- Jaka przyszłość programu Kredyt #na Start?
- Co dalej z indeksem WIG-NRCHOM?
Niejasności wokół Kredytu #naStart
Wczoraj na portalu X Katarzyna Pełczyńska z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiła, że program kredyt #naStart nie wejdzie w życie:
Mamy to! Budżet Polski przyjęty przez rząd przeznacza na mieszkalnictwo 4,3 mld zł. To ponad 50% więcej niż w tym roku! Dobra wiadomość: w budżecie jest okrągłe 0 zł na kredyt 0%. - czytamy we wpisie minister.
Jednakże optymizm na rynku szybko osłabł. Eksperci wskazują, że batalia o kontrowersyjny program wsparcia kredytów hipotecznych wciąż trwa, ponieważ Ministerstwo Finansów zabezpieczyło ponad 1,6 miliarda złotych na wybrane projekty budownictwa mieszkaniowego. - Chciałem wyraźnie powiedzieć, że po KERM-ie podejmiemy decyzje i środki na realizację kredytu 0 proc. mogą w tych rezerwach się mieścić. - mówił wczoraj szef resortu finansów Andrzej Domański.
O tym więcej przeczytasz tutaj: Oferty mieszkań na sprzedaż w Polsce: przeceny po 100 tysięcy
Jaka jest przyszłość Kredyt 0%? WIG-NRCHOM prawdę Ci powie
Czy rynek już zna odpowiedź? Analizując zachowanie indeksu WIG-NRCHOM, można wnioskować, że inwestorzy prawdopodobnie sądzą, że deweloperzy nie dadzą za wygraną i rządowy program nie został całkowicie porzucony. Obserwatorzy rynku zauważyli, że jeśli WIG-NRCHOM nie zanotuje dzisiaj znaczących spadków, nie ma co zbytnio przejmować się postem Katarzyny Pełczyńskiej na temat dopłat do kredytów. I faktycznie, dzisiaj kurs nie tylko nie zaliczył tąpnięcia, ale i rośnie o ponad 1,4%.
Wykres. Kurs indeksu WIG-NRCHOM.
Źródło: Stooq.
Czy zachowanie indeksu WIG-NRCHOM można traktować jako pewnik? Zdecydowanie nie. Mimo to, wczoraj jego zachowanie było dość charakterystyczne. Na poniższym wykresie można zobaczyć, jak indeks zareagował na tweet Pełczyńskiej (13:07, spadek) oraz jak kurs zmienił się po pytaniu do ministra finansów Domańskiego o przyszłość kredytu na start (około 15:45, odbicie).
Źródło: Mejm, X.
Giełda obstawia Pana zwycięstwo. Oby się mylili.
Kredyt 0% — wejdzie czy nie? Ze względu na rozbieżne deklaracje płynące ze wszystkich stron sceny politycznej, trudno o jednoznaczną ocenę sytuacji. W tych okolicznościach pozostaje nam jedynie czekać na rozwój wydarzeń albo zakręcić ruletką. - komentują prześmiewczo użytkownicy dawnego Twittera.
Czytaj także: Sprzedający nieruchomości schodzą na ziemię. Ponad 80% transakcji poniżej ceny początkowej
Co dalej z indeksem WIG-NRCHOM? Analiza techniczna
Prof. Krzysztof Borowski: W szerokiej ramie czasowej indeks znajduje się w trendzie wzrostowym – doszło do przebicia w dół linii przyspieszonej, a w najkrótszej ramie obserwujemy trend spadkowy (widoczna jest już pełna sekwencja zniżkowa: coraz niżej położone dołki i szczyty). W układzie tygodniowym na MACD zauważalna była negatywna dywergencja, która przerodziła się w trend spadkowy, obecnie MACD przebija linię zero (negatywny sygnał, potwierdzający wcześniejsze wskazanie sprzedaży). Ważnym wsparciem jest dołek na 3771 pkt, a potem dołek przy 3525 pkt. Z kolei symptomem poprawy byłoby przełamanie linii trendu spadkowego (od szczytu z maja 2024 r.).
Wykres. Analiza techniczna WIG-NRCHOM w układzie tygodniowym.
Źródło: TradingView.
W układzie dziennym sytuacja na MACD jest nico lepsza, po sygnale kupna w paśmie wyprzedania, porusza się on do góry (ważne będzie przebicie przez oscylator poziomu zero: dalsza zwyżka indeksu, lub odbicie oscylatora od zera w dół: zniżka indeksu). Należy pamiętać, że wnioski z analizy cen w układzie tygodniowym są „silniejsze" niż z układu dziennego. Na wstęgach Guppy'ego aktywny jest sygnał sprzedaży – do potencjalnego sygnału kupna w tej technice jeszcze daleka droga. Stochastic i RSI przebywają w pobliżu poziomu 50 pkt tj. poziomu neutralnego, potwierdzając zwyżkę indeksu w I połowie sierpnia i jego spadek w drugiej.
Wykres. Analiza techniczna WIG-NRCHOM w układzie dziennym.
Źródło: TradingView.
Czytaj także: Niesamowite wzrosty cen nieruchomości. Jak przed załamaniem rynku w 2006
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję