Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Prezes NBP krytykuje Kredyt na Start. “Rosną tylko ceny nieruchomości”

Kredyt na Start wywołał falę kontrowersji. Krytyków przybywa, a wśród nich jest sam prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński. Według niego, pomysł rządu “to korzyść tylko dla deweloperów”, a także “droga do tego, że rosną tylko ceny nieruchomości”.

Prezes NBP krytykuje Kredyt na Start. “Rosną tylko ceny nieruchomości”
Piotr Molecki/East News
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Co o Kredycie na Start powiedział Adam Glapiński?
  • Jaka jest oficjalna opinia NBP o projekcie rządu?
  • Czy Adam Glapiński krytykował też Bezpieczny Kredyt 2%?

 

Szef NBP dobitnie o Kredycie na Start: “To korzyść tylko dla deweloperów”

Kredyt na Start spotkał się z otwartą krytyką prezesa NBP. Na czwartkowej konferencji po decyzji monetarnej RPP, prof. Adam Glapiński nie przebierał w słowach:

Jak był poprzedni rząd to byliśmy przeciwko tym wszystkim kredytom 2%. Wiedzieliśmy, że to jest korzyść tylko dla deweloperów” - podkreślił Adam Glapiński, prezes NBP.

Jesteśmy przeciwko kredytowi 0%” - zadeklarował wprost szef banku centralnego. - “To nie jest żadna droga do rozwiązania. To jest droga do tego, że rosną tylko ceny nieruchomości”

Czy faktycznie Narodowy Bank Polski negatywnie wypowiadał się o pomyśle programu “Kredyt na Start”? Tak. Pisaliśmy o tym już wcześniej: NBP mocno krytykuje Kredyt na Start.

Reklama

Już w lipcu NBP przedstawił opinię, w której dobitnie skrytykował założenia nowego programu. Bank centralny zwrócił uwagę na to, że projekt ten wspiera przede wszystkim stronę popytową.

Wspieranie głównie strony popytowej na rynku nieruchomości może dalej windować ceny, ograniczając dostępność mieszkań” - napisano w opinii NBP w uwagach do pierwszej wersji projektu “Kredytu na Start”. - “Według NBP dla zwiększenia dostępności mieszkań państwo powinno mocniej koncentrować się na pobudzaniu podaży”

 

“Od tej strony sprawy nie załatwimy” - szef NBP o Kredycie na Start

Podobnie uważa szef Narodowego Banku Polskiego. Na czwartkowej konferencji podkreślił on, że działania takie jak wdrożenie propozycji rządowego programu dopłat dla kredytobiorców nie naprawi problemu.

“Od tej strony sprawy nie załatwimy” - podkreślił prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

Zaproponował on jednak rozwiązanie, które mogłoby jego zdaniem działać w kierunku poprawy sytuacji mieszkaniowej w Polsce.

Reklama

“Natomiast, to jest takie socjalistyczne, ale przed wojną w Polsce na wielką skalę stosowane… Budownictwo komunalne. Wspierane przez państwo” - zaznaczył szef polskiego banku centralnego.

“Miasta budują ileś tam tysięcy (mieszkań). Taka Warszawa mogłaby co roku budować 20 tys. (mieszkań). I regulowany czynsz” - dodał.

 

NBP mocno krytykował Kredyt 0%

Słowa prezesa NBP wpisują się w kierunek rekomendacji Narodowego Banku Polskiego. Instytucja nie krytykuje samego pomysłu wspierania obywateli przez rząd w celu pozyskania przez nich nieruchomości. Jak najbardziej, takie inicjatywy byłyby wspierane. Kluczowy jest jednak sposób ich realizacji.

Narodowy Bank Polski i sam prezes Adam Glapiński sugerują, że założenia obecnie proponowanego programu “Kredyt na Start” mogą mieć niepożądane konsekwencje, takie jak przede wszystkim wzrost cen mieszkań. Droższe nieruchomości oddalałyby Polaków od zakupu własnej nieruchomości.

“W opinii NBP działania polityki gospodarczej zmierzające do zwiększenia dostępności mieszkań w Polsce są pożądane” - czytamy w opinii Narodowego Banku Polskiego.

Reklama

“Wspieranie głównie strony popytowej na rynku nieruchomości, poprzez wprowadzenie bodźca do zaciągania kredytów hipotecznych, może oddziaływać w kierunku dalszego wzrostu cen nieruchomości, ograniczając w ten sposób ich dostępność dla znacznej części społeczeństwa niekorzystającej z dopłat” - dodano.

“W celu zwiększenia dostępności mieszkań w Polsce działania państwa powinny w zdecydowanie większym stopniu koncentrować się na pobudzaniu podaży nieruchomości, w tym na wynajem, dostępnych na przystępnych warunkach. - zaznaczyli eksperci z NBP.

 

Zobacz również: 30% wpłat na konto PO pochodziło z rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 2 lat

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama