Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrost cen mieszkań w Polsce wyhamował. To może być pierwsza tego typu sytuacja od lat

|
selectedselectedselected

Podniesienie podatku od najmu może znacząco wpłynąć na rynek nieruchomości, z potencjalnym skutkiem wzrostu czynszów. Istotne jest zrozumienie intencji resortu, który może dążyć do przekierowania oszczędności obywateli na rynek kapitałowy. Jednak w kontekście obecnych wyzwań budowlanych i mieszkaniowych w Polsce, może to prowadzić do dalszych trudności związanych z dostępnością mieszkań oraz kosztami wynajmu.

Konsekwencje podniesienia podatku od najmu na rynek nieruchomości: co dalej z cenami mieszkań?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak wpłynie podwyższenie podatku od najmu na rynek nieruchomości?
  • Czy wzrosną czynsze?
  • Jakie są prognozy dotyczące cen mieszkań w największych miastach Polski do końca 2024 roku?

 

Jak możliwe podniesienie podatku od najmu wpłynie na rynek nieruchomości? Czy czynsze pójdą w górę?

Dotychczasowa praktyka pokazuje, że wzrosty opłat związanych z mieszkaniem były (przynajmniej w części) przenoszone na najemców. Szczególnie było to widoczne w 2022 roku, kiedy popyt na rynku najmu był bardzo wysoki i wynajmujący mogli dyktować warunki.

Obecnie sytuacja na rynku najmu jest inna, popyt na rynku najmu jest niższy, a do oferty trafiają mieszkania zakupione w ciągu ostatnich 2-3 lat przez inwestorów. Wszystko to przekłada się na przerwanie tendencji wzrostowej czynszów najmu. Możliwości podnoszenia czynszów przez wynajmujących są obecnie mniejsze, najemcy wiedzą, że znajdą inne mieszkanie, jeśli obecnie wynajmowane będzie dla po podwyżce za drogie.

W ostatnich miesiącach rentowność najmu spadła - rosnące ceny mieszkań nie zostały skompensowane przez wzrost czynszów. Większą rentownością charakteryzowały się m.in. 10-cio letnie obligacje skarbowe, a ten instrument inwestycyjny jest niemal bezobsługowy.

Reklama

Podniesienie podatku od wynajmu wpłynie negatywnie na rentowność najmu i może mieć wpływ na przyszłe decyzje inwestycyjne. Obecnie obserwujemy spadek popytu ze strony inwestorów indywidualnych, perspektywa zmiany wysokości podatku jest jednym z czynników demotywujących do zakupu. Wszystko będzie zależało finalnej wysokości tego podatku oraz jak będzie wyglądał podatek Belki. Wówczas inwestorzy będą mogli podjąć optymalne dla siebie decyzje.

Czynsze najmu obecnie zatrzymały się, są lokalizacje, w których nawet odnotowano spadek. Popularyzacja pracy zdalnej, sytuacja demograficzna, odpływ uchodźców z Ukrainy to czynniki, które przemawiają bardziej za potencjalnymi spadkami niż wzrostami czynszów. Są poziomy czynszów, który nabywcy nie zaakceptują. Wynajmujący będzie miał dwa wyjścia - zaoferować niższy czynsz lub przygotować się dłuższy okres poszukiwania najemcy.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację - w 2024 roku nie spodziewany się wzrostów czynszów najmu, mogą wystąpić spadki, szczególnie mieszkań w najgorszym stanie technicznym i charakteryzujące się dużym zużyciem funkcjonalnym.

 

Zobacz także: Kryzys podaży mieszkań. Czy na pewno? Sedno problemów na rynku nieruchomości

 

Co z cenami mieszkań w największych miastach w Polsce do końca 2024 roku?

Reklama

Wzrost wyhamował już na początku 2024 roku - spadł popyt na mieszkania, obudowała się oferta deweloperska. Sytuacja na rynku zmierza w kierunku stabilizacji, pierwszy raz do lat. Obecnie bazowym scenariuszem jest stabilizacja cen na obecnych poziomach.

 

Zobacz także: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce? Ministerstwo rozgrzewa rynek nieruchomości

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ewa Palus

Ewa Palus

Główna analityczka w REDNET Property Group. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Z rynkiem nieruchomości związana od 2014 roku. Głównie specjalizuje się w tematach analiz rynku mieszkaniowego. Jest autorką wielu opinii, raportów, prezentacji, a także prognoz rynkowych. Jej eksperckie komentarze były publikowane między innymi na łamach Pulsu Biznesu czy Rzeczpospolitej. Bliska jest jej idea zrównoważonego rozwoju, dlatego stale poszerza swoje kompetencje w tym zakresie.


Reklama
Reklama