Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań w Polsce czeka twarde lądowanie? To sufit, nie ma już miejsca na wzrosty

|
selectedselectedselected

Obserwując obecną sytuację na rynku wtórnym mieszkań, zauważamy stagnację cen. Program "Kredyt mieszkaniowy #naStart", oczekiwany przez rynek, może mieć istotny wpływ na dalszy rozwój sytuacji.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadają jak szalone? Wielu nabywców z niecierpliwością czeka na kredyt #naStart
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Czas przecen i rabatów na rynku wtórnym? BetonoweZloto na portalu x.com napisał:

 

 

Czy tak wielkie przeceny na rynku wtórnym to codzienność? Rynek nieruchomości w Polsce jest w fazie oczekiwania na efekty wprowadzenia programu Kredyt mieszkaniowy #naStart. W międzyczasie obserwuje się spowolnienie wzrostu cen zarówno nowych, jak i używanych mieszkań. Według danych portalu Gethome.pl ceny mieszkań z rynku wtórnego w Warszawie wzrosły z ok. 18,5 tys. zł/mkw. do 18,8 tys. zł/mkw. Natomiast w Poznaniu drugi miesiąc z rzędu ceny mieszkań praktycznie się nie zmieniły, pozostając na poziomie ok. 11,5 tys. zł/mkw.

Reklama

 

ceny mieszkan w polsce czeka twarde ladowanie to sufit nie ma juz miejsca na wzrosty grafika numer 2ceny mieszkan w polsce czeka twarde ladowanie to sufit nie ma juz miejsca na wzrosty grafika numer 2

źródło: gethome.pl

 

Srednia oferta cenowa mieszkań w maju 2024 roku pokazuje różnice między cenami na rynku pierwotnym i wtórym. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście średnie ceny za metr kwadratowy na rynku wtórnym są zdecydowaniue wyższe niż na rynku pierwotnym. Aglomeracja Katowicka oraz Łódź należą do najtańszych w tym zestawieniu - ceny na rynku wtórnym są tu również niższe niż na rynku pierwotnym. Przyczyną tego jest wysoki udział mieszkań w PRL-owskich blokach i starych kamienicach w ofercie rynkowej. Jeszcze na początku ubiegłej dekady głównie takie mieszkania były dostępne na rynku, a ich ceny były średnio o 30% niższe w porównaniu z nowymi budynkami w przeliczeniu na metr kwadratowy. W następnych latach wzrosła liczba mieszkań wybudowanych po 1989 roku, co zmniejszyło dysproporcje w cenach za metr kwadratowy. Obecnie różnica ta wynosi około 20%. 

Reklama

 

Czytaj więcej na ten temat: Sprzedający mieszkania na rynku wtórnym przestają podwyższać ich ceny

 

Ceny mieszkań dotarły do sufitu

Jak zauważył Marcin Drogomirecki ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym osiągnęły maksimum. Obecnie nie ma już miejsca na dalsze wzrosty.

 

Wielu nabywców mieszkań czeka na program #naStart

Deweloperzy już teraz zauważąją aktywność kupujących w związku z zapowiedzią nowego programu rządu mieszkanie #naStart. Cytując Mariolę Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home dla portalu dompress.pl:

Rynek mieszkaniowy już odczuwa skutki programu Na start zapowiedzianego przez rząd na drugą połowę 2024 r. Nasi eksperci w biurze sprzedaży mają coraz więcej zapytań o mieszkania spełniające warunki rządowego dofinansowania. Część klientów rezerwuje lokale z osiedla Miasteczko Jutrzenki i nowej inwestycji Fabrica Ursus. Popyt napędzany przez programy rządowe powoduje, że najtańsze mieszkania błyskawicznie znikają z naszej oferty. Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki do 30 mkw. oraz nieco większe mieszkania o powierzchni do 60 mkw.

 

Deweloperzy nie widzą żądnych przeciwskazań do tego by program miał jednak nie wystartować:

 

 

Reklama

Czy nowy program rządu jednak wystartuje? Tego dowiemy sie zapewne w najbliższym czasie.

 

Więcej na temat programu mieszkanie #naStart: PiS dogada się z PO w sprawie kredytu 0%? W tle rekordowe ceny mieszkań w Polsce

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oliwia Kowalska

Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG, specjalizująca się w tematyce inwestycyjnej i rynku forex. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pasjonatka ekonomii oraz nowoczesnych metod zarządzania finansami.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama