Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podniesienie podatku od najmu: rozrost szarej strefy i jeszcze wyższe ceny mieszkań. Rynek nieruchomości w oczach eksperta

|
selectedselectedselected

Podniesienie podatku od wynajmu mieszkań może uczynić wynajem nieopłacalnym, prowadząc do wzrostu czynszów i rozwoju szarej strefy. Mimo to, ceny mieszkań w Polsce prawdopodobnie będą nadal rosły z powodu inflacji i niepewności związanej z programami dopłat do kredytów.

 

 

 

 

Podniesienie podatku od najmu: nadchodzą rekordowe czynsze i szalejące ceny mieszkań?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak możliwe podniesienie podatku od najmu wpłynie na rynek nieruchomości? Czy czynsze pójdą w górę?

Jeśli zostanie podniesiony zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów z wynajmu, to wielu osobom wynajem przestanie się opłacać. Już teraz przy 8,5% podatku wiele osób nie zarabia na wynajmie. Średnia stopa zwrotu z wynajmu mieszkania w Warszawie wynosi dziś ok. 4% (dane z raportu NBP), więc wyższy o około połowę podatek dochodowy sprawi, że przestaną zarabiać.

Prywatni właściciele lokali stracą na tym bardzo mocno i wielu z nich zostanie wypchniętych z rynku. Potencjalna konsekwencja jest taka, że przestaną wynajmować swoje lokale i albo je sprzedadzą, albo będą one stały puste. Można też spodziewać się, że niektórzy właściciele prywatni będą wynajmować swoje mieszkania na czarno, bez umowy. Powiększy się szara strefa.

 

Zobacz także: Polacy nie chcą mieszkań? Masowy odpływ w kierunku domów

 

Co z cenami mieszkań w największych miastach w Polsce do końca 2024 roku?

Nie należy spodziewać się spadku cen mieszkań w najbliższym czasie. Mogą pojawić się promocyjne oferty od deweloperów, którym będzie zależało na utrzymaniu ciągłości sprzedaży.

Reklama

Ze względu na wciąż nieopanowaną inflację spodziewam się, że ceny będą dalej rosnąć. Szacuję, że tym razem ograniczą się one do jednocyfrowych wartości.

Nie wiadomo, czy i w jakim zakresie zostanie uruchomiony nowy program dopłat do kredytów, tzw. Kredyt 0%. Jeśli powieli skalę BK 2% z ubiegłego roku, wzrost cen może być znacznie większy. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że albo nie zostanie on uruchomiony, albo wystartuje z bardziej rygorystycznymi kryteriami i będzie dostępny dla mniejszej liczby osób. Wtedy jego wpływ na wzrost cen będzie mniejszy.

Jednak trzeba liczyć się z tym, że nawet jeśli BK 0% nie zostanie uruchomiony, to klienci i tak ruszą na zakupy mieszkań. Aktualnie większość z nich wstrzymuje się z decyzjami i czeka na rozwój wypadków. Najpóźniej po wakacjach sytuacja z nowym programem kredytowym powinna się wyklarować.

 

Zobacz także: Katastrofa demograficzna nabiera na sile. Mimo to mieszkania drożeją!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kuba Karliński

Kuba Karliński

Przedsiębiorca, deweloper, inwestor na rynku nieruchomości. Od ponad 14 lat współtworzy polski rynek nieruchomości. Jest założycielem Grupy Inwestycyjno-Deweloperskiej Magmillon, która specjalizuje się w realizacji projektów deweloperskich w Warszawie i jej okolicach oraz inwestycjach w grunty. Od lat inwestuje, doradza i pomaga pomnażać kapitał wszystkim, którzy są zainteresowani zarabianiem na nieruchomościach. Z chęci i potrzeby zarażania pasją prowadzi bloga nt. inwestowania i nieruchomości KubaKarlinski.pl. Komentuje sytuację na rynku nieruchomości także dla mediów, jego wypowiedzi są cytowane i publikowane przez najważniejsze redakcje ekonomiczne i branżowe. Autor książki „Zarabiajmy na nieruchomościach”, autor podcastu Inwestorium. Zaufało mu ponad 500 inwestorów, powierzając ponad 80 mln PLN. Zarządzane przeze niego spółki z Grupy Magmillon sprzedały ponad 1.200 nieruchomości o łącznej wartości ponad 250 mln PLN. Wypłacone dotąd inwestorom zyski przekroczyły 16 mln PLN.

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama