Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym spadły w lutym w 9 z 12 polskich miast, wynika z danych opracowanych przez Marcina Drogomireckiego, analityka nieruchomościowego. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie ofert sprzedaży publikowanych w wiodących portalach ogłoszeniowych.
Ceny mieszkań na rynku wtórnym z obniżką na koniec zimy
W lutym największe obniżki średnich cen ofertowych mieszkań miały miejsce w Krakowie, gdzie średnia cena za m. kw. spadła o 3,4%. Niewiele mniejsza przecena, wynosząca 3,1%, została odnotowana w Szczecinie.
Obniżki na rynku wtórnym pojawiły się również w Olsztynie, Warszawie oraz Katowicach, gdzie ceny spadły odpowiednio o 2% oraz 1,6%.
Najmniejsze spadki cen odnotowano natomiast w Poznaniu (-1,4%), Lublinie (1,3%), we Wrocławiu (-1%) i w Białymstoku (-0,6%).
Średnie ceny ofertowe mieszkań „z drugiej ręki” w ujęciu rocznym wzrosły w lutym jedynie w Łodzi (+1,7%), Gdańsku (+1,4%) oraz Bydgoszczy (0,1%).

Źródło: dane opracowane przez Marcina Drogomireckiego.
Zobacz również: Co siódmy obywatel musi się zapożyczać, aby opłacić mieszkanie. Nie chodzi o hipotekę
Gdzie warto kupić mieszkanie? W tych miastach ceny nie zachwycały
W lutym niekwestionowanym liderem wysokich cen mieszkań na rynku wtórnym była Warszawa. Średnia cena za m. kw. sięgnęła poziomu 17,4 tys. PLN, plasując stolicę Polski na podium najbardziej kosztownych rynków w Polsce.
Nieco mniej, bo 15,9 tys. PLN za m. kw. należało zapłacić w Krakowie. Średnia cena w Gdańsku spadła już poniżej progu 15. tys. PLN do 14,8 tys. PLN.
Wysokie ceny utrzymywały się również we Wrocławiu, gdzie za m. kw. płacono 13,2 tys. PLN, a w Poznaniu 11,2 tys. PLN. Ceny poniżej 10 tys. PLN spadły z kolei w Lublinie (9,7 tys. PLN), Białymstoku (9,7 tys. PLN) i Szczecinie (9,6 tys. PLN).
Najtaniej mieszkanie „z drugiej ręki” można było z kolei kupić w Katowicach, Olsztynie, Łodzi Bydgoszczy, gdzie za jeden m. kw. w lutym należało zapłacić odpowiednio 9 tys. PLN, 8,7 tys. PLN, 8,6 tys. PLN oraz 8,1 tys. PLN.
„Wbrew powszechnym oczekiwaniom na spadki średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym pozostają dość stabilne. Napływ na rynek droższych – relatywnie nowych, wykończonych mieszkań – kompensuje korekty cen tych lokali, które już od miesięcy czekają na nabywców”, napisał Marcin Drogomirecki, analityk nieruchomościowy we wpisie opublikowanym na platformie X.
Zobacz również: Ceny mieszkań pójdą w górę. „Wysokie rabaty nie potrwają wiecznie”
Kredyt na mieszkanie cięższy do zdobycia? UOKiK obwinia polskie banki
Niedawno informowaliśmy, że przeciętny Polak starający się o kredyt na mieszkanie mógł być dyskryminowany przez… banki. Instytucje, a dokładnie ich systemy miały utrudniać uzyskanie uzyskanie zarówno kredytu hipotecznego, jak i mieszkaniowego.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)przekazał zatem, że bierze „pod lupę” zasady oceny zdolności kredytowej konsumentów oraz ich wpływ na warunki udzielanych im kredytów.
Zdaniem UOKiK „konsumenci nie dysponują rzetelną informacją o tym, po jakim czasie model scoringowy przestaje uwzględniać wcześniejsze zapytania w kalkulacji oceny punktowej kredytobiorcy”. To z kolei może wpływać na ich szanse powodzenia uzyskania przez nich kredytu.
Więcej o tym jak działa ocena punktowa Biura Informacji Kredytowej (BIK), a także w jaki sposób może wpływać ona na odmowę udzielenia kredytu przeczytasz w artykule: To mogło zdusić szanse na kredyt na mieszkanie. UOKiK bada praktyki banków
Zobacz również: Koniec patologii na rynku nieruchomości. Rząd zawiódł, Polacy zrobili własny portal z cenami mieszkań
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję