15% Europejczyków przyznaje, że musiało skorzystać z pożyczek lub zapożyczyć się od rodziny czy znajomych, aby pokryć koszty mieszkaniowe wykraczające poza raty kredytu hipotecznego.
Pożyczanie pieniędzy. Na to decydują się Europejczycy
Z drugiej strony 85% Europejczyków deklaruje, że mimo wysokich kosztów życia, nie muszą pożyczać pieniędzy na pokrycie wydatków związanych z mieszkaniem.
Jak wynika z raportu „European Housing Trend Report” autorstwa agencji nieruchomości RE/MAX, ma to związek z ich stabilną sytuacją finansową lub nawykami związanymi z oszczędzaniem.
Najbardziej niezależni finansowo okazują się mieszkańcy Szwajcarii (92%), Holandii (90%) i Francji (89%). To właśnie w tych krajach najmniej prawdopodobne jest to, że obywatele muszą szukać dodatkowych pieniędzy na pokrycie kosztów mieszkaniowych.
Zależność od pożyczonych pieniędzy jest szczególnie widoczna w Turcji (32%), Bułgarii (22%) i Rumunii (20%). To właśnie tam mieszkańcy częściej zwracają się o pomoc finansową w związku z wydatkami.
Najpopularniejsze formy pożyczania pieniędzy w Europie to karty kredytowe, które są używane przez 34% ankietowanych. Najwięcej ich użytkowników znajduje się w Turcji (48%) i Wielkiej Brytanii (47%).
27% badanych korzysta z pożyczek od przyjaciół i rodziny, a 25% przyznaje, że korzystało z kredytów w rachunku bieżącym. Dodatkowo, 23% osób zaciągnęło niezabezpieczone pożyczki bankowe na pokrycie kosztów mieszkaniowych.
„Ten trend polegania na zewnętrznym wsparciu finansowym ma zastosowanie do mniejszej liczby osób na kontynencie, ale mimo to wskazuje na szerszych wyzwań związanych z przystępnością wielu gospodarstw domowych w całej Europie”, czytamy w raporcie.
Zobacz również: To mogło zdusić szanse na kredyt na mieszkanie. UOKiK bada praktyki banków
Koszty mieszkaniowe przytłaczają Europejczyków
Jak wynika z raportu, ankietowani wydają prawie 40% swojego miesięcznego dochodu na spłatę czynszu, kredytu hipotecznego i rachunków za media.
Zatem, jak Europejczycy określają swoją sytuację finansową? Okazuje się, że aż 44% respondentów twierdzi, że czuje się dość lub bardzo dobrze, co świadczy o poczuciu stabilności finansowej u dużej części mieszkańców Europy.
Niestety, nie wszyscy cieszą się takim komfortem. 37% respondentów uważa, że „radzi sobie”, a więc są w stanie pokryć koszty mieszkaniowe, ale zdarza się, że brakuje im środków. Z kolei 19% przyznaje, że ma trudności lub zmaga się z opłaceniem kosztów mieszkaniowych.
Jak sytuacja wygląda w poszczególnych krajach? Wysoki wynik dotyczy respondentów z Holandii – aż 75% przyznało, że czuje się komfortowo ze swoimi kosztami mieszkaniowymi. Podobnie, ponad połowa mieszkańców Wielkiej Brytanii (53%) oraz Portugalii (53%) – mimo wyższych kosztów mieszkaniowych – również deklaruje wysoki poziom komfortu finansowego.
Zupełnie inaczej jest z kolei w Turcji, gdzie 32% ankietowanych twierdzi, że zmaga się z trudnościami finansowymi. Jak wynika z raportu, prawdopodobnie ma to związek z wysoką inflacją i niestabilnością gospodarczą.
„Ta przepaść między komfortem a walką podkreśla zróżnicowane doświadczenia mieszkańców Europy i presję. Oznacza, że wielu z nich stoi w obliczu rosnących kosztów. Podczas gdy niektórzy są w stanie utrzymać bezpieczeństwo finansowe, znaczna część populacji odczuwa napięcie, a przystępność cenowa mieszkań staje się coraz większym problemem w niektórych regionach”, czytamy w raporcie.
Zobacz również: Polska liderem niechlubnego rankingu. Nikt w UE nie płaci tyle, co
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję