Na przełomie XX i XXI wieku w Polsce zapanował trend na domy na przedmieściach. Sielskie marzenia o życiu w wygodnej i naturalnej przestrzeni w wielu wypadkach nie przetrwały jednak konfrontacji z rzeczywistością. Dla wielu codzienne długie dojazdy do pracy, zmarnowany czas w korkach i ograniczony dostęp do wszelkiej infrastruktury okazał się frustrujący. Szybko powrócił więc trend na mieszkanie w centrum. Tymczasem, na rynku pojawiają się perełki w postaci domów w centrach miast, jak Domy Malczewskiego w Gdańsku.
Limitowana wygoda w mieście
Pandemia koronawirusa udowodniła jak ważna w naszym codziennym życiu jest przestrzeń i niezależność. Potrzeba wygospodarowania w mieszkaniu dodatkowych miejsc do pracy i nauki dla wielu okazała się trudna lub wręcz niemożliwa do realizacji. Dotkliwie odczuliśmy też brak możliwości uprawiania sportu i kontaktu z naturą. Wszystko to sprawia, że na rynku nieruchomości domy znów zyskują popularność. Klienci są jednak bardziej świadomi kosztów wyprowadzki na przedmieścia niż kilkanaście lat temu. Pragną mieszkać wygodnie, ale nie chcą przy tym tracić korzyści wynikających z mieszkania w mieście. Domy zlokalizowane w centrum są więc idealnym rozwiązaniem. Jest to jednak oferta wyjątkowo limitowana. W Polsce domy stanowią zaledwie 10 % wszystkich nieruchomości mieszkalnych oferowanych na sprzedaż w największych miastach. Struktura tego rynku różni się w zależności od miasta. Proporcjonalnie najwięcej domów na sprzedaż oferowanych jest w Warszawie (14%), natomiast najmniej w Gdańsku (6%). W Warszawie liczba domów sięga 4,5 tysiąca, w Gdańsku zaledwie 400, a w Gdyni 300. Najlepiej zlokalizowane domy na sprzedaż w centrach miast stanowią już głęboką niszę. Ich udział w rynku wynosi mniej niż 1% w skali kraju.
Opłacalne metry
Wyjątkowość domów w miastach oczywiście nie pozostaje bez wpływu na ich wartość. To dobra inwestycja, której cena będzie rosła wraz z upływem czasu. Od 2012 roku domy w Gdańsku drożały średnio o 5% (rynek wtórny) i 5,5% (rynek pierwotny) rocznie. Co ciekawe, gdy porównamy ceny za metr kwadratowy dużych mieszkań i domów, oferta domów okaże się bardziej korzystna. Mieszkania o powierzchni powyżej 120 m2 to najczęściej apartamenty lub penthouse’y o podwyższonym standardzie, w najlepszej lokalizacji. Cena za metr takiej nieruchomości jest zazwyczaj o kilkadziesiąt procent wyższa niż domów. Statystyka ta dotyczy głównie Warszawy, Krakowa oraz Trójmiasta. Jeśli poszukujemy więc wyjątkowo dużej przestrzeni do życia w mieście, warto przyjrzeć się nie tylko ofercie apartamentów. Największą powierzchnię oferują domy w Gdyni i Warszawie – przeciętnie ok. 300 m2. Koszt tak dużej przestrzeni to ponad 2 miliony złotych. Z kolei w Gdańsku znajdują się również mniejsze i relatywnie tańsze domy z ogrodami, zlokalizowane w centrum. Przykładem są Domy Malczewskiego.
Domowe biuro, siłownia i kino
- Pandemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na preferencje Klientów – mówi Piotr Tarkowski, członek zarządu Allcon Osiedla sp. z o.o. – Obserwujemy m.in. wzmożone zainteresowanie ofertą domów. Klienci poszukują atrakcyjnie zlokalizowanej, dużej przestrzeni, która pozwoli im komfortowo łączyć życie rodzinne z pracą i realizacją pasji.
Domy Malczewskiego to 6 gotowych domów w zabudowie bliźniaczej. Powstały one w sercu Gdańska, w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia, mniej niż 15 minut spacerem do ul. Długiej. Ich mieszkańcy mogą w pełni korzystać z gotowej infrastruktury, wygody i bezpieczeństwa tej inwestycji.
Domy zostały zaprojektowane tak, by tworzyć przemyślaną i wygodną przestrzeń, która pogodzi wszystkie aspekty życia – od pracy i nauki po realizację pasji, wspólne spędzanie czasu i odpoczynek. Projektanci i deweloper dużo uwagi poświęcili strefowaniu wnętrz. Celem było wydzielenie trzech sfer życia – rodzinnej, zawodowej i hobbystycznej. Część mieszkalna Domów Malczewskiego, o powierzchni do 245 m2, składa się więc z trzech poziomów. Pierwsza to gościnna część dzienna na parterze - kuchnia z jadalnią oraz duży salon z instalacją kominkową z wyjściem do ogrodu lub na taras. Drugi poziom to prywatna strefa nocna z trzema sypialniami oraz dwoma łazienkami. Na poziomie -1 przy dwustanowiskowym garażu znajdzie się np. przestrzeń dla warsztatowych majsterkowiczów. Największym atutem tego poziomu jest ponadstandardowe pomieszczenie o wysokości 5 metrów, które można dowolnie zaaranżować. Ta dodatkowa, duża przestrzeń umożliwia stworzenie np. prywatnej sali kinowej lub siłowni na antresoli z zejściem do sauny. Można też urządzić tu biblioteczkę, salkę konferencyjną z rzutnikiem, pokój gier czy dobrze wyciszone studio nagrań z salą prób. W tej części domu znajduje się również pomieszczenie z niezależnym wejściem, idealne do aranżacji gabinetu, pracowni lub biura. Docenią je wszyscy pracujący w trybie home office, którzy wiedzą, jak ważne jest skupienie oraz oddzielenie spraw zawodowych od życia rodzinnego. To też świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy będą mogli prowadzić biuro przy własnym domu w centrum Gdańska i zapraszać tu klientów.
Więcej informacji o inwestycji można znaleźć na stronie dewelopera, ceny zaczynają się od 1 500 000 zł.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję