Polska zajęła trzecie miejsce w zestawieniu krajów Unii Europejskim o najwyższym wzroście kosztów mieszkaniowych w latach 2015–2025. Chodzi przede wszystkim o wszelkie opłaty związane z użytkowaniem lokalu lub domu.
Zgodnie ze zharmonizowanym wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (HICP), wyższy wzrost odnotowano jedynie w Estonii, gdzie koszty mieszkaniowe w analizowanym okresie uległy podwojeniu oraz w Turcji – kraju nienależącym do UE.
Wydatki związane z utrzymaniem gospodarstw domowych znacząco wzrosły również w wielu innych analizowanych krajach. Tuż za Polską uplasowały się Czechy i Rumunia, gdzie w 2025 roku wyniosły około 180% poziomów cenowych z 2015 roku.
Na przeciwnym biegunie rankingu znalazły się Albania, Szwajcaria i Hiszpania, gdzie wzrost kosztów przeznaczonych na cele mieszkaniowe okazał się w tym czasie najmniejszy.
Wykres. Koszty mieszkaniowe z uwzględnieniem zużycia mediów w Unii Europejskiej, dane z marca 2025 roku (2015=100)

Źródło: dane Eurostat, OECD, opracowanie Euronews.
Ceny nieruchomości w UE podwoiły się na przestrzeni niecałej dekady
Ceny nieruchomości w krajach Unii Europejskiej wzrosły średnio o 53% w latach 2015-2024. W niektórych państwach członkowskich koszty zakupu własnego lokum wzrosły nawet trzykrotnie względem poziomów cenowych sprzed niecałej dekady.
Z dostępnych informacji wynika, że taka sytuacja była wynikiem kulminacji kilku czynników, wśród których można wymienić rosnące koszty budownictwa i oprocentowanie kredytów hipotecznych, ograniczoną podaż mieszkań, czy zwiększony popyt na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych.
Dane Eurostatu i OECD wskazują, że największy wzrost cen nieruchomości odnotowano na Węgrzech, gdzie ceny w 2024 roku były trzykrotnie wyższe niż w 2015 roku.
Tuż za Węgrami uplasowała się Islandia, gdzie ceny wzrosły nawet 2,5-krotnie. Znaczący wzrost odnotowano również w krajach, takich jak Litwa, Portugalia, Czechy, Bułgaria, Estonia oraz Polska, w których koszty zakupu nieruchomości wzrosły ponad dwukrotnie.
Na samym końcu zestawienia znalazła się Finlandia, gdzie ceny nieruchomości nie zmieniły się znacząco względem poziomów z 2015 roku.
Niekwestionowanym liderem okazała się jednak Turcja, która choć nie należy do Unii Europejskiej zaskoczyła odnotowanym na przestrzeni lat 2015-2024 17-krotnym wzrostem cen nieruchomości.
Wykres. Zmiana cen nieruchomości w krajach Unii Europejskiej w latach 2015-2024 (Indeks cen domów, 2015=100)

Źródło: dane Eurostat, OECD, opracowanie Euronews.
Zobacz również: Nieruchomości poza zasięgiem. Przystępność cenowa mieszkań szoruje po dnie
Nie kupują nieruchomości, mieszkają z rodzicami. Wyprowadzka z domu rodzinnego najdłużej zajmuje Chorwatom
Z danych Eurostatu wynika również, że w 2023 roku liderem pod względem inwestycji w nieruchomości był Cypr – mieszkańcy tego kraju przeznaczyli na ten cel środki odpowiadające nawet 8,6% produktu krajowego brutto (PKB).
Nieco mniejszą aktywność odnotowano z kolei we Włoszech, gdzie zainwestowane pieniądze wyniosły równowartość 7% PKB oraz w Niemczech (6,9% PKB) i Francji (6,4% PKB).
Najniższy udział inwestycji w nieruchomości w 2023 roku należał do Polski oraz Grecji, gdzie wyniósł on odpowiednio 2,2% i 2,3% PKB. Średnia wartość inwestycji w krajach Unii Europejskiej wyniosła z kolei nieco więcej, bo 5,8% PKB.
Znaczna część młodych Europejczyków nadal mieszka jednak w swoich domach rodzinnych jeszcze przez wiele lat po rozpoczęciu pierwszej pracy zarobkowej.
Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej opuszczają swoje domy rodzinne średnio w wieku 26,3 lat. Rzecz jasna średnia ta różni się w zależności od kraju. Dla przykładu Finowie wyprowadzają się od rodziców średnio w wieku 21,4 lat, Holendrzy w wieku 23,2 lat, Włosi i Bułgarzy w wieku 30, natomiast Grecji i Chorwaci odpowiednio w wieku 30,6 i 31,8 lat.
Polacy wyprowadzają się z domów rodzinnych średnio w wieku 27,1 lat, wynika z danych.
Wykres. Średni wiek, w którym obywatele Unii Europejskiej wyprowadzają się z domów rodzinnych

Źródło: Eurostat.
Kurczowe „trzymanie się” domów rodzinnych przez młodych Europejczykow wynika przede wszystkim z braku przystępności cenowej mieszkań i domów w wielu krajach UE.
Z danych Our World in Data wynika, że Europejczycy są bardzo pesymistycznie nastawieni do polityki mieszkaniowej w zamieszkiwanych przez nich państwach. Niezadowolenie z niej wyraża m.in. 77% Holendrów, 76% Hiszpanów i 69% Węgrów.
Niewiele więcej niż połowa Polaków (52%) wskazała pod koniec grudnia 2024 roku, że jest niezadowolona z tego, w jakim kierunku zmierzają działania polskiego rządu wobec tego sektora.
Wykres. Wyniki ankiety nt. poziomu zadowolenia z polityki mieszkaniowej w poszczególnych krajach europejskich

Źródło: Our World in Data.
Zobacz również: Nadchodzą lepsze czasy? Optymizm wdarł się do prognoz znanych banków
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję