Na pierwotnym rynku nieruchomości w Polsce nie przestaje być gorąco. Jak wynika z danych zebranych przez PAP, w Polsce w III kwartale 2023 roku sprzedano blisko dwa razy więcej mieszkań niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
- Duża zwyżka zauważalna jest także porównując dziewięć miesięcy bieżącego roku do poprzedniego
- Gwałtowny wzrost popytu na mieszkania napędzany był rządowym programem, wskazali eksperci
- W przyszłym roku efekt tej inicjatywy powinien się wyczerpać
Gorąco na rynku pierwotnym
Według najnowszych danych zgromadzonych przez Polską Agencję Prasową, sprzedaż mieszkań przez deweloperów w III kwartale 2023 roku wzrosła o imponujące 90% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
W III kwartale bieżącego roku sprzedano łącznie 6828 lokali, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wyniosła 3594.
Zestawienie danych za trzy pierwsze kwartały 2023 roku ujawnia, że sprzedaż mieszkań przez deweloperów była o 36,4% wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku deweloperzy sprzedali łącznie 17272 mieszkań w porównaniu do 12664 w analogicznym okresie w roku poprzednim.
Czytaj również: Jak zatrzymać wzrost cen mieszkań? Analityk wskazuje na KLUCZOWY czynnik
Rządowy program powodem wzrostu popytu na lokale
Głównym czynnikiem napędzającym ten dynamiczny wzrost popytu na nieruchomości była realizacja programu "Bezpieczny Kredyt 2%", który zdobył ogromne zainteresowanie wśród kupujących.
Program ten oferuje korzystne warunki kredytowe dla kupujących swoją pierwsza nieruchomość, co sprawiło, że coraz więcej osób zdecydowało się na zakup swojego wymarzonego mieszkania.
"Ogromny wzrost sprzedaży lokali w III kwartale 2023 roku jest przede wszystkim efektem poprawy warunków kredytowych. Uruchomiony w lipcu program ‘Bezpiecznego Kredytu 2 proc.’ sprawił, że na rynku pojawiło się dużo więcej kupujących. Przyciągnął on osoby, które do tej pory odkładały plany o zakupie mieszkania” - skomentował dla FXMAG Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości portalu Domiporta.pl.
Jak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego, w ramach programy “Bezpieczny Kredyt 2%” złożonych zostało 54161 wniosków do dnia 5 października 2023.
Zobacz również: Ceny mieszkań w stolicy biją kolejne rekordy! Ważna bariera może zostać już wkrótce przekroczona
Kolejny tydzień z Bezpiecznym Kredytem 2% przynosi pewną stabilizację liczby składanych wniosków (3870 szt. t/t). Liczba wniosków ogółem na dzień 5.10.2023 to 54161 szt. Mocny⬆️liczby zawartych umów + 2881 szt. t/t, 17548 szt. ogółem.
— Agnieszka Wachnicka (@wachnickaa) October 9, 2023
Lekkie wyhamowanie⬆️kont mieszkaniowych (+81)
Jednak program “Bezpieczny Kredyt 2%” to nie jedyny powód sprzedaży większej liczby mieszkań:
“Jednocześnie, poprawiła się zdolność kredytowa Polaków, między innymi z powodu obniżenia stóp procentowych. Tak wysoki wzrost sprzedaży to również efekt niskiej bazy z analogicznego okresu zeszłego roku” - dodał Bartłomiej Baranowski z Domiporta.pl
Wykres: Wysokość referencyjnej stopy procentowej NBP (dane na 13.10.2023).
Źródło: tradingview.com
Najwięcej lokali w III kwartale 2023 roku sprzedał Dom Development, bo aż 1081. Firma ta zbyła także najwyższą liczbę w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku (2926).
Na drugim miejscu w III kwartale 2023 roku znalazł się Murapol (887), a tuż za nim Develia (876).
Zobacz również: Bezpieczny Kredyt 2% zagrożony? Zainteresowanie jest rekordowe, a zasoby finansowe maleją
Sprzedaż lokali przez wybranych deweloperów w III kwartale 2023 roku
Źródło: Stooq.pl, PAP
Komentarza do wymienionych wyżej danych dla redakcji FXMAG udzielił Andrzej Prajsnar, analityk rynku nieruchomości portalu Rynekpierwotny.pl:
“Analizując bardzo duże wzrosty sprzedaży giełdowych deweloperów z III kwartale 2023 roku względem III kwartału 2022 roku, warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, imponujący roczny wzrost sprzedaży inwestorów po części jest spowodowany faktem, że III kwartał 2022 roku upłynął pod znakiem dekoniunktury na rynku mieszkaniowym. Po drugie, w minionym kwartale odłożony popyt z 2022 roku otrzymał wsparcie w postaci programu Bezpieczny Kredyt 2%. Po trzecie, bez dodatkowego finansowania, które stoi pod dużym znakiem zapytania, program BK 2% będzie nieaktywny w przyszłym roku” - stwierdził Andrzej Prajsnar, analityk rynku nieruchomości w Rynekpierwotny.pl.
Czytaj również: Ceny mieszkań spadają w najszybszym tempie od 2009 r. Czynsze 30% w górę
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję