Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Spadek cen nieruchomości wywoła wyższe podatki. Dlaczego za to zapłacimy?

Spadek cen nieruchomości może spowodować wzrost podatków zapowiadają ekonomiści. Według nich, pustoszejące biura i zniżka wartości nieruchomości biurowych może wywołać zwyżkę obecnych danin lub wprowadzenie nowych. Powód jest zaskakująco prosty.

Spadek cen nieruchomości wywoła wyższe podatki. Dlaczego za to zapłacimy?
Freepik
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Podatki wzrosną gdy nieruchomości potanieją?
    • Dlaczego spadek cen nieruchomości może spowodować wzrost podatków?
    • Jak duży jest to efekt?
    • Gdzie spodziewać można się największych problemów?

     

    Podatki wzrosną gdy nieruchomości potanieją?

    Nieruchomości biurowe w wielu miastach pozostają opustoszałe. Powodem są zmiany, jakie przyniosła pandemia. Przede wszystkim, jest to wzrost znaczenia pracy zdalnej.

    Doprowadziła ona do znacznych spadków przychodów z najmu i czynszów w sektorze nieruchomości komercyjnych. Sytuacja właścicieli biurowców w niektórych miastach jest fatalna.

    Amerykańscy ekonomiści oszacowali wpływ spadku wartości nieruchomości biurowych w Nowym Jorku na otoczenie. Miasto to bardzo mocno odczuło konsekwencje spadku cen lokali komercyjnych, przez co posłużyło jako przedmiot analizy.

    Według szacunków badaczy, przeciętna wartość nieruchomości komercyjnej w Nowym Jorku zmaleje o 49% do 2029 roku w porównaniu do stanu z 2019 roku.

    Stwierdzamy spadek wartości długoterminowej o 49% (w Nowym Jorku). Dla wszystkich amerykańskich rynków nieruchomości biurowych łącznie, stwierdzamy spadek wartości o 664,1 mld USD. - czytamy w badaniu.

     

    Reklama

    Według badaczy, ewentualny spadek wartości budynków biurowych może doprowadzić również do zniżki cen lokali handlowych w bliskiej okolicy. Później, konsekwencją może być wyludnienie i spadek cen mieszkań w pobliskim obszarze.

    To może mieć poważne konsekwencje dla wpływów finansowych do lokalnego budżetu. A gdy samorządom kończą się pieniądze to odpowiedzią są najczęściej wyższe podatki czy kolejne daniny.

    Spadek wartości nieruchomości biurowych i otaczających je miejskich nieruchomości handlowych, których przychody z najmu ucierpiały równie mocno jak nieruchomości biurowe, ma istotne konsekwencje dla lokalnych finansów publicznych. 

     

    Zobacz również: Rynek nieruchomości jak w 2008. Po 16 latach pojawił się sygnał, który wywołał globalny kryzys

     

    W niektórych miejscach, jak właśnie przytaczany Nowy Jork, wpływy z tytułu podatku od nieruchomości są najważniejszym elementem budżetu. W tym mieście stanowią one blisko połowę przychodów samorządu.

    Reklama

    Udział podatków od nieruchomości w budżecie Nowego Jorku wyniósł 48% w 2021 roku, z czego 31% pochodzi z podatków od nieruchomości biurowych i handlowych.

    Tak duża rola podatków od nieruchomości w budżecie sprawia, że spadek ich wartości może być naprawdę bolesny dla lokalnych finansów publicznych.

    Spadek wartości nieruchomości o 49,2% spowodowałby z czasem zmniejszenie ogólnych dochodów podatkowych o 7,3%.

    Ponownie, niższe wpływy to konieczność podbicia opłat w innych obszarach. Dziura budżetowa nie załata się przecież sama.

    Biorąc pod uwagę wymogi równowagi budżetowej, dziura fiskalna pozostawiona przez malejące wpływy z podatku od nieruchomości komercyjnych musiałaby zostać załatana albo poprzez podniesienie innych stawek podatkowych, albo cięcie wydatków rządowych (bezpieczeństwo publiczne, transport, usługi sanitarne, edukacja itp.) - czytamy w badaniu amerykańskich naukowców.

    Spadek wyceny nieruchomości biurowych i sąsiadujących z nimi nieruchomości handlowych może uruchomić fiskalną „miejską pętlę zagłady”, która obniża jakość życia mieszkańców miast, pogarsza klimat biznesowy i prowadzi do utraty ludności. - dodano.

     

    Wykres: “Miejska pętla zagłady”, czyli wpływ spadku cen nieruchomości komercyjnych na lokalne samorządy.

    spadek cen nieruchomosci to wyzsze podatki czy na pewno chcesz tanszych lokali grafika numer 1spadek cen nieruchomosci to wyzsze podatki czy na pewno chcesz tanszych lokali grafika numer 1

    Źródło: Work From Home and the Office Real Estate Apocalypse.

    Reklama

     

    Koncentracja nieruchomości biurowych w miejskich centralnych dzielnicach biznesowych stanowi budżetowe kłopoty dla samorządów lokalnych, które w dużym stopniu polegają na podatkach od nieruchomości pobieranych od nieruchomości komercyjnych w celu zapewnienia dóbr i usług publicznych. - podsumowali amerykańscy badacze w raporcie “Work From Home and the Office Real Estate Apocalypse”.

     

    Czytaj również: Inwestorzy uciekają z rynku nieruchomości. Jak dużo pieniędzy zniknęło z rynku?


    Przemysław Tabor

    Przemysław Tabor

    Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama