- Sprzedaż mieszkań deweloperskich na rynku pierwotnym wzrosła o 6% w stosunku do września
- Pierwszy raz od 15 miesięcy roczny wzrost cen mieszkań był niższy niż 10%
Deweloperzy sprzedają więcej mieszkań
Październik dla deweloperów działających na 7 największych rynkach pierwotnych był nieco lepszy od września. Sprzedaż przyniosła liczbę 3643 mieszkań, co oznacza wzrost o 6% w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Jeżeli spojrzymy na sytuację z perpektywy roku, widać spadki. W komunikacie Otodom poinformowano, że “we wszystkich miastach mamy rok do roku spadek sprzedaży. Największy w Katowicach o 50%, a najmniejszy o 20-25% w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.” Analitycy porównują obecną sprzedaż do okresu ze wsparciem Bezpiecznego Kredytu 2%, który nakręcił popyt.
Według ekspertów, przyzwoity wynik sprzedażowy w październiku można uznać za umiarkowanie optymistyczny początek ostatniego w tym roku kwartału. Otodom szacuje, że sprzedaż w IV kwartale może przekroczyć 10 tys. lokali.
Najlepszy wynik sprzedaży przypadł Warszawie. W tym miesiącu sprzedano w granicach stolicy 1258 mieszkań (wstępny odczyt), co pozwala na wyliczenie, że skorygowany wynik wyniesie 1100-1150 sprzedanych jednostek.
W tym samym czasie na rynek trafiło 1148 lokali, a oferta wzrosła do 12,6 tys. (oferta rośnie gdyż do puli wraca część mieszkań wstępnie oznaczonych jako sprzedane np. we wrześniu). Na koniec października poszukujący mieszkania od dewelopera w Warszawie mieli do wyboru o 52% więcej lokali niż rok temu - wskazano w komunikacie prasowym.
Wykres: Wprowadzenia, sprzedaż i oferta deweloperów w ujęciu miesięcznym
Źródło: Otodom Analytics.
Większa podaż niż popyt
W październiku deweloperzy ponownie oferowali więcej mieszkań, niż sprzedali. Liczba dostępnych mieszkań na największych 7 rynkach dalej rośnie. W tym miesiącu ta liczba przekroczyła poziom 53 tysięcy.
W przeciągu roku największy wzrost oferty zanotowano w Krakowie i Wrocławiu. Był to wzrost odpowiednio o 110% i 90%. Wskazano, że mimo wyraźnej odbudowy oferty w tych dużych miastach, liczba mieszkań dostępnych w Łodzi jest wyższa. Na koniec października było to blisko 8,4 tysięcy.
Wykres: Liczba mieszkań deweloperskich w ofercie w miastach
Źródło: Otodom Analytics.
A jak z cenami?
Analiza średnich cen mieszkań oferowanych w październiku na 7 największych rynkach pierwotnych wskazuje na to, że ceny nieruchomości deweloperskich zaczynają się stabilizować. Wciąż jednak były one wyraźnie wyższe niż rok temu.
W październiku 2024 r. ceny oferowanych przez firmy deweloperskie mieszkań były o 9% wyższe od średnich cen w październiku 2023 co oznacza, że pierwszy raz od 15 miesięcy roczny wzrost cen był niższy niż 10% (mowa o zagregowanych danych dla 7 w/w rynków) - wskazano w komunikacie prasowym.
Spowolnienie wzrostu cen widać wyraźnie w poszczególnych miastach. Jeszcze w czerwcu na wszystkich 7 rynkach można było zauważyć dwucyfrowy wzrost roczny. Na koniec października były to tylko: Łódź (+20%), Wrocław (+13%) i Warszawa (+12%). W skali roku ceny najmniej wzrosły w Trójmieście i Poznaniu – o 5-6%.
W skali miesiąca zmiany były niewielkie. Nieznacznie wzrosły w Łodzi i Wrocławiu (o około 1,4%), spadły o 0,5% w Katowicach, Krakowie i Trójmieście.
Zobacz także: To czeka polski rynek nieruchomości. Mamy nowe prognozy cen
Wykres: Ceny mieszkań na rynku deweloperskim
Źródło: Otodom Analytics.
W podsumowaniu publikacji Otodom stwierdzono, że "do końca roku został niespełna kwartał, nic nie wskazuje na to, by miało się w tym okresie wydarzyć coś, co odmieni obraz rynku mieszkaniowego w Polsce. Rządowy program wsparcia kredytobiorców nie rozgrzewa nastrojów tak jak poprzednik, stopy procentowe wciąż w miejscu, a w mieszkaniówce względna równowaga"
Zobacz również: W Trójmieście nie ma co liczyć na spadki cen. Mieszkania drogie i droższe. Sopot liderem
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
27 dni temu
Szkoda, że nie ma 50% spadku cen.