- Przecena sięga ponad dwóch trzech wartości wobec wyceny sprzed roku
- Przykładów ogromnych zniżek jest więcej
- Kryzys w sektorze nieruchomości komercyjnych jeszcze potrwa, oceniają eksperci
Spektakularna przecena nieruchomości biurowej, sektor w kryzysie
Rynek nieruchomości komercyjnych w Stanach Zjednoczonych jest w sporym kryzysie. Wskaźniki pustostanów są rekordowe, pracownicy nie wracają do biur, a wszystko dobija niekorzystna dla sektora polityka pieniężna banku centralnego.
Coraz głośniej słyszy się o spektakularnych przecenach cen wielkich nieruchomości biurowych, a także o niewypłacalnościach i upadkach wielu właścicieli.
Jednym z ostatnich przykładów jest sprzedaż po olbrzymiej zniżce 10-piętrowego biurowca w samym centrum Stanów Zjednoczonych. Nie pomogła prestiżowa lokalizacja zaledwie trzy przecznice od Białego Domu w Waszyngtonie.
Budynek przy ulicy 1750 H Street NW sprzedany został po przecenie sięgającej ponad 70%. Transakcja została zakończona kwotą 17,6 milionów USD.
Tymczasem, jeszcze rok temu nowoczesny budynek wyceniany był na 63,7 mln USD. Wartość ta i tak była zaniżona, bo już uwzględniała presję, jaką sytuacja rynku nieruchomości komercyjnych wywierała na wycenę.
Zdjęcie: Lokalizacja budynku przy 1750 H Street NW na mapie centrum Waszyngtonu.
Źródło: Google Maps.
Budynek ten wcześniej zmienił właściciela w 2010 roku za 65 mln USD. Zatem, sprzedany został 73% taniej. Uwzględniając efekty inflacji na przestrzeni ostatnich 14 lat, zakres przeceny to 82%!
Nowym nabywcą nieruchomości biurowej został jeden z największych amerykańskich ubezpieczycieli, State Farm Life Insurance. Budynek sprzedany został na aukcji przejęcia po tym, gdy poprzedni właściciel nie był w stanie spłacić kredytu zaciągniętego na tą nieruchomość.
Konkretnie, do spłaty pozostało 32,7 mln USD. Termin nie był tak odległy, bo był to sierpień 2027 roku.
Proponowana wartość szacunkowa budynku na przyszły rok wynosi 53,5 milionów USD, według Business Journals, który jako pierwszy poinformował o sprzedaży nieruchomości.
Największy kryzys nieruchomości w USA od lat
To nie jedyny przykład tego, jak w trudnej sytuacji jest rynek nieruchomości komercyjnych w stolicy Stanów Zjednoczonych, ale także w innych dużych miastach.
W tym roku rynek biurowy w Waszyngtonie charakteryzuje się niewypłacalnością i trudną sytuacją. Pisaliśmy już między innymi o kilku sprzedanych po dużych przecenach nieruchomościach w centrum biznesowym USA, czyli Nowym Jorku.
MIędzy innymi, 23-piętrowy biurowiec w bliskiej odległości od Times Square czy Central Parku sprzedany został za zaledwie 8,7 mln USD, czyli 97,5% taniej niż kwota sprzed 18 lat wynosząca 332 mln USD: Budynek sprzedany o 97% taniej.
Zresztą, prognozy ekspertów dla całego sektora nieruchomości komercyjnych w Nowym Jorku są dość pesymistyczne.
Według szacunków badaczy w publikacji naukowej “Work From Home and the Office Real Estate Apocalypse”, średnia wartość nieruchomości komercyjnej w Nowym Jorku spadnie o 49% do 2029 roku względem wycen z 2019 roku.
Z kolei dla wszystkich amerykańskich rynków nieruchomości biurowych łącznie, badacze oszacowali spadek wartości o 664,1 mld USD.
Wspominaliśmy także o biurowcu w Fort Worth w Teksasie, który wylicytowany został o 91% taniej po 3 latach od zakupu. Najwyższy budynek w teksańskim mieście, Burnett Plaza, kupiony został za 12,3 mln USD, czyli za zaledwie 8,9% pierwotnej ceny.
Zobacz również: Rekordowa liczba ogłoszeń sprzedaży mieszkań. O 36% więcej niż na początku 2024
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję