Ponad 60% klientów sądzi, że ceny mieszkań będą spadać, wynika z sondażu przeprowadzonego w kwietniu przez portal TabelaOfert. Tylko co dziesiąty ankietowany uznał, że oczekiwane są wzrosty cen nieruchomości. Dość zaskakujący rezultat — przecież inwestowanie w nieruchomości to polski sport narodowy. Tymczasem, zdecydowana większość kupujących nie spodziewa się wzrostu cen mieszkań, wręcz przeciwnie: oczekuje spadków.
Kupujący mieszkanie liczą na rabaty i przeceny
“Klienci nie zmieniają zdania – nadal liczą na przeceny” - czytamy w analizie portalu tabelaofert.pl. - “To sygnał, że nastroje nabywców są wyjątkowo stabilne i wciąż nastawione na przeczekanie”

“Dziś klienci mają komfort wybierania” - skomentował Robert Chojnacki, prezes REDNET oraz założyciel Tabelaofert.pl.
Obecnie oferta mieszkań na polskim rynku nieruchomości jest rekordowa, zwrócił uwagę ekspert. W rezultacie klienci nie odczuwają presji czasu:
“To naturalne, że wielu z nich przyjmuje strategię przeczekania, zwłaszcza przy ciągle wysokich cenach i niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji geopolitycznej. Dodatkowo wielu kupujących liczy, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne obniżki stóp, co mogłoby jeszcze bardziej obniżyć koszty kredytów” – stwierdził Robert Chojnacki, twórca Tabelaofert.pl
Do oczekiwania wzrostu cen nieruchomości nie przekonały klientów słowa prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP, który na początku kwietnia zapowiedział obniżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Finalnie, cięcie o 50 pb miało miejsce w pierwszych dniach maja, ale ankieta została przeprowadzona jeszcze w kwietniu.
Niemniej, jeszcze w kwietniu spodziewany był ruch ze strony RPP. Choć powszechnie wiadomo, że luzowanie polityki pieniężnej zwykle rozgrzewa rynek nieruchomości, to potencjalni kupujący i tak oczekiwali spadku cen mieszkań.
Czy ceny nieruchomości wzrosną? Wiemy, na co szykują się deweloperzy
Nieco inaczej na sytuację na rynku nieruchomości spoglądają deweloperzy. Jedynie co piąty zapytany przedstawiciel firmy nieruchomościowej (19,1%) oczekuje spadku cen mieszkań, wynika z badania Tabelaofert.pl.

Źródło: Tabelaofert.pl.
Czytaj także: “To już inny rynek nieruchomości. Sprawdź, jak ceny mieszkań zmieniają się w tym roku”
Miesiąc wcześniej, w marcu, zniżki spodziewało się 15,1% deweloperów. Wciąż, zdecydowana większość z nich, bo około trzech na czterech, widzi perspektywę stabilizacji cen.
Znamienne jest to, że obecnie tylko 8,2% firm deweloperskich oczekuje wzrostu cen mieszkań. Równo rok wcześniej, w kwietniu 2024 roku było to aż 44,7% ankietowanych! Wówczas zaledwie 1,1% deweloperów spodziewało się zniżki cen, czyli jeden na stu zapytanych.
Wygląda na to, że optymizm, jaki dominował w branży nieruchomościowej w 2024 roku, niemal kompletnie wyparował w pierwszych miesiącach 2025 roku. Nie można mówić o pesymizmie, ale raczej o zachowawczych nastrojach.
Według ekspertów z Tabelaofert.pl, coraz więcej deweloperów dopuszcza scenariusz obniżek cen.
“Kolejny miesiąc z rzędu maleje liczba firm wierzących we wzrost tempa sprzedaży [...]” - czytamy w komentarzu towarzyszącemu danym z Tabelaofert.pl
“Rynek wszedł w fazę defensywy. Firmy ograniczają oczekiwania i koncentrują się na utrzymaniu stabilności” - dodano.

Źródło: Tabelaofert.pl
Co ciekawe, pomimo stabilizacji rynku, coraz rzadziej stosowane są rabaty:
“Po agresywnych promocjach z końcówki 2024 roku, dziś deweloperzy częściej utrzymują ceny, a w części projektów wręcz nie ma już miejsca na negocjacje. To znak, że rynek próbuje odzyskać równowagę bez uciekania się do obniżek” – zauważył Robert Chojnacki z REDNET.
Zobacz również: “Ponad 500 tys. zł za kawalerkę. Nowe realia rynku nieruchomości w największych miastach”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję