Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Resi4Rent nowym liderem na rynku instytucjonalnego najmu mieszkań. Konkurencja na nim będzie rosła

|
selectedselectedselected
Resi4Rent nowym liderem na rynku instytucjonalnego najmu mieszkań. Konkurencja na nim będzie rosła | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Firma Resi4Rent oferuje najemcom 2140 mieszkań, czyli o 91 więcej niż Fundusz Mieszkań na Wynajem, dotychczasowy lider na rynku instytucjonalnego najmu mieszkań – ustalił portal GetHome.pl. O to miano powalczą również niemiecka firma TAG Immobilien oraz szwedzka Heimstaden Bostad.

Resi4Rent to firma, którą trzy lata temu utworzyły firma deweloperska Echo Investment oraz Griffin Real Estate (w imieniu globalnego funduszu inwestycyjnego PIMCO). Jej celem na najbliższych pięć lat jest wprowadzenie na rynek najmu co najmniej 10 tys. mieszkań. Resi4Rent właśnie wykonała kolejny krok w tym kierunku. W jej najnowszym budynku, który powstał przy ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku, na najemców czeka 301 lokali, od jedno- do trzypokojowych.

To pierwsza inwestycja tej firmy w Trójmieście. Wcześniejsze zrealizowała we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Ustaliliśmy, że łącznie Resi4Rent posiada już 2140 mieszkań na wynajem – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

W Resi4Rent zapewniają,

że pandemia COVID-19 nie spowodowała masowego odpływu najemców. W Łodzi i Wrocławiu wynajętych jest ponad 95% lokali. Natomiast 99% obłożeniem firma szczyci się w Browarach Warszawskich. To jej największa inwestycja w stolicy. Oferuje tu 450 mieszkań na wynajem. Ponadto w trakcie komercjalizacji są wprowadzone na warszawski rynek najmu w pierwszym kwartale tego roku mieszkania przy ulicach: Taśmowej i Suwak. Firma ujawnia, że trzy czwarte najemców to osoby poniżej 34 roku życia. Najchętniej najmowane są mieszkania dwupokojowe – salon z aneksem kuchennym i osobną sypialnią.

Warszawa, 09-06-2021 r - 1Warszawa, 09-06-2021 r - 1

Prezes Resi4Rent Sławomir Imianowski zapewnia,

Reklama

że firma nie zamierza zwalniać inwestycyjnego tempa. W budowie lub w fazie zaawansowanego planowania jest już ok. 4 tys. mieszkań. Resi4Rent zaoferuje je najemcom także w Krakowie i Poznaniu.

Jednak już teraz ta firma jest największym graczem na rynku instytucjonalnego najmu mieszkań w naszym kraju – zauważa Marek Wielgo.

I podkreśla, że pionierami na nim nie byli zagraniczni inwestorzy. Jako pierwszy w mieszkania na wynajem zaczął inwestować dotychczasowy lider, czyli Fundusz Mieszkań na Wynajem, który jest komercyjnym przedsięwzięciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Fundusz rozpoczął działalność w 2014 r., a w jego posiadaniu jest łącznie 2049 mieszkań w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.

Oczywiście te liczby nie robią wrażenia. Nasz rynek najmu jest zdominowany przez indywidualnych właścicieli, którzy – jak się szacuje – oferują co najmniej 1,2 mln mieszkań na wynajem. W rękach wszystkich inwestorów instytucjonalnych jest zaś zaledwie ok. 4,5 tys. tego typu lokali – mówi ekspert GetHome.pl.

Według niego, będzie ich jednak szybko przybywać. Eksperci ThinkCo oceniają, że już w 2023 r. inwestorzy instytucjonalni będą oferowali w największych aglomeracjach 11 tys. mieszkań na wynajem, a za cztery lata będzie ich co najmniej 37 tys.

Ta prognoza wydaje się bardzo realna, bo coraz więcej firm deweloperskich jest skłonna sprzedawać na etapie realizacji całe budynki właśnie inwestorom instytucjonalnym – uważa Marek Wielgo.

Jednym z największych jest szwedzka firma Heimstaden Bostad,

Reklama

która posiada 103,3 tys. mieszkań na wynajem w Norwegii, Szwecji, Danii, Holandii, Niemczech i Czechach. W ubiegłym miesiącu Heimstaden Bostad poinformowała o zakupie 2496 mieszkań od firmy Budimex Nieruchomości. Powstaną one w ramach 13 projektów realizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Budowy rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w latach 2023-25. Wartość tej transakcji to ok. 1,4 mld zł. Oznacza to, że za cztery lata Szwedzi będą mieli w swoim portfolio co najmniej 3783 mieszkania. Kilka miesięcy temu kupili bowiem w Warszawie 1287 mieszkań. Wybudują je dla Szwedów w formule build-to-rent firmy Eiffage Immobilier oraz Marvipol Development. Pierwszy budynek ze 136 mieszkaniami ma być gotowy jeszcze w tym roku. Pozostałe trafią na rynek najmu w 2022 i 2023 r.

Bardzo ambitne plany inwestycyjne ma także niemiecka firma TAG Immobilien,

która w Niemczech (głównie we wschodniej części) zarządza ponad 88 tys. mieszkań na wynajem. Na początku 2020 r. TAG Immobilien przejęła wrocławską firmę deweloperską Vantage Development, by zrealizować cel, jakim jest budowa lub zakup w najbliższych pięciu latach nawet 8-10 tys. mieszkań na wynajem. Dariusz Pawlukowicz z zarządu Vantage Development informuje, że na różnym etapie przygotowania są inwestycje we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi obejmujące łącznie ok. 7 tys. mieszkań. A ile jest gotowych? We Wrocławiu firma rozpoczęła właśnie komercjalizację pierwszych 100 lokali pod marką Vantage Rent. W tym roku firma planuje zakończenie budowy kolejnych mieszkań pod wynajem we Wrocławiu i Poznaniu. Na rynku ma ich być łącznie ponad 500. Do końca przyszłego roku – jak zapewnia Dariusz Pawlukowicz – ich liczba ma przekroczyć 2 tys.

Jednak oprócz tych czterech firm na rynku instytucjonalnego najmu mieszkań inwestują już także m.in. Aurec Capital Poland, Zeitgeist Asset Management, Fundusz Catella czy Grupa LRC. Wszyscy mają na celowniku wyłącznie największe miasta, w których w dłuższej perspektywie spodziewany jest wzrost liczby mieszkańców migrujących z małych miast i powiatów, a w efekcie - wzrost popytu na mieszkania na wynajem.

Firmy działające od lat w krajach zachodnioeuropejskich oceniają,

że także w Polsce coraz więcej osób będzie skazanych na najem ze względu na rosnące ceny mieszkań oraz wymogi kredytowe banków w kwestii wkładu własnego. Ponadto coraz liczniejszą grupą wśród najemców są osoby, które nie chcą wiązać się wieloletnim kredytem, np. gdy charakter pracy wymaga częstej zmiany miejsca zamieszkania. W efekcie wzrośnie popularność najmu, która w naszym kraju jest na razie niewielka w porównaniu z krajami Europy Zachodniej – komentuje Marek Wielgo.

Warszawa, 09-06-2021 r - 2Warszawa, 09-06-2021 r - 2

Według niego, nie bez znaczenia dla inwestorów jest też fakt, że u nas rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem jest obecnie dużo wyższa.

Reklama

Warszawa, 09-06-2021 r - 3Warszawa, 09-06-2021 r - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Eksperci portalu GetHome.pl null

Eksperci portalu GetHome.pl

Merytoryczne artykuły dotyczące szeroko rozumianej branży nieruchomości, opracowane przez ekspertów GetHome.pl - portalu z ogłoszeniami mieszkań, domów i działek na sprzedaż i wynajem. Publikacje znanych i cenionych analityków bazują na unikalnej bazie danych i najnowszych statystykach GUS. Dzięki temu stanowią bogate źródło wiarygodnej wiedzy o rodzimym rynku mieszkaniowym. Jakie są skutki Brexitu w Polsce? Jaki wpływ na ceny nieruchomości wywarła pandemia koronawirusa? Jakich mieszkań szukają Polacy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w publikacjach ekspertów portalu GetHome.


Tematy

wynajem mieszkań wiadomości ceny mieszkań warszawa ceny mieszkań 2020 ceny mieszkań kraków sprzedaż mieszkań wynajem mieszkań kraków remonty mieszkań sprzedaż mieszkań ciechanów mieszkań odbiory mieszkań sprzedaż mieszkań zielona góra fundusz mieszkań na wynajem wynajem mieszkań nowy dwór mazowiecki wynajem mieszkań warszawa sprzedaż mieszkań warszawa zamiana mieszkań wałbrzych wynajem mieszkań poznań sprzątanie mieszkań warszawa wynajem mieszkań wrocław odbiory mieszkań warszawaInformacje sprzedaż mieszkań poznań resi4rent resi4rent warszawa resi4rent wrocław resi4rent łódź resi4rent rychtalska resi4rent opinie gethome gethome group gethome olsztyn gethome developer gethome obsługa rynku nieruchomości gethome warszawa bank gospodarstwa krajowego praca bank gospodarstwa krajowego zarobki bank gospodarstwa krajowego kraków bank gospodarstwa krajowego warszawa praca bank gospodarstwa krajowego bank gospodarstwa krajowego katowice bank gospodarstwa krajowego poznań bank gospodarstwa krajowego lublin bank gospodarstwa krajowego kontakt bank gospodarstwa krajowego praktyki bank gospodarstwa krajowego kariera bank gospodarstwa krajowego oddziały bank gospodarstwa krajowego gdańsk bank gospodarstwa krajowego kielce bank gospodarstwa krajowego zarząd bank gospodarstwa krajowego nieruchomości bank gospodarstwa krajowego krs bank gospodarstwa krajowego nip bank gospodarstwa krajowego szczecin wykreślenie ciężaru realnego bank gospodarstwa krajowego bank gospodarstwa krajowego olsztyn bank gospodarstwa krajowego wrocław bank gospodarstwa krajowego toruń bank gospodarstwa krajowego opinie bank gospodarstwa krajowego ustawa bank gospodarstwa krajowego bydgoszcz bank gospodarstwa krajowego zielona góra bank gospodarstwa krajowego w warszawie bank gospodarstwa krajowego białystok bank gospodarstwa krajowego adres bank gospodarstwa krajowego łódź bank gospodarstwa krajowego mieszkania na wynajem bank gospodarstwa krajowego gdynia bank gospodarstwa krajowego logo bank gospodarstwa krajowego rzeszów bank gospodarstwa krajowego centrala bgk bank gospodarstwa krajowego ustawa o banku gospodarstwa krajowego banku gospodarstwa krajowego biuletynie informacji publicznej banku gospodarstwa krajowego fundacja banku gospodarstwa krajowego niskooprocentowana pożyczka z banku gospodarstwa krajowego biuletyn informacji publicznej banku gospodarstwa krajowego budynek banku gospodarstwa krajowego w warszawie wynajem mieszkań łódź sprzątanie mieszkań
Reklama
Reklama