Berkshire poszerza portfolio o akcje największych firm budowlanych działających na amerykańskim rynku. Niektórzy analitycy wciąż prognozują krach w mieszkalnictwie. Legendarny inwestor wydaje się patrzeć jednak nieco szerzej.
- Berkshire Hathaway zwiększa ekspozycję na rynek budowlany, spodziewając się wzrostu.
- Kupiono 5 969 714 akcji D.R. Horton, 152 572 akcji Lennar i 11 112 akcji NVR o łącznej wartości ponad 800 mld USD.
- Do końca dekady na rynku obserwowany ma być niedobór mieszkań wywierający presję na wzrost cen. To tworzy dobre prognozy dla firm budowlanych.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Berkshire na zakupach. Te spółki wydają się interesujące
Berkshire Hathaway ujawnił amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dokonanie trzech istotnych inwestycji w jedne z największych amerykańskich firm budowlanych. Zainwestowano kolejno w D.R. Horton (120. pozycja na liście Fortune 500), Lennar (119. pozycja na liście Fortune 500) i NVR (376. pozycja na liście Fortune 500).
W sumie dokonano zakupu 5 969 714 akcji D.R. Horton, 152 572 akcji Lennar i 11 112 akcji NVR. To walory o łącznej wartości ponad 800 mld USD, z czego ponad 700 mld USD dotyczy D.R. Horton.
Co istotne, w minionym miesiącu Horton podniósł swoje prognozy na cały rok ze względu na bardzo dobre wyniki finansowe. Akcje wzrosły o ok. 40% od początku roku.
Zobacz również: Ulubiona spółka Warrena Buffetta traci na wycenie po kiepskich wynikach sprzedażowych
Notowania D.R. Horton, NVR oraz Lennar na tle indeksu S&P500 - YTD
Źródło: TradingView
Oprócz samego komunikatu nie poinformowano o motywach zakupu ani planach na przyszłość, jeśli chodzi o rozwój rynku mieszkaniowego. Należy jednak zauważyć, że decyzja ta zbiega się w czasie z polepszeniem koniunktury na rynku.
Na poniższym zestawieniu znajduje się pięć największych transakcji kupna, jakie zostały dokonane przez Berkshire w ostatnich tygodniach. Liderem wciąż jest Occidental Petroleum, kolejne miejsca zajmują natomiast spółki powiązane z budownictwem oraz bank nastawiony na kredyty konsumenckie (Capital One).
Zobacz również: Fatalne dane z polskiej gospodarki! Wchodzimy w recesję w niepokojącym tempie
Największe zakupy Berkshire w ostatnim czasie
Źródło: HedgeFollow.com/Berkshire Hathaway
Perspektywy dla amerykańskiego rynku nieruchomości 2023/2024
Sprzedaż nowych domów wyraźnie odbiła w ostatnich miesiącach. W czerwcu odnotowano wzrost transakcji na rynku pierwotnym o niemal 24% r/r. Niemniej National Association of Realtors (NAR) prognozuje, że w 2023 r. rynek będzie nadal się ochładzał po wzroście w czasie pandemii. Na podstawie analizy firmy Zillow, wartość domów wzrośnie o 5,5% w ciągu kolejnego roku. Co istotne niska podaż na rynku może wywierać presję na wzrost cen. To jeden z czynników, który warunkuje dobre prognozy dla firm budowlanych.
Niskie zapasy już od kilku miesięcy stawiają pod znakiem zapytania dalszy rozwój sektora. Powstała spora luka, która może zostać wypełniona przez przedsiębiorstwa, które dostosują swoją strategię do trudniejszych warunków gospodarczych. Z pewnością rok 2024 może przynieść stabilność po latach niepewności. Według U.S. News Housing Market Index niedobór mieszkań w kraju będzie trwał do końca lat 20. Podobne prognozy opublikowało stowarzyszenie National Association of Home Builders. Stłumiony popyt może wynosić obecnie nawet 1,5 mln do prawie 3,8 mln domów. Według prognoz rynek ma zacząć rosnąć od 2025 r., natomiast ceny mieszkań będą znajdować się 1-2% powyżej aktualnej stopy inflacji. Według NAHM stłumiony popyt zostanie względnie zaspokojony w latach 2025-2030.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję