Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polacy nie chcą mieszkań? Masowy odpływ w kierunku domów

|
selectedselectedselected

Coraz mniej Polaków żyje w mieszkaniach, a coraz więcej w domach. W ciągu 20 lat różnica ta urosła do ogromnych rozmiarów. Skąd wynika taki stan rzeczy?

Polacy nie chcą mieszkań? Masowy odpływ w kierunku domów
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak wygląda sytuacja w Europie?
  • Czy więcej Polaków żyje w mieszkaniach?
  • Czy Polacy wolą domy niż mieszkania?

 

Czy Polacy wolą domy?

Jeszcze 20 lat temu większość Polaków żyło w mieszkaniach. Trend ten jednak zdecydowanie odwrócił się w trakcie ostatnich kilkunastu lat.

Obecnie, około 40% więcej osób mieszka w domach wolnostojących niż w mieszkaniach. Według danych Eurostat, w 2022 roku aż 58,2% Polaków mieszkało w domu jednorodzinnym w porównaniu do 49,5% w 2005 roku.

Tymczasem, w 2022 roku 41,7% mieszkańców Polski żyło w mieszkaniach. Tendencja spadkowa utrzymuje się już co najmniej od 2005 roku.

Reklama

Co istotne, udział ten drastycznie zmniejszył się między 2020 a 2022 rokiem. Jeszcze 2021 roku ponad 44% żyło w mieszkaniach, a w 2022 roku było to ponad 2 punkty procentowe mniej.

 

polacy nie chca mieszkan masowy odplyw w kierunku domow grafika numer 1polacy nie chca mieszkan masowy odplyw w kierunku domow grafika numer 1

Źródło: CiekaweStatystyki.pl, Eurostat.

 

Reklama

Można dostrzec kilka przyczyn tak dużej zmiany między preferencjami mieszkaniowymi Polaków w 2005 i 2022 roku. Przede wszystkim, rozwinęło się budownictwo jednorodzinne. W 2022 roku ukończono rekordowe 90 tys. domów wolnostojących.

Nie bez znaczenia jest wzrost cen mieszkań, które drożały bardzo dynamicznie w ciągu ostatnich kilku lat. Tylko między I kwartałem 2024 roku a odpowiadającym okresem 12 miesięcy wcześniej ceny mieszkań w 7 największych miastach Polski zwiększyły się o ponad 19%, wynika z danych NBP.

Jednocześnie, ceny materiałów budowlanych w ciągu ostatnich 9 miesięcy notowały spadek rok do roku, co sprawić mogło, że budowa domu zyskała nieco na finansowej atrakcyjności. Zobacz ten artykuł: Mieszkania drożeją choć materiały tanieją od 8 miesięcy

W ostatnich latach znacznie wzrosły czynsze najmu w Polsce (choć w ostatnich 12 miesiącach była to tylko mała zwyżka). To w połączeniu z drogimi mieszkania mogło sprawić, że coraz więcej Polaków decyduje się pozostać w domu rodziców.

Według danych Eurostat, w 2013 roku około 43,5% w wieku 25-34 wciąż mieszkało z rodzicami. W 2022 roku było to już ponad 51%. To wyraźny wzrost.

Winna była pandemia, a raczej jej konsekwencje. Spowodowały one negatywne zmiany w życiu większości obywateli. W konsekwencji jednak szczególnie wiele osób będących na początku dorosłego życia albo postanowiło wrócić do domu rodzinnego, albo przynajmniej nie zdecydowało się na wyprowadzkę - skomentował Bartosz Turek, analityk HREIT Investments dla TVN24.

 

Czytaj także: Rynek nieruchomości jak w 2007. Zaległości spłaty kredytów największe od 17 lat

 

Europa stawia raczej na domy

Co ciekawe, w Polsce więcej osób żyje w domach wolnostojących niż przeciętnie w całej Unii Europejskiej. Według danych Komisji Europejskiej i Eurostat, w 2022 roku w mieszkaniach w Unii Europejskiej mieszkało 47,5% wobec 52% w domach.

Reklama

Ogółem, domy są najbardziej powszechne w dwóch trzecich państw członkowskich. Państwem, gdzie najwięcej osób mieszka w domach jest Irlandia. Blisko 90% Irlandczyków żyje w takich budynkach.

Rynek nieruchomości w Irlandii to bardzo ciekawy przypadek biorąc pod uwagę jak trudna jest obecnia sytuacja potencjalnych nabywców domów oraz wynajmujących mieszkania. Pisaliśmy o tym tutaj:

Wysoki odsetek ludności mieszkającej w domach odnotowano również w Holandii (79%), Chorwacji i Belgii (w obu tych krajach to 77%). Należy zauważyć, że w statystyki domów wliczane są również domy szeregowe.

Z kolei najwyższy udział mieszkań odnotowano w Hiszpanii (66% czy na Łotwie (65%), , w Niemczech (63%) i Estonii (61%).

 

Reklama

Wykres: Udział domów oraz mieszkań we wszystkich typach budynków mieszkalnych w poszczególnych krajach UE w 2022 roku (domy oznaczone kolorem niebieskim, a mieszkania żółtym).

polacy nie chca mieszkan masowy odplyw w kierunku domow grafika numer 2polacy nie chca mieszkan masowy odplyw w kierunku domow grafika numer 2

Źródło: Eurostat, Komisja Europejska.

 

W USA również widoczna jest zmiana preferencji mieszkaniowych, szczególnie w dużych miastach. Zgodnie z raportem Emerging Trends in Real Estate 2024, urbanizacja i zmiany demograficzne wpływają na wzrost zainteresowania mieszkaniami w miastach. W rezultacie, to przekłada się na wzrost liczby mieszkań w porównaniu do domów jednorodzinnych​ (PwC)​. W Stanach Zjednoczonych wciąż zdecydowanie przeważają jednak domy.

Reklama

W USA około 17% ludzi mieszka w mieszkaniach, podczas gdy około 83% mieszka w domach, wynika z danych US Census Bureau. W to wliczają się domy jednorodzinne oraz inne typy domów.

 

Zobacz również: Duży fundusz nieruchomości bliski upadku. Wielkie długi i ucieczka inwestorów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama