Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu nominalnie o 8.0%r/r wobec wzrostu o 4.5%r/r w lutym, co jest wynikiem istotnie wyższym od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 5.3%r/r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w marcu o 1.3%r/r wobec spadku o 1.7%r/r w lutym i konsensusu rynkowego wskazującego na spadek o 1.2%r/r. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) wzrósł o 3.3%r/r wobec wzrostu o 0.3%r/r w lutym.
Wnioski:
Marzec przyniósł istotne przyspieszenie rocznego tempa wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw oraz wyraźne zmniejszenie skali spadku zatrudnienia. Choć generalnie marzec jest pierwszym w tym roku miesiącem, w którym na odczyty wielu danych wpływać będzie niska zeszłoroczna baza odniesienia, to biorąc jednocześnie pod uwagę trzecią falę pandemii koronawirusa w tym czasie, są to bardzo dobre dane. Wynika z nich, że rynek pracy w Polsce, mimo wciąż dużych trudności części branż (ograniczenia w ich działalności bądź zamknięcia), nie jest w złej kondycji. Zapewne odpowiada za to w dużej mierze przemysł, który radzi sobie od początku pandemii znacznie lepiej niż sektor usług. Ponadto problemy odczuwalne już na długo przed pandemią, w postaci kurczącej się podaży rąk do pracy, także mają teraz znaczenie. Istotne jest wreszcie również to, że firmy mają dostęp do tarcz antykryzysowych, które także rynek pracy chronią.
Kolejne miesiące br. będą na rynku pracy nadal kształtowane przez decyzje rządowe związane z pandemią
Pomimo wciąż dużych obostrzeń w gospodarce w kwietniu, związanych z silną trzecią falą zachorowań na Covid19, dynamika zatrudnienia może być już dodatnia, a w dalszej perspektywie, wraz z powrotem gospodarki do większej aktywności, wzrosty zatrudnienia powinny przyspieszać. Podobnie powinna kształtować się sytuacja z dynamiką wynagrodzeń.
Choć dobra sytuacja na rynku pracy co do zasady bardzo cieszy,
jest też druga strona medalu w postaci coraz wyższej inflacji. Wzrost cen w Polsce, najwyższy na tle UE, przyspiesza i w kolejnych miesiącach będzie nadal przyspieszać. Będzie to niewątpliwie coraz większy problem dla RPP.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję