- Jakie wyniki finansowe ma Airbnb?
- Ile kosztują akcje Airbnb?
- Gdzie najchętniej jeżdżą turyści?
Wyniki finansowe Airbnb rozczarowują
We wtorek Airbnb ogłosiło, że w II kwartale 2024 roku zarobiło 86 centów na akcję przy sprzedaży wynoszącej 2,75 miliarda dolarów. Analitycy przewidywali, że firma z osiągnie średnio 91 centów na akcję przy sprzedaży wynoszącej 2,7 miliarda dolarów. W tym samym okresie rok wcześniej Airbnb zarobiło 98 centów na akcję przy sprzedaży równej 2,5 miliarda dolarów.
Przychody firmy wzrosły więc o 11% rok do roku. Skorygowany zysk EBITDA wzrósł o 9% rok do roku, osiągając 894 miliony USD. Wolny przepływ środków pieniężnych wyniósł 1,0 miliarda USD za kwartał i 4,3 miliarda USD za ostatnie dwanaście miesięcy, co stanowi najwyższy wynik w historii firmy.
Platforma umożliwiająca wynajem noclegów zaraportowała zysk w drugim kwartale w wysokości 555 mln USD w porównaniu z 650 mln USD w ubiegłym roku. Średnia dzienna stawka (ADR) wzrosła o około 2%, osiągając 169,53 USD w drugim kwartale. Airbnb prognozuje dalszy, choć niewielki wzrost ADR w trzecim kwartale. Jednocześnie, marża zysku netto, która pokazuje zysk na dolara przychodu, zmniejszyła się do 20% z 26% w poprzednim roku..
Oczekuje się, że przychody w trzecim kwartale wyniosą od 3,67 do 3,73 mld dolarów, czyli mniej niż szacunki analityków wynoszące 3,84 mld dolarów.
Wycieczki krajowe w Stanach Zjednoczonych są pod presją od początku roku, ponieważ coraz więcej Amerykanów ostrożniej podchodzi do wydatków na podróże w obliczu rosnącej niepewności gospodarczej. - komentowali analitycy Guardiana.
Akcje Airbnb pod presją
Inwestorzy zareagowali panicznie, co spowodowało, że akcje Airbnb spadały w handlu posesyjnym o 14%. Notowania akcji zamknęły wczorajszy dzień na poziomie 130,39 dolara, a obecna cena wynosi 130,42 dolara. Od 24 marca akcje spadły o ponad 22% i obecnie są na najniższym poziomie od grudnia 2023 roku.
Wykres. Kurs akcji Airbnb
Źródło: TradingView.
Zobacz: Czy warto zostać flipperem? Prognozy są zaskakujące
Ciekawe dane Eurostatu
Na początku lipca Eurostat opublikował raport dotyczący zakwaterowania krótkoterminowego oferowanego przez internetowe platformy takie jak Airbnb, Booking, Expedia Group i Tripadvisor. Analizując te dane, można wyciągnąć kilka interesujących wniosków.
Liczba gości w Europie rośnie. W 2023 roku niemal 719 milionów noclegów w UE zostało zarezerwowanych za pośrednictwem wspomnianych platform, co przekłada się na średnio 1,97 miliona gości dziennie. To znaczący wzrost w porównaniu do pandemii w 2020 roku, kiedy roczna liczba noclegów wyniosła 272 miliony.
Rysunek 1: Roczna liczba noclegów gości w obiektach noclegowych krótkoterminowych zarezerwowanych za pośrednictwem platform internetowych w UE, 2018–2023, (miliony)
Źródło: Eurostat
Gdzie najchętniej jeżdżą turyści? Najwięcej noclegów przypadło na Francję, z 159 milionami nocami, a zaraz za nią uplasowała się Hiszpania z 141 milionami noclegów. Włochy (107 milionów nocy), Niemcy (49 milionów) i Portugalia (40 milionów) uzupełniają pierwszą piątkę krajów. W Polsce było to na poziomie 33 miliony noclegów.
Rysunek 2: Roczna liczba noclegów gości w obiektach noclegowych na krótki pobyt zarezerwowanych za pośrednictwem platform internetowych w popularnych krajach docelowych, 2018–2023, w milionach.
Źródło: Eurostat
Jakie są naczęściej odwiedzane miasta w Europie? Najczęściej wybieranymi miastami przez turystów rezerwujących zakwaterowanie za pośrednictwem platform internetowych były Paryż (19,3 miliona noclegów, czyli ponad 52 000 gości każdej nocy), Rzym (12,5 miliona), Barcelona (10,9 miliona), Lizbona (10,5 miliona) oraz Madryt (9,5 miliona). Co istotne, na 17. i 20. miejscu w rankingu znalazły się dwa polskie miasta: Warszawa z ponad 4,2 miliona noclegami i Kraków z ponad 3,7 miliona.
Tabela: 20 największych miast pod względem liczby rocznych noclegów zarezerwowanych za pośrednictwem platform internetowych, według pochodzenia, 2023 r.
Źródło: Eurostat
Zobacz: Rafał Zaorski sprzedaje apartament przy Złotej 44. O 100 milionach może już zapomnieć
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję