- Michał Sapota został zatrzymany przez policję w środę
- Prokuratora Okręgowa w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie
HREIT - Komentarz udzielił adwokat Michała Sapoty
Obrońca prezesa HREIT o zarzutach i zatrzymaniu
Michał Sapota, prezes HREIT, został zatrzymany w środę w związku ze śledztwem prowadzonym od kilku miesięcy przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi. Sprawa dotyczy podejrzeń działania na szkodę nabywców mieszkań, jak i inwestorów HRE Investments.
Okazuje się, że przedstawione zarzuty nie dotyczyły oszustwa. Nie były również związane z nierzetelnym sporządzaniem sprawozdań finansowych. Poniżej przedstawiamy komentarz, jakie udzielił Michał Babicz będący obrońcą Michała Sapoty:
“1) Spędziliśmy w Prokuraturze w Łodzi może 20 minut podczas ogłaszania zarzutów i może 15 minut czekaliśmy na odpis postanowienia, po czym z moim Klientem Michałem Sapotą wyszliśmy z Prokuratury.
2) Nie postawiono mojemu Klientowi zarzutu oszustwa.
3) Nie postawiono mojemu Klientowi zarzutu sporządzenia nierzetelnych sprawozdań finansowych.
4) Sprawozdania finansowe wszystkich spółek wymienionych w zarzutach, które przedstawił Prokurator, na dzień wizyty w Prokuraturze w Łodzi, były złożone w KRS, o czym Prokurator wiedział.
5) Za przedstawione mojemu Klientowi zarzuty dotyczące jednego tylko przepisu ustawy, nie grozi kara pozbawienia wolności.
6) Mamy chyba do czynienia z nowym standardem, bo nie spotkałem się jeszcze w mojej karierze z sytuacją zatrzymania Klienta, trwającego kilka godzin przewiezienia go z Katowic do Łodzi wyłącznie po to, żeby mu ogłosić zarzuty z jednego przepisu, jednej ustawy, za który nie przewiduje się nawet kary pozbawienia wolności, szczególnie w sytuacji, w której pełnomocnik spółki pozostawał od kilkunastu dni w kontakcie z Prokuraturą i deklarował pełną współpracę, co potwierdził wczorajszy bezproblemowy przebieg wszystkich czynności.
7) Oczywiście, że złożymy zażalenie na zatrzymanie oraz wszelkie służące Klientowi i spółkom środki odwoławcze” - czytamy w komentarzu Michała Babicza, obrońcy Michała Sapoty.
Kontrowersje wokół HRE Investments
HRE Investments to spółka działająca od 2018 roku, która zajmuje się budową mieszkań w całej Polsce. Są one finansowane z kapitału pozyskiwanego od inwestorów indywidualnych poprzez sprzedaż udziałów w spółkach celowych, a później także zaciąganie pożyczek.
Jednak przy realizacji wielu projektów jednocześnie, model ten załamał się. Powodem był przede wszystkim gwałtowny wzrost stóp procentowych, a także rosnących kosztów wykonawstwa oraz spadku popytu na mieszkania.
Budowy zostały wstrzymane, nabywcy czekają na lokale, a inwestorzy na wypłatę odsetek i zwrot zainwestowanego kapitału. Według relacji wielu kupujących na placach budów nic się nie dzieje.
Stan inwestycji HRE w Łodzi na 24 listopada 2024 roku.
Źródło: lukasz-medyk na wykop.pl
HREIT straciła płynność finansową, a w tym roku złożyła wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Jej zobowiązania oszacowano na ponad miliard złotych.
Na początku 2023 roku prezes UOKiK nałożył kary na trzy spółki należące do grupy kapitałowej HRE Investments oraz dwie osoby zarządzające. Według urzędu, inwestorzy byli wprowadzani w błąd, ponieważ w komunikatach podkreślano jedynie korzyści inwestycji, pomijając kluczowe informacje o ryzyku.
Prokuratura Okręgowa w Łodzi prowadzi od wakacji śledztwo, koncentrując się na podejrzeniach działań na szkodę zarówno nabywców mieszkań, jak i inwestorów związanych z HRE Investments.
Zobacz również: Największy polski deweloper notuje ujemną marżę i stratę netto
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję