- W jakich miastach spadła średnia cena metra kwadratowego mieszkań „z drugiej ręki”?
- Ile ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym było zamieszczonych pod koniec 2024 roku?
- Gdzie mieszkania były najtańsze w grudniu 2024 roku?
Rynek nieruchomości ochłodził się w grudniu
Wraz z początkiem 2025 roku z rynku nieruchomości napływają informacje dotyczące sytuacji związanej z cenami na rynku wtórnym w ostatnich miesiącach. Jak wynika z danych zebranych przez portalGetHome.pl, na ich większe „odmrożenie” trzeba będzie jeszcze poczekać.
Jeśli wierzyć pośrednikom w obrocie nieruchomościami sprzedający mieszkania na rynku wtórnym zaczęli spuszczać z tonu. Jednak wyraźnych obniżek cen ofertowych wciąż nie widać — powiedział Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Średnia cena metra kwadratowego mieszkań „z drugiej ręki” spadła w grudniu ubiegłego roku jedynie w dwóch metropoliach — o 2% w Poznaniu i o 1% w aglomeracji Katowickiej.
Cena nie zmieniły się natomiast w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście oraz Łodzi.

Źródło: GetHome.pl
Grudzień tradycyjnie był okresem spowolnienia na rynku wtórnym. W tym czasie wprowadzenie mniejszej liczby mieszkań do sprzedaży, skutkuje zazwyczaj stabilizacją cen.
W Warszawie liczba ofert zmniejszyła się ona z 20 tys. do 17,9 tys., czyli o 11%. W grudniu liczba ofert mieszkań na rynku wtórnym spadła również w Wrocławiu (10,5 tys.), Krakowie (do 9,4 tys. lokali), Trójmieście (8,8 tys.), Łodzi (5,2 tys.), Poznaniu (3,8 tys.), a także w Katowicach (2,2 tys.).
Z danych portalu Adradar wynika, że pod koniec grudnia w całej Polsce zamieszczonych było około 149 tys. ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, czyli o 6% mniej niż w listopadzie (158 tys.). W porównaniu z grudniem 2023 roku ich liczba wciąż była większa (+21%).
Warto zauważyć, że był to drugi z rzędu miesiąc, w którym skurczyła się aktywność sprzedających. Być może wielu z nich postanowiło wstrzymać się do czasu aż poprawi się dostępność kredytów hipotecznych – powiedział Marek Wielgo z portalu GetHome.pl, dodając, że przy gwałtownym wzroście oferty lokali deweloperskich, sprzedający mieszkania na rynku wtórnym musieli obniżyć swoje oczekiwania.

Źródło: GetHome.pl
Więcej o sytuacji na runku nieruchomości przeczytasz w artykule: Chcesz sprzedać mieszkanie? Może być Ci trudno znaleźć kupca
Gdzie mieszkania były najtańsze, a gdzie najdroższe?
W grudniu 2024 roku w ujęciu rdr zdecydowanym liderem podwyżek była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Średnia cena mieszkań z rynku wtórnego wzrosła tam o 12%!
Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął Wrocław, gdzie mieszkania z drugiej ręki podrożały średnio o 8%. Na trzecim miejscu, z 6% wzrostem ceny metra kwadratowego uplasowała się Łódź.
Kolejne miejsca zajęły Warszawa, Kraków i Trójmiasto (5%). Najmniej, bo tylko o 3%, wzrosła średnia cena metra kwadratowego na rynku wtórnym z Poznaniu.

Źródło: GetHome.pl
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w grudniu były najniższe w Łodzi oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To wynik wysokiego udziału mieszkań w blokach i starych kamienicach w ich ofercie.
Średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym była natomiast wyższa niż na rynku pierwotnym tylko w dwóch miastach: w Warszawie i Krakowie.

Źródło: GetHome.pl
Zobacz również: Popyt na nieruchomości szoruje po dnie. Wniosków o hipoteki najmniej od 30 lat
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję