułgarami.

        Reklama

        Ogółem, 80% Polaków jest usatysfakcjonowanych z tego, jak obecnie mieszkają. To więcej niż europejska średnia na poziomie 76%. Tak wysoki poziom zadowolenia autorzy raportu uzasadniają “ścisłym powiązaniem z wysokimi wskaźnikami własności nieruchomości i jakością mieszkań dostępnych w tych regionach”.

        Najmniej ukontentowani z warunków mieszkaniowych są Grecy (68%) oraz Węgrzy (67%). Wskaźnik ten jest jednak najniższy w Irlandii (67%).

        “Irlandia ma najwyższy odsetek niezadowolonych mieszkańców na poziomie 18. To 8 punktów procentowych powyżej średniej europejskiej wynoszącej 10%” - czytamy w raporcie Re/max.

         

        Wykres: Odsetek osób niezadowolonych ze swojej bieżącej sytuacji mieszkaniowej w danym kraju:

        za ciasne i za drogie polacy skarza sie na ciasnote mieszkan najmocniej w europie grafika numer 1za ciasne i za drogie polacy skarza sie na ciasnote mieszkan najmocniej w europie grafika numer 1
        Źródło: Raport Re/Max pt. “European Housing Trend Report 2024”.


        Przemysław Tabor

        Przemysław Tabor

        Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


        Tematy

        mieszkanie nieruchomości kredyt na mieszkanie

        mieszkanie własne

        mieszkanie cena

        ceny mieszkań

        ciasne mieszkanie

        rynek nieruchomości rynek mieszkaniowy

        polityka mieszkania

        polityka nieruchomości

        polityka mieszkaniowa

        polskie nieruchomości

        PolskaEuropa
        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama

        Najnowsze

        Polecane