Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Nowy kryzys mieszkaniowy. Rekordowe kolejki i dominacja właścicieli nad najemcą

Kryzys mieszkaniowy w Europie przybiera nową formę i wielkie rozmiary. W europejskich miastach najemcy mierzą się z ogromnymi problemami znalezienia mieszkania. Zdarza się, że na jedno mieszkanie przypada dziesiątki, a nawet setki chętnych. Jak poważny jest nowy kryzys?

Nowy kryzys mieszkaniowy. Rekordowe kolejki i dominacja właścicieli nad najemcą
Freepik
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Kryzys mieszkaniowy w Berlinie. 200 chętnych na 1 mieszkanie
    1. Kryzys mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii - 25 chętnych na 1 mieszkanie
      1. Oferty mieszkań w Szkocji dostępne blisko dwa razy krócej
        1. Najem mieszkania marzeniem dla wielu mieszkańców Irlandii
          • W jakich krajach problem jest największy?
          • Jakie są powody kryzysu mieszkaniowego?
          • Czy sytuacja ulegnie zmianie?

           

          Kryzys mieszkaniowy w Berlinie. 200 chętnych na 1 mieszkanie

          Rynek mieszkaniowy w Berlinie jest szczególnie trudny dla potencjalnych najemców. Według Financial Times, na każde ogłoszenie wynajmu berlińskiego mieszkania w 2023 roku przypadało przeciętnie około 200 chętnych.

          Wysoki popyt i brak dostępnych nieruchomości zmuszają ich do podejmowania niemal natychmiastowej decyzji. Na ulicach spotykane są kolejki liczące kilkadziesiąt osób oczekujących na obejrzenie nieruchomości.

          Od 2014 roku średnie czynsze w Berlinie wzrosły o 55%, przy czym ceny najmu w popularnych dzielnicach zwiększyły o nawet 100%. 

          Z kolei łączne koszty najmu mieszkania w Berlinie wzrosły o blisko 120% między 2005 a 2022 rokiem, szacuje Empirica Regio.

          Powodem tak trudnej sytuacji najemców w Berlinie jest drastyczny spadek liczby dostępnych mieszkań na wynajem oraz rosnący popyt. To efekt wielu lat zaniedbań.

          Reklama

          Liczba mieszkań socjalnych w Berlinie spadła z 264 tys. sztuk w 2001 roku do zaledwie 92 tys. obecnie, podał The Financial Times.

           

          Wykres: Łączne koszty najmu oraz kupna mieszkania w największych niemieckich miastach.nowy kryzys mieszkaniowy rekordowe kolejki i dominacja wlascicieli nad najemca grafika numer 1nowy kryzys mieszkaniowy rekordowe kolejki i dominacja wlascicieli nad najemca grafika numer 1
          Źródło: Financial Times, Empirica Regio.

           

          Kryzys mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii - 25 chętnych na 1 mieszkanie

          Przeciętny chętny na najem mieszkania w Wielkiej Brytanii musi liczyć się z tym, że jest jednym z 25 innych zainteresowanych wynajmem danej nieruchomości, wynika z raportu analityków Rightmove.

          Oszacowali oni, że ogłoszenie wynajmu nieruchomości mieszkalnej otrzymuje przeciętnie aż 25 zapytań od potencjalnych najemców.

          Reklama

          Ogromne zainteresowanie potwierdzają liczne informacje o tworzących się długich kolejkach do obejrzenia oferowanych nieruchomości. Między innymi, ponad 50 osób czekało do obejrzenia mieszkania w Shadwell Heath we wschodnim Londynie.

          Rightmove informuje, że obecnie jest o 41% więcej najemców chcących znaleźć mieszkanie do najmu niż w 2019 roku. Jednocześnie podaż dostępnych mieszkań do najmu spadła o 35%.

          Innym sygnałem ogromnej przewagi popytu nad podażą mieszkań na wynajem potwierdzają dane firmy nieruchomościowej Savills. Według analityków, mieszkania na wynajem z dwoma sypialniami są wystawiane na platformie Zoopla średnio przez 25 dni, czyli o 10 dni krócej niż przed pandemią.

          Według agencji nieruchomości Savills, domy na wynajem z dwoma sypialniami są wystawiane na Zoopla średnio przez 25 dni, czyli o około 10 dni krócej niż przed pandemią.

           

          Czytaj także: Trwa wielka wyprzedaż działek. Polacy masowo pozbywają się nieruchomości gruntowych

          Reklama

           

          Oferty mieszkań w Szkocji dostępne blisko dwa razy krócej

          Położenie najemców jest niekorzystne również w Szkocji. Tam przeciętne ogłoszenie wynajmu mieszkania z dwoma sypialniami w 2024 roku było wystawione przez zaledwie 15 dni. 

          Oznacza to, że obecnie jest ono dostępne blisko dwa razy krócej niż jeszcze 5 lat temu. Co ciekawe, w Szkocji obowiązuje kontrola wysokości czynszów.

           

          nowy kryzys mieszkaniowy rekordowe kolejki i dominacja wlascicieli nad najemca grafika numer 2nowy kryzys mieszkaniowy rekordowe kolejki i dominacja wlascicieli nad najemca grafika numer 2
          Źródło: Savills, Zoopla, BBC.

           

          Reklama

          Brytyjscy agenci i wynajmujący twierdzą, że sytuacja raczej nie ulegnie zmianie bez większych inwestycji w sektorze.

          Aż 31% wynajmujących zrzeszonych w branżowej organizacji NRLA stwierdzło, że planuje zmniejszyć liczbę wynajmowanych nieruchomości. Tymczasem, jedynie 9% zakłąda powiększenie swojej oferty.

           

          Zobacz również: Nieruchomości to pułapka. Prawda o inwestowaniu w mieszkania

           

          Najem mieszkania marzeniem dla wielu mieszkańców Irlandii

          O ogromnych kolejkach do obejrzenia mieszkania słyszy się również w stolicy Irlandii, Dublinie. Jeden z agentów nieruchomości w Dublinie musiał nawet wprowadzić system loterii dla oglądających po tym, gdy otrzymał wiadomości od 1200 zainteresowanych.

          Reklama

          W sierpniu 2022 roku ponad 150 potencjalnych najemców ustawiło się w długiej kolejce do obejrzenia mieszkania przy ulicy St Brendans Road w Dublinie. 

           

           

          Problemem Irlandii są rosnące czynsze najmu. Sprawia to, że Irlandczycy zaciekle rywalizują o każdą nieco tańszą nieruchomość dostępną na wynajem.

          W latach 2012-2022 płace w Irlandii wzrosły o 27%. Jednocześnie czynsze wzrosły o 90%. 

          Z kolei od 2015 roku czynsze najmu w Irlandii wzrosły o 60% wobec 13% w strefie euro.

          Reklama

          Wzrosła również liczba potencjalnych najemców, bowiem zaledwie 66% mieszkań jest obecnie zajmowanych przez właścicieli, w porównaniu z 79% w 1991 roku.

           

          Czytaj również: Inwestowanie w nieruchomości nie ma sensu? Prawda o mieszkaniach w dużych miastach


          Przemysław Tabor

          Przemysław Tabor

          Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


          komentarze

          Komentarze

          Sortuj według:  Najistotniejsze

          • Najnowsze
          • Najstarsze

          Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

          Reklama
          Reklama