Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Koszt posiadania nieruchomości najwyższy od dziesięcioleci. W USA cierpią na "nagromadzenie niesprzedanych domów"

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce podaż mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie. W USA osiągnięto wyniki nienotowane od pięciu lat. Tymczasem w Polsce rynek nieruchomości stracił na dynamice – ceny przestały gwałtownie rosnąć. Czy nowy rok przyniesie odwilż? 

Podaż mieszkań w USA jest najwyższa od czterech lat
Josh Olalde/Unsplash
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Rynek nieruchomości w USA zamrożony: komu sprzedać?
    1. Podaż mieszkań w Polsce też w górę, ale…
      1. Wykres. Liczba ofert sprzedaży mieszkań na portalach OLX i Otodom
    • Podaż mieszkań w USA jest najwyższa od czterech lat
    • Aktywnych ofert sprzedaży jest coraz więcej
    • Mnóstwo domów czeka na nabywcę, którego... za bardzo nie widać
    • W Polsce liczba ogłoszeń też jest wysoko, ale trend zmienia kierunek

     

    Rynek nieruchomości w USA zamrożony: komu sprzedać?

    Według danych opublikowanych przez Redfin (amerykański portal specjalizujący się m.in. w analizach rynku nieruchomości) aż 54,5% ofert domów w USA w listopadzie pozostawało na rynku przez co najmniej 60 dni bez podpisania umowy. To najwyższy odsetek od 2019 roku.

    “Głównym powodem skoku podaży jest nagromadzenie niesprzedanych domów, z których wiele kupujących uznało za niepożądane, ponieważ wydają się być przewartościowane” - czytamy w raporcie. 

    “Typowy” dom objęty umową sprzedaży potrzebował na to średnio 43 dni, co jest najwolniejszym tempem dla listopada od 2019 roku. Jednocześnie liczba aktywnych ofert w listopadzie była o 12,1% wyższa niż w analogicznym okresie 2023 roku, osiągając najwyższy poziom od 2020 roku.

    Spowodowało to gwałtowny wzrost liczby aktywnych ofert sprzedaży - komentował na portalu X (dawny Twitter) Adam Kobeissi z The Kobeissi Letter. 

    Rynek nieruchomości w USA jest zamrożony - skwitował.

     

    Zobacz również: Koniec kryzysu nieruchomości w potężnej gospodarce? Sprzedaż mieszkań wzrosła o nawet 50%!

    Reklama

     

    Dane te zdaje się potwierdzać raport National Association of Realtors, zgodnie z którym liczba domów oczekujących na sprzedaż, stanowiąca wskaźnik liczby podpisanych umów zakupu, wzrosła w listopadzie zarówno w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jak i roku, osiągając najwyższy poziom od niemal dwóch lat.

    Wiele ofert na rynku jest albo nieaktualnych, albo nienadających się do zamieszkania. Jest dużo ofert, ale wydaje się, że to za mało” — powiedział Meme Loggins, agent nieruchomości Redfin Premier w Portland.

    Tłumaczę sprzedawcom, że ich dom będzie wisiał na rynku, jeśli nie będzie miał uczciwej ceny. Domy, które są dobrze wycenione i w dobrym stanie, znikają z rynku w ciągu trzech do pięciu dni, ale domy, które są przewartościowane, mogą stać w kolejce przez ponad trzy miesiące” - dodał.

    Wolniejsze tempo sprzedaży może nie napawać optymizmem na nadchodzący rok, zwłaszcza w kontekście utrzymujących się wysokich stóp procentowych. Popyt wciąż jest widoczny, jednak najemcy decydują się na dłuższy wynajem, co wynika nie tylko z wyższych cen nieruchomości, ale także z rosnących kosztów usług brokerów i firm przeprowadzkowych, podkreślono w raporcie. 

    Kupujący mają trudności z nadążaniem za cenami nieruchomości. Koszt posiadania domu, po uwzględnieniu inflacji, jest obecnie najwyższy od dziesięcioleci. Ten ciągły wzrost cen i stóp procentowych stworzył trudne środowisko zarówno dla kupujących po raz pierwszy, jak i tych, którzy chcą awansować w hierarchii nieruchomości” — napisała Selma Hepp, główna ekonomistka CoreLogic, w raporcie.

     

    Zobacz również: Drastyczny spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe w Polsce. Co to oznacza?

     

    Podaż mieszkań w Polsce też w górę, ale…

    Warto przyjrzeć się także sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce. Rok 2024 przyniósł znaczący wzrost liczby ofert sprzedaży mieszkań. Z danych OLXData wynika, że na portalach OLX i Otodom dostępnych jest ponad 212 tys. mieszkań na sprzedaż. Dla porównania, na początku stycznia ubiegłego roku liczba ta wynosiła nieco ponad 152 tys. Cały miniony rok charakteryzował się niemal nieprzerwanym wzrostem liczby ofert, choć pod koniec roku trend ten uległ zmianie. Około 10 grudnia liczba dostępnych mieszkań osiągnęła szczyt na poziomie 230 tys., ale od tego czasu obserwujemy "zdrową korektę". Czyżby potencjalni nabywcy zaczęli powracać na rynek?

    Wykres. Liczba ofert sprzedaży mieszkań na portalach OLX i Otodom

    koszt posiadania nieruchomosci najwyzszy od dziesiecioleci w usa cierpia na nagromadzenie niesprzedanych domow grafika numer 2koszt posiadania nieruchomosci najwyzszy od dziesiecioleci w usa cierpia na nagromadzenie niesprzedanych domow grafika numer 2

    Ostatnie miesiące przyniosły ochłodzenie na rynku nieruchomości. Wzrost cen wyhamował, a pod koniec roku zaczęto otwarcie mówić o ich spadkach. Prognozy na 2025 rok zakładają, że ceny mieszkań będą stopniowo stabilizować się:

    Reklama

    Stabilizacja cen jest obecnie prawdopodobnym scenariuszem. W wielu projektach korekta cen już się dokonała, cenniki zostały urealnione. W dalszym ciągu spodziewamy się kontynuacji akcji promocyjnych, również promocji poza cenowych - prognozuje Ewa Palus, ekspert rynku nieruchomości. 

    Zdaniem analityczki obecna sytuacja rynkowa nie wskazuje ani na gwałtowne spadki, ani na znaczący potencjał wzrostu cen. Pewne zmiany mogą jednak nastąpić pod koniec roku, gdy perspektywa obniżek stóp procentowych stanie się bardziej prawdopodobna.


    Zobacz również: Deweloperzy negatywnie postrzegani przez 30% Polaków – dominują krytyczne opinie


    Paweł Augustyn

    Paweł Augustyn

    Współzałożyciel oraz redaktor magazynu FXMAG. Absolwent Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Od 2007 r. aktywny inwestor na rynkach finansowych.


    Tematy

    ceny mieszkań w polsce rynek nieruchomości w Polsce

    co dzieje się na rynku nieruchomości w usa

    ceny domów usa

    nieruchomości usa mieszkania w polsce

    #mieszkania w USA

    co dalej z cenami mieszkań

    prognoza dla rynku nieruchomości

    rynek nieruchomości w usa
    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze
    Xbc

    3 miesiące temu

    Odpowiedz
    vote_img1
    vote_img0

    Mieszkania powinny mieć korektę 15% w tym roku. Od stycznia 2025 cena prądu dla firm wzrasta o 100% do 1,68 gr za kw plus wzrost opłat dystrybucji. Przełoży się to wzrost cen, redukcję zatrudnienia, oraz bankructwa najsłabszych firm w ogniwie przedsiębiorczości. Nie będzie pola do obniżki stóp procententowych. Ogólna inflacja na poziomie 6-7%, rzeczywista przy produktach pierwszej potrzeby 10-15%.

    Malwina

    3 miesiące temu

    Odpowiedz
    vote_img0
    vote_img0

    Gdziekolwiek teraz utrzymać własne mieszkanie ,to ogromne sumy,które rosną,niedługo nikt nie zechce kupować,bo wynająć będzie taniej,bez obowiązku dbania o to i płacenia podatków

    Reklama
    Reklama