- W jakich miastach mieszkania potaniały na rynku wtórnym?
- Ile kosztowało przeciętnie mieszkanie w Krakowie i Warszawie w lipcu?
- O ile potaniały mieszkania we Wrocławiu czy Gdańsku?
Spadki cen nieruchomości w Polsce
Nieruchomości na rynku wtórnym w Polsce w lipcu potaniały w większości dużych miast, wynika z niezależnej analizy eksperta. Szacunki pokazały, że miesiąc do miesiąca ceny ofertowe mieszkań używanych spadły w niemal wszystkich miastach wojewódzkich.
Szczególnie wyraźne spadki zaobserwowane zostały w Olsztynie, gdzie nieruchomości na rynku wtórnym w lipcu potaniały o 2,5% wobec czerwca. Przeciętna cena w tym mieście to 8764 PLN za m.kw.
Wynik ten jest efektem analizy średnich cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym “przygotowanych na podstawie unikalnych ofert sprzedaży prezentowanych w wiodących portalach ogłoszeniowych w lipcu 2024 roku” przygotowanej przez Marcina Drogomireckiego, eksperta nieruchomościowego.
Mocno potaniały również mieszkania na rynku wtórnym w Szczecinie, bo o 1,5% mdm. Przeciętnie za m.kw. nieruchomości w tym mieście należy zapłacić 9525 PLN.
Spore spadki miały miejsce również we Wrocławiu, bo o 1,2% miesiąc do miesiąca, a także w Bydgoszczy, o 0,8%.
W Warszawie odnotowany został spadek ceny metra kwadratowego nieruchomości z rynku wtórnego o 0,3% rdr do średnio 17664 PLN. Jednak i tak mieszkania są w stolicy droższe o 18,9% rdr.
Czytaj również: Kontrowersje wokół Kredytu na Start. Kraków i Poznań wykluczone
Nieruchomości w Krakowie nadal drożały
Kraków i Katowice są jedynymi miastami w przygotowanym zestawieniu, gdzie ceny m.kw. mieszkania z rynku wtórnego wzrosły w lipcu względem czerwca. Jest to zwyżka o około 0,2% miesiąc do miesiąca w obu przypadkach.
W ujęciu rocznym, Kraków doznał największej zwyżki cen mieszkań na rynku wtórnym. Jest to zawrotna dynamika wzrostu cen 28,8% rdr. Oznacza to, że nieruchomość na rynku wtórnym w Krakowie jest o blisko jedną trzecią droższa niż przed rokiem!
Źródło: Marcin Drogomirecki.
Niestety, krakowski kosmos to efekt ogromnej dziury podażowej. W ostatnich miesiącach została zasypana, mam nadzieję, że będzie teraz spokojniej. - skomentował dane ekspert Otodom Analytics, Marcin Krasoń poprzez wpis na platformie X (dawniej Twitter).
Według mnie największy wpływ na to miały problemy podażowe - wymiotło ofertę jakiś czas temu i na pierwotnym i na wtórnym. - dodał.
Opinię tą uzupełnił też autor wspomnianego wyżej raportu o cenach mieszkań, Marcin Drogomirecki:
Dodatkowo w Krakowie - bodaj najbardziej turystycznym mieście w Polsce - istotny wpływ na rynek (i ceny) mają inwestorzy nabywający lokale na wynajem krótkoterminowy. Na myśl przychodzą doświadczenia Barcelony, Porto, Walencji… - napisał Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości i autor zestawienia cen na rynku wtórnym w Polsce.
Białystok jest miastem, które zbliżyło się do poziomu ceny 10 tys. PLN za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego. Tam jednak zwyżka cen w lipcu się zatrzymała, bo odnotowano spadek o 0,1% w ujęciu miesięcznym.
Zobacz również: Jest nadzieja na spadek cen mieszkań w Polsce. Ten rekord budzi optymizm
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję