Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań zaczynają spadać. Oferty tańsze nawet o 100 000 zł

|
selectedselectedselected

Odkąd dyskusyjne stało się wprowadzenie nowego programu pomocowego, na rynku nieruchomości nie dzieje się dobrze. Przybywa ofert, ale potencjalnych nabywców zaczyna brakować. Rynek może mieć problem z płynnością, a inwestorzy najmocniej zakredytowani już teraz zmuszani są do sukcesywnego obniżania cen.

Ceny mieszkań zaczynają spadać
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sytuacja nie jest identyczna dla wszystkich największych miast w Polsce. Chociaż nawet w stolicy czy Krakowie ceny pojedynczych mieszkań zaczynają być solidnie obniżane.

Z artykułu dowiesz się:

  • ile jest aktualnie ofert sprzedaży mieszkań na serwisach OLX oraz Otodom
  • O ile spadają ceny pojedynczych mieszkań w zależności od miasta
  • Czy ceny mieszkań zaczną mocniej spadać

Rekordowa liczba ogłoszeń na portalach OLX oraz Otodom

Liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż w serwisach OLX oraz Otodom (łącznie) osiągnęła rekordowy poziom przekraczając pułap 200 000. Ofert przybywa przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Podobnie wygląda sytuacja z ogłoszeniami na sprzedaż domów, które lada moment powinny przebić peak z 2023 roku.

 

Reklama

ceny mieszkan zaczynaja spadac oferty tansze nawet o 100 000 zl grafika numer 1ceny mieszkan zaczynaja spadac oferty tansze nawet o 100 000 zl grafika numer 1

Wykres 1. Liczba ogłoszeń - mieszkania na sprzedaż - serwis OLX

ceny mieszkan zaczynaja spadac oferty tansze nawet o 100 000 zl grafika numer 2ceny mieszkan zaczynaja spadac oferty tansze nawet o 100 000 zl grafika numer 2

 

Wykres 2. Liczba ogłoszeń - mieszkania na sprzedaż - serwis Otodom

Ceny mieszkań zaczynają spadać

Reklama

Jakie są główne powody pierwszych obniżek cen mieszkań? Niepewna sytuacja przyszłego programu rządowego, wysokie stopy procentowe, które z jednej strony ograniczają akcje kredytową, a z drugiej powodują, że bezpiecznych wysoko oprocentowanych alternatyw do wynajmu nie brakuje. To wszystko powoduje, że na rynku nieruchomości zaczyna brakować nabywców, a przybywa tych, którzy chcą się pozbyć swojego mieszkania. W pierwszej kolejności skorzy do obniżek są Ci, którzy przeinwestowali albo z różnych powodów muszą sprawnie pozbyć się nieruchomości.

Zmiany cen ofert w Łodzie - skrajne przypadki

Na rynku nie brakuje sytuacji, w których mieszkania, nawet niewielkie (40 m2), przeceniane są o ponad 100 tysięcy złotych względem pierwotnych ofert. W ujęciu procentowym pojedyncze oferty obniżane są nawet o  25%.

ceny mieszkan zaczynaja spadac oferty tansze nawet o 100 000 zl grafika numer 3ceny mieszkan zaczynaja spadac oferty tansze nawet o 100 000 zl grafika numer 3

Najwięcej tego typu sytuacji ma miejsce w Łodzi, chociaż i w innych ważnych aglomeracjach nie brakuje solidnych przecen.

W łącznym ujęciu, porównując wszystkie zmiany cen w poszczególnych aglomeracjach z ostatnich 30 dni, spadki są na ten moment kosmetyczne i z TOP 6 największych miast mają miejsce w Warszawie, Krakowie po 0,3% i w Łodzi o 0,6%. W Katowicach (+1,3%), Gdańsku (+0,6%) i Wrocławiu (+0,2%) jeszcze obserwujemy wzrosty.

Zaczyna się eldorado dla szukających okazji na rynku nieruchomości

Reklama

Aktualnie najwięcej solidnych przecen dotyczy mieszkań o dużym metrażu. We Wrocławiu znaleźć możemy oferty, które są tańsze nawet o  milion złotych względem pierwotnej oferty.

ceny mieszkan zaczynaja spadac oferty tansze nawet o 100 000 zl grafika numer 4ceny mieszkan zaczynaja spadac oferty tansze nawet o 100 000 zl grafika numer 4

Wiele wskazuje na to, że wchodzimy w fazę rynku gdzie osoby umiejętnie negocjujące, posiadające dostęp do kapitału będą w stanie znaleźć wartościowe oferty. Pytanie tylko czy w takiej sytuacji nie lepiej wstrzymać się z działaniem, czekając na lepsze oferty, a swój kapitał ulokować np. w obligacjach skarbowych?

Czy warto teraz kupić mieszkanie?

To pytanie sprowadza się przede wszystkim do wielu istotnych kwestii i powinno być rozpatrywane indywidualnie. Nie da się na nie odpowiedź w jednoznaczny sposób, ale inaczej wygląda sytuacja pytania o ceny mieszkań. Ewentualny program dopłat rządowych do kredytów i prawne dopuszczenie REITów w Polsce (chociaż w praktyce twory, które przypominają REITy już w naszym kraju działają) to czynniki, które mogą odwrócić sytuację o 180 stopni. Pytanie na ile one są realne, w sytuacji, w której jeden z liderów Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia, jasno dał do zrozumienia, że są to dla nich działania nie do zaakceptowania bo windują ceny mieszkań i ostatecznie wpływają na poprawę kondycji deweloperów. Czy zatem Koalicja Obywatelska jest w stanie w tym temacie dogadać się z PiSem? Takie pogłoski już od kilku tygodni pojawiają się w mediach. W sytuacji gdy nie pojawi się jakichś przełom ciężko oczekiwać dużych zmian w występujących tendencjach na rynku nieruchomości w Polsce.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama