Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy kryzys mieszkaniowy. Rekordowe kolejki i dominacja właścicieli nad najemcą

|
selectedselectedselected

Kryzys mieszkaniowy w Europie przybiera nową formę i wielkie rozmiary. W europejskich miastach najemcy mierzą się z ogromnymi problemami znalezienia mieszkania. Zdarza się, że na jedno mieszkanie przypada dziesiątki, a nawet setki chętnych. Jak poważny jest nowy kryzys?

Nowy kryzys mieszkaniowy. Rekordowe kolejki i dominacja właścicieli nad najemcą
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • W jakich krajach problem jest największy?
  • Jakie są powody kryzysu mieszkaniowego?
  • Czy sytuacja ulegnie zmianie?

 

Kryzys mieszkaniowy w Berlinie. 200 chętnych na 1 mieszkanie

Rynek mieszkaniowy w Berlinie jest szczególnie trudny dla potencjalnych najemców. Według Financial Times, na każde ogłoszenie wynajmu berlińskiego mieszkania w 2023 roku przypadało przeciętnie około 200 chętnych.

Wysoki popyt i brak dostępnych nieruchomości zmuszają ich do podejmowania niemal natychmiastowej decyzji. Na ulicach spotykane są kolejki liczące kilkadziesiąt osób oczekujących na obejrzenie nieruchomości.

Od 2014 roku średnie czynsze w Berlinie wzrosły o 55%, przy czym ceny najmu w popularnych dzielnicach zwiększyły o nawet 100%. 

Reklama

Z kolei łączne koszty najmu mieszkania w Berlinie wzrosły o blisko 120% między 2005 a 2022 rokiem, szacuje Empirica Regio.

Powodem tak trudnej sytuacji najemców w Berlinie jest drastyczny spadek liczby dostępnych mieszkań na wynajem oraz rosnący popyt. To efekt wielu lat zaniedbań.

Liczba mieszkań socjalnych w Berlinie spadła z 264 tys. sztuk w 2001 roku do zaledwie 92 tys. obecnie, podał The Financial Times.

 

Wykres: Łączne koszty najmu oraz kupna mieszkania w największych niemieckich miastach.nowy kryzys mieszkaniowy rekordowe kolejki i dominacja wlascicieli nad najemca grafika numer 1nowy kryzys mieszkaniowy rekordowe kolejki i dominacja wlascicieli nad najemca grafika numer 1
Źródło: Financial Times, Empirica Regio.

Reklama

 

Kryzys mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii - 25 chętnych na 1 mieszkanie

Przeciętny chętny na najem mieszkania w Wielkiej Brytanii musi liczyć się z tym, że jest jednym z 25 innych zainteresowanych wynajmem danej nieruchomości, wynika z raportu analityków Rightmove.

Oszacowali oni, że ogłoszenie wynajmu nieruchomości mieszkalnej otrzymuje przeciętnie aż 25 zapytań od potencjalnych najemców.

Ogromne zainteresowanie potwierdzają liczne informacje o tworzących się długich kolejkach do obejrzenia oferowanych nieruchomości. Między innymi, ponad 50 osób czekało do obejrzenia mieszkania w Shadwell Heath we wschodnim Londynie.

Rightmove informuje, że obecnie jest o 41% więcej najemców chcących znaleźć mieszkanie do najmu niż w 2019 roku. Jednocześnie podaż dostępnych mieszkań do najmu spadła o 35%.

Reklama

Innym sygnałem ogromnej przewagi popytu nad podażą mieszkań na wynajem potwierdzają dane firmy nieruchomościowej Savills. Według analityków, mieszkania na wynajem z dwoma sypialniami są wystawiane na platformie Zoopla średnio przez 25 dni, czyli o 10 dni krócej niż przed pandemią.

Według agencji nieruchomości Savills, domy na wynajem z dwoma sypialniami są wystawiane na Zoopla średnio przez 25 dni, czyli o około 10 dni krócej niż przed pandemią.

 

Czytaj także: Trwa wielka wyprzedaż działek. Polacy masowo pozbywają się nieruchomości gruntowych

 

Oferty mieszkań w Szkocji dostępne blisko dwa razy krócej

Reklama

Położenie najemców jest niekorzystne również w Szkocji. Tam przeciętne ogłoszenie wynajmu mieszkania z dwoma sypialniami w 2024 roku było wystawione przez zaledwie 15 dni. 

Oznacza to, że obecnie jest ono dostępne blisko dwa razy krócej niż jeszcze 5 lat temu. Co ciekawe, w Szkocji obowiązuje kontrola wysokości czynszów.

 

nowy kryzys mieszkaniowy rekordowe kolejki i dominacja wlascicieli nad najemca grafika numer 2nowy kryzys mieszkaniowy rekordowe kolejki i dominacja wlascicieli nad najemca grafika numer 2
Źródło: Savills, Zoopla, BBC.

 

Reklama

Brytyjscy agenci i wynajmujący twierdzą, że sytuacja raczej nie ulegnie zmianie bez większych inwestycji w sektorze.

Aż 31% wynajmujących zrzeszonych w branżowej organizacji NRLA stwierdzło, że planuje zmniejszyć liczbę wynajmowanych nieruchomości. Tymczasem, jedynie 9% zakłąda powiększenie swojej oferty.

 

Zobacz również: Nieruchomości to pułapka. Prawda o inwestowaniu w mieszkania

 

Najem mieszkania marzeniem dla wielu mieszkańców Irlandii

Reklama

O ogromnych kolejkach do obejrzenia mieszkania słyszy się również w stolicy Irlandii, Dublinie. Jeden z agentów nieruchomości w Dublinie musiał nawet wprowadzić system loterii dla oglądających po tym, gdy otrzymał wiadomości od 1200 zainteresowanych.

W sierpniu 2022 roku ponad 150 potencjalnych najemców ustawiło się w długiej kolejce do obejrzenia mieszkania przy ulicy St Brendans Road w Dublinie. 

 

 

Problemem Irlandii są rosnące czynsze najmu. Sprawia to, że Irlandczycy zaciekle rywalizują o każdą nieco tańszą nieruchomość dostępną na wynajem.

Reklama

W latach 2012-2022 płace w Irlandii wzrosły o 27%. Jednocześnie czynsze wzrosły o 90%. 

Z kolei od 2015 roku czynsze najmu w Irlandii wzrosły o 60% wobec 13% w strefie euro.

Wzrosła również liczba potencjalnych najemców, bowiem zaledwie 66% mieszkań jest obecnie zajmowanych przez właścicieli, w porównaniu z 79% w 1991 roku.

 

Czytaj również: Inwestowanie w nieruchomości nie ma sensu? Prawda o mieszkaniach w dużych miastach

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama