- Wolumen transakcji nieruchomości komercyjnych spadł również w 2024 roku
- Wysokie stopy procentowe odciskają swoje piętno, ale to tylko jeden z problemów
- Problemy są poważne zwłaszcza we Francji i Niemczech
Europejskie nieruchomości biurowe w kryzysie
Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie spadła w porównaniu do poprzedniego roku o 21% do 14,1 mld EUR. To również o 60% mniej niż przeciętnie w ostatnich 5 latach.
Spowolnienie na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych spowodowane jest przede wszystkim wpływem zmian w charakterze pracy biurowej oraz wysokimi stopami procentowymi.
Z jednej strony, wzrosła rola pracy zdalnej w świecie korporacyjnym. Zainteresowanie powierzchniami biurowymi nie wróci do poziomów sprzed pandemii przez lata, uważają eksperci. Z drugiej strony, Europejski Bank Centralny rozpoczął już obniżki stóp procentowych, które jeszcze niedawno były najwyższe od dwóch dekad odciskając piętno na budżetach właścicieli biurowców.
Francja i Niemcy, dwie największe gospodarki Unii Europejskiej, mierzą się z wyzwaniami. Choć pojawiają się oznaki ożywienia koniunktury w tych państwach, to o prospericie nie ma mowy. Podobnie na rynkach nieruchomości biurowych w tych krajach. O sytuacji w Niemczech pisaliśmy między innymi tutaj: Krach na rynku nieruchomości w Niemczech
Analitycy branżowi prognozują jednak poprawę perspektyw dla sektora w kolejnych miesiącach tego roku. Przede wszystkim, sytuacja poprawić ma się w Wielkiej Brytanii. Zasadniczym powodem jest to, że stopy procentowe będa obniżane przez bank centralny (BoE).
“Dane transakcyjne za pierwszą połowę 2024 roku pozostają w tyle za nastrojami rynkowymi, ale jesteśmy przekonani, że wskaźniki na przyszłość są pozytywne” - stwierdzili eksperci z firmy nieruchomościowej Savills.
Brytyjski rynek nieruchomości był pierwszym w Europie, który przeszedł znaczące załamanie po osiągnięciu szczytowego poziomu w 2022 roku. Czy będzie pierwszym, gdzie miejsce będzie miała poprawa?
“Wczesne rozstrzygnięcie lipcowych wyborów parlamentarnych i obniżka stóp procentowych przez Bank Anglii (w sierpniu) zapewniły jasność na rynku i dodało nieco rozpędu do poprawy sytuacji (na rynku nieruchomości komercyjnych).
W rezultacie, wartość transakcji w sektorze nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Europy wzrosła w pierwszym półroczu 2024 roku do 29% wobec średniej z ostatnich pięciu lat rzędu 24%, oszacowała firma Savills.
“Wielka Brytania przewodzi ożywieniu na europejskim rynku nieruchomości biurowych, który od dłuższego czasu znajdował się w stagnacji, a w drugiej połowie roku spodziewany jest dalszy wzrost inwestycji w tym sektorze” - uważają eksperci Savills
Według Savills, Irlandia i Holandia, które często podążają śladem Wielkiej Brytanii, wykazują obecnie podobno dynamikę zmian. Europejski Bank Centralny również kontynuuje cykl obniżek stóp procentowych. To zmniejsza koszt kredytu, a także wartość zadłużenia oraz większa płynność. O ostatniej decyzji EBC pisaliśmy tutaj: Stopy procentowe EBC - znamy decyzję.
Światełko w tunelu dla rynku nieruchomości biurowych w Europie
Europejski sektor nieruchomości komercyjnych może nieco rozruszać się w kolejnych miesiącach. W ostatnim kwartale zaobserwowano pewien wzrost aktywności, sugerują Savills.
Około 61% firm zgłosiło przeciętne wykorzystanie powierzchni biurowej na poziomie od 41% do 80%. W zeszłym roku było to tylko 48% przedsiębiorstw, oszacowała firma nieruchomościowa CBRE. Badanie instytucji pokazało, że prawie jedna trzecia firm spodziewa się dalszego spadku wskaźnika pustostanów.
Zobacz również: Zyski dewelopera wzrosły o 87% w rok. Czy rekordowa liczba ofert zatrzyma eldorado nieruchomości?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję