Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nieruchomości czy akcje? Zdumiewająca prawda o inwestowaniu w mieszkania

|
selectedselectedselected

Inwestowanie w mieszkania według wielu Polaków jest najlepszą długoterminową inwestycją. Czy jest w tym racja? Naukowcy porównali dane z ostatnich 150 lat i doszli do zaskakujących wniosków. Czy nieruchomości dały lepiej zarobić?

Nieruchomości czy akcje? Zdumiewająca prawda o inwestowaniu w mieszkania
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy nieruchomości dały zarobić lepiej niż akcje?
  • Jak wyglądały zwroty z inwestycji w poszczególnych przedziałach czasu?

 

Nieruchomości czy akcje?

Kupowanie mieszkań czy nabywanie akcji? Jest na to konkretna odpowiedź. Naukowcy zebrali i porównali najszersze dostępne statystyki dotyczące obu aktywów.

Które aktywa zapewniły najwyższe długoterminowe stopy zwrotu? Odpowiadamy na to pytanie na podstawie nowego i kompleksowego zbioru danych. - czytamy w badaniu grupy amerykańskich naukowców z Rezerwy Federalnej.

Dane o rynku akcji, nieruchomości mieszkaniowych, obligacji i bonów skarbowych objęły 16 rozwiniętych gospodarek w latach 1870-2015.

Majątek mieszkaniowy stanowi średnio około połowy majątku narodowego w typowej gospodarce (...). Skrupulatnie zebraliśmy dane dotyczące zwrotu z różnych aktywów dla 16 krajów rozwiniętych na przestrzeni prawie 150 lat. - czytamy w publikacji.

Dane te obejmowały Australię, Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Holandię, Norwegię, Portugalię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Rezultaty są zaskakujące.

Z obliczeń uzyskanych przez naukowców z Fed wynika, że to nieruchomości zapewniły najwyższą realną stopę zwrotu (pomniejszoną o inflację) w najszerszym horyzoncie badania. Przeciętnie inwestycja w rynek mieszkaniowy w okresie od 1870 do 2015 roku przyniosła rocznie 7,05%.

Jest to wynik lepszy od przeciętnej realnej stopy zwrotu z rynku akcji, która wyniosła 6,89%. Zatem, od 1870 roku to rynek nieruchomości był lepszym miejscem do pomnażania kapitału niż akcje.

Skoro realna stopa zwrotu z nieruchomości jest wyższa, to nominalna również. W przypadku rynku nieruchomości było to 11,06%, a giełd akcji około 10,75%.

Reklama

 

Zobacz również: Brak zleceń i spadek popytu na nieruchomości. Ekspert ostrzega

 

Skąd zatem tak silne i powszechne dziś przekonanie, że to rynek akcji daje zwykle zarobić więcej rynek nieruchomości? To zjawisko również ma potwierdzenie w statystykach.

Gdy porównujemy giełdę do sektora mieszkaniowego, przeważnie spoglądamy na dane z ostatnich kilkudziesięciu lat. Badacze z Rezerwy Federalnej zerknęli zatem na wyniki w latach 1950-2015.

Reklama

W tym okresie wygrał rynek akcji. Giełdy 16 rozwiniętych gospodarek zapewniły roczną stopę zwrotu na poziomie 12,99%, podczas gdy rynek nieruchomości 12,31%. Trzeba przyznać, że to niewielka różnica. Jednak największa dysproporcja widoczna jest w okresie po roku 1980.

W latach 1980-2015 rynek akcji kompletnie zdominował nieruchomości. Przeciętna realna stopa zwrotu wyliczona przez badaczy z Rezerwy Federalnej to 10,68% w przypadku akcji oraz 6,42% dla inwestycji w mieszkania.

To naprawdę pokaźna różnica. Zwłaszcza, gdy porównamy łączne zwroty kapitału z inwestycji: 100 USD zainwestowane w 1980 roku w globalny rynek nieruchomości mieszkaniowych zapewniłoby w 2015 roku około 880 USD (w ujęciu realnym).

Inwestycja w rynek akcji przyniosłaby natomiast blisko 3500 USD, czyli ponad czterokrotnie więcej. Tak silny jest efekt procentu składanego.

 

Reklama

Wykres: Globalne realne stopy zwrotu z inwestycji w rynek mieszkaniowy, akcje oraz obligacje.

nieruchomosci czy akcje zdumiewajaca prawda o inwestowaniu w mieszkania grafika numer 1nieruchomosci czy akcje zdumiewajaca prawda o inwestowaniu w mieszkania grafika numer 1

Źródło: Badanie Rezerwy Federalnej w San Francisco o nazwie “The Rate of Return on Everything, 1870-2015”

 

Prawdopodobnie najbardziej zaskakującym wynikiem naszego badania jest to, że długoterminowe zwroty z nieruchomości mieszkaniowych i akcji wyglądają niezwykle podobnie. - zauważyli badacze z Rezerwy Federalnej.

Reklama

 

Wykres: Globalne realne stopy zwrotu z inwestycji w rynek mieszkaniowy, akcje oraz obligacje. 

nieruchomosci czy akcje zdumiewajaca prawda o inwestowaniu w mieszkania grafika numer 2nieruchomosci czy akcje zdumiewajaca prawda o inwestowaniu w mieszkania grafika numer 2
Źródło: Badanie Rezerwy Federalnej w San Francisco o nazwie “The Rate of Return on Everything, 1870-2015”


Nasze badanie potwierdziło wiele ogólnych wzorców, które angażowały wielu badaczy w dziedzinie ekonomii i finansów. Zwroty z ryzykownych aktywów i premie za ryzyko były wysokie i stabilne w ciągu ostatnich 150 lat. - dodano.

 

Reklama

Wykres: Globalne realne stopy zwrotu z inwestycji w rynek mieszkaniowy oraz akcje.

nieruchomosci czy akcje zdumiewajaca prawda o inwestowaniu w mieszkania grafika numer 3nieruchomosci czy akcje zdumiewajaca prawda o inwestowaniu w mieszkania grafika numer 3
Źródło: Badanie Rezerwy Federalnej w San Francisco o nazwie “The Rate of Return on Everything, 1870-2015”

 

Czytaj również: Duży fundusz nieruchomości bliski upadku. Wielkie długi i ucieczka inwestorów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama