Według wstępnych danych GUS-u od stycznia do maja 2024 roku oddano do użytkowania 78 700 mieszkań, czyli 15,9% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Deweloperzy odpowiadali za 47 700 lokali mieszkalnych, czyli o 6,4% mniej niż rok temu.
Tablica 1. Mieszkania oddane do użytku styczeń-maj 2024
Źródło: GUS
Czytaj również: Kryzys z podażą mieszkań się kończy? Rekordowe wyniki rynku nieruchomości w Polsce
Aktywność deweloperów słabnie
ING w raporcie na temat stanu polskiego budownictwa wskazuje na słabszą aktywność deweloperów i rekordową liczbę dostępnych mieszkań.
Według firm zajmujących się analizą rynku nieruchomości, na początku roku liczba wprowadzanych do oferty mieszkań rosła szybciej niż ich sprzedaż. W niektórych miastach liczba dostępnych mieszkań zbliża się do rekordowych poziomów.
Duży wzrost cen mieszkań w Polsce na przełomie lat 2023 i 2024 sprawił, że nawet z publicznym wsparciem wiele osób nie stać na własne lokum. Niepokój pogłębia brak decyzyjności w odniesieniu do nowego programu rządowego.
Pozostała część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Rynek nieruchomości w Polsce: niejednoznaczne dane
Analityczka rynku nieruchomości Ewa Palus podkreśliła dla FXMAG, że informacja o mieszkaniach oddanych do użytkowania jest pewnego rodzaju daną o tym, co było. Nie należy rozpatrywać jej bez nadania szerszego kontekstu.
Zakładając, że proces budowy trwa dwa lata, w 2023 roku oddawano mieszkania, których budowę rozpoczęto w 2021 roku, kiedy skala nowych inwestycja była wysoka. Obecnie oddawane są lokale, których budowa zaczęła się w 2022 roku, a wtedy aktywność deweloperska była na niskim poziomie, deweloperzy ograniczyli budowę nowych mieszkań, koncentrowali się na przygotowywaniu nowych projektów i uzyskiwaniu decyzji administracyjnych. - mówi Palus
Można więc wywnioskować, że obecny spadek liczby oddanych lokali deweloperskich w okresie styczeń - maj 2024 względem roku 2023, jest echem niskiej aktywności inwestycyjnej z 2022 roku. Ewa Palus przypomina, że 2022 był trudnym okresem jeśli chodzi o realizację inwestycji. Ceny materiałów budowlanych i energii mocno rosły, a to nie sprzyjało rozpoczynaniu nowych projektów.
Tablica 2. Mieszkania, których budowę rozpoczęto
Źródło: GUS
Obecną sytuację lepiej obrazują pozwolenia na budowę i rozpoczynane budowy. W okresie styczeń - maj 2024 rozpoczęto budowę ponad 100,0 tys. lokali, co oznacza wzrost względem analogicznego okres sprzed roku o ponad 45,0%. Aktywność deweloperska wzrosła o 70,0% - w okresie styczeń-maj 2024 deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 65,5 tys. nowych lokali, wobec około 39,0 tys. przed rokiem.
Tablica 3. Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym
Źródło: GUS
Deweloperzy budują więc teraz więcej niż przed rokiem czy nawet dwoma! Aczkolwiek może być to jedynie chwilowe, gdyż w kolejnych miesiącach skala nowych inwestycji może wyhamować. Jako główną przyczynę Palus upatruje osłabienie popytu. Jednakże głębokiego załamania czy dużego obniżenia poziomu inwestycji tylko po to, aby utrzymać poziom cen mieszkań nie przewiduje.
Każdy deweloper walczy o to, aby mieć atrakcyjną i bogatą ofertę dla klienta, bo tylko w ten sposób może zwiększyć swój udział w rynku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję