Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Zimny powiew wiatru z Brukseli. Prognoza wzrostu PKB Polski obniżona

Komisja Europejska przekazała, że polska gospodarka w 2025 roku może wzrosnąć nieco wolniej niż oczekiwano. Najnowsza prognoza zawiera również korektę wzrostu PKB Polski na 2026 rok. 

Zimny powiew wiatru z Brukseli. Prognoza wzrostu PKB Polski obniżona
Unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Oczekiwania runęły. To Komisja Europejska przewiduje dla Polski
    1. Komisja o zatrudnieniu i inflacji. Co czeka polską gospodarkę?

      Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2025 rok do 3,3% z prognozowanych wcześniej 3,6%. Korekcie uległa również prognoza na 2026 rok – z 3,1% do 3%.  

       

      Oczekiwania runęły. To Komisja Europejska przewiduje dla Polski

      „Wzrost gospodarczy w Polsce ma pozostać solidny w 2025 i 2026 roku, wspierany przez silną konsumpcję prywatną i inwestycje, podczas gdy oczekuje się, że eksport netto będzie hamował gospodarkę. Inflacja spadła w 2024 roku i przewiduje się, że będzie nadal spadać w latach 2025 i 2026. Pomimo pogorszenia deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2024 roku, w latach 2025 i 2026 spodziewana jest stopniowa konsolidacja fiskalna”, przekazała Komisja Europejska. 

      „Prognozuje się, że w 2025 roku realny PKB wzrośnie o 3,3%. Konsumpcja prywatna ma pozostać głównym motorem wzrostu, gdy realny dochód do dyspozycji nadal rośnie w szybkim tempie. Po spadku w 2024 roku dynamika inwestycji ma znacznie przyspieszyć, głównie dzięki wyższym inwestycjom publicznym finansowanym ze środków Unii Europejskiej Oczekuje się, że ujemny wkład eksportu netto zarejestrowany w 2024 roku nieco się zmniejszy”, dodano. 

      Komisja Europejska przekazała również, że wzrost gospodarczy osiągnie 3% w 2026 roku. 

      „Dodatni wkład inwestycji we wzrost PKB w 2026 roku odzwierciedla absorpcję funduszy Unii Europejskiej, w szczególności w ostatnim roku wdrażania KPO, co wspierać będzie inwestycje sektora publicznego i prywatnego. Przewiduje się, że ujemna kontrybucja eksportu netto będzie się dalej zmniejszać wraz z ożywieniem eksportu”, czytamy. 

      Reklama

      Zagrożenia, jak podaje KE, wiążą się z kolei „głównie z opóźnieniami w realizacji inwestycji publicznych oraz, z drugiej strony, z szybszym wzrostem spożycia prywatnego, biorąc pod uwagę zakładaną stosunkowo wysoką stopę oszczędności gospodarstw domowych obserwowaną w 2024 roku”. 

      „Wkład konsumpcji prywatnej ma pozostać silny, ale spadnie w porównaniu z poprzednim rokiem, ponieważ przewiduje się dalsze spowolnienie wzrostu realnych dochodów do dyspozycji”, dodano.

      Niedawno pisaliśmy również o prognozie Banku BNP Paribas, z której wynika, że polska gospodarka zwiększy się o 3,5% w tym i przyszłym roku. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Gospodarka Polski przyspieszy. O tyle wzrośnie w tym i przyszłym roku

       

      Zobacz również: Przełom ws. KPO. „To kwota, która już pracuje dla polskiej gospodarki”

       

      Komisja o zatrudnieniu i inflacji. Co czeka polską gospodarkę?

      Komisja Europejska przekazała również, że inflacja HICP w Polsce w 2025 roku spadnie do 3,6% wobec prognozowanych wcześniej 4,7%. 

      Reklama

      „Prognoza uwzględnia ustawowe zmiany w zakresie wsparcia energetycznego w drugiej połowie 2025 roku, ale ich wpływ ma być ograniczony przez niedawną gwałtowną korektę cen surowców energetycznych. Przewiduje się, że inflacja w usługach będzie spadać jedynie stopniowo, odzwierciedlając utrzymującą się presję płacową. Przewiduje się, że inflacja zasadnicza obniży się do 2,8% w 2026 roku, korzystając z przewidywanego spadku inflacji energii i słabego wzrostu cen importowanych towarów nieenergetycznych”, przekazała KE. 

      W komunikacie czytamy również, że zatrudnienie w Polsce w 2025 roku pozostanie zasadniczo stabilne, jednak wzrośnie w 2026 roku. Ponadto, „podczas gdy popyt na siłę roboczą odradza się wraz z rosnącym wzrostem gospodarczym, populacja w wieku produkcyjnym będzie się nadal kurczyć z powodu starzenia się”. 

      „Przewiduje się, że po osiągnięciu historycznego maksimum w 2024 roku, wskaźnik aktywności zawodowej będzie nadal rósł w latach 2025 i 2026. Stopa bezrobocia ma zatem pozostać zasadniczo stabilna i osiągnąć 2,8% w 2026 roku. Oczekuje się, że wzrost nominalnego wynagrodzenia na pracownika spowolni z 12,3% w 2024 roku do 6,2% w 2025 roku i do 4,8% w 2026 roku., gdy inflacja będzie umiarkowana, a płaca minimalna wzrośnie w mniejszym stopniu niż w 2023 i 2024 roku”, czytamy.

      Więcej o prognozach dla polskiej gospodarki przeczytasz w artykule: Polska znokautowała resztę UE. Czy wygramy kolejną rundę?

       

      Zobacz również: „Wyścig zacięty bardziej niż oczekiwano”. Znane banki komentują wyniki wyborów w Polsce

      Reklama

      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane