Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Coraz mniej nowych mieszkań! Dane GUS nie pozostawiają złudzeń

Jak wynika z nowych danych przedstawionych przez GUS, w pierwszym kwartale 2025 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Statystyki pokazują sporą dysproporcję regionalną.

Coraz mniej nowych mieszkań! Dane GUS nie pozostawiają złudzeń
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Mniej nowych mieszkań
    1. Gdzie powstało najwięcej mieszkań?

      Spadła nie tylko ilość już gotowych lokali. Taki sam trend tyczy się także rozpoczętych inwestycji. W tym wypadku różnica między tym rokiem a ubiegłym jest nawet większa.

      Mniej nowych mieszkań

      Jak czytamy w nowym raporcie GUS, w I kwartale 2025 roku oddano do użytkowania 45,9 tysięcy nowych mieszkań. Rok temu w tym samym okresie było ich o 2,5 tysiąca więcej. Mówimy więc o spadku rzędu ponad 5%. Co za tym idzie, odnotowano też spadek łącznej powierzchni oddanej do użytkowania. On również nieco przekracza 5%. 

      Powierzchnia użytkowa wyniosła 4,2 mln m2 (o 238,7 tys. m2mniej niż rok wcześniej) - podkreślono w raporcie GUS

      Co więcej, powstaje też mniej mieszkań niż przed rokiem. W I kwartale tego roku rozpoczęto budowę 55,7 tysięcy mieszkań. To spadek o aż 7,3% względem tego samego okresu w roku ubiegłym. 

      Mało tego, przez pierwsze 3 miesiące tego roku wydano także mniej pozwoleń na budowę mieszkań niż w I kwartale 2024:

      W analizowanym okresie wydano pozwolenia na budowę 63,1 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 5,4 mln m2 , tj. odpowiednio o 9,8% i 2,9% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2024 r - czytamy w raporcie GUS

      Gdzie powstało najwięcej mieszkań?

      W raporcie GUS przedstawiono też dane, które pokazują ilość oddanych do użytku mieszkań na 1000 mieszkańców w każdym województwie. Dysproporcje między regionami widać już na pierwszy rzut oka.

       

      coraz mniej nowych mieszkan dane gus nie pozostawiaja zludzen grafika numer 1coraz mniej nowych mieszkan dane gus nie pozostawiaja zludzen grafika numer 1
      Źródło: GUS

       

      Reklama

      Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego ma najwyższe wartości dla województw: mazowieckiego (1,8), dolnośląskiego (1,6) i pomorskiego (1,5). To wyraźna różnica względem takich województw jak: opolskie (0,7) oraz kujawsko-pomorskie i śląskie (obydwa po 0,8).

      Mazowieckie ma też zdecydowanie największy przydział tych oddanych do użytkowania mieszkań. Spośród wspomnianych wyżej 45,9 tysięcy aż 21,2% z nich znajduje się właśnie na terenie tego województwa. Następne na podium są dolnośląskie i wielkopolskie, a ich wyniki to kolejno 9,9% oraz 9,8%. Przewaga stołecznego województwa jest więc potężna.

       

      Czytaj także: Ceny mieszkań lecą niemal wszędzie, “trwa samoregulacja”


      Michał Fitz

      Michał Fitz

      Z wykształcenia geodeta, z pasji dziennikarz. W swoich tekstach stawia na profesjonalizm i przystępność


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane