Spadek zamówień w niemieckim przemyśle jest kolejnym ciosem dla gospodarki. To najgorszy odczyt od czasów pandemii, który wynika m.in. ze słabszej koniunktury w Chinach.
- W lipcu zamówienia z niemieckich fabryk zmniejszyły się o 11,7% względem czerwca.
- Dane są zaburzone przez duże zamówienia w produkcji statków powietrznych, niemniej wynik jest niepokojący.
- Zamówienia zagraniczne spadły o 12,9%, duży wpływ na odczyt ma słabsza kondycja chińskiej gospodarki.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Spadek zamówień w niemieckim sektorze produkcyjnym
W lipcu nastąpił ogromny spadek realnych nowych zamówień dla sektora produkcyjnego. Wynik był niemal trzykrotnie niższy od szacunków analityków, którzy obstawiali spadek na poziomie 4%. Obroty w przetwórstwie przemysłowym zmniejszyły się natomiast o 1% względem poprzedniego miesiąca.
???????? Germany's factory orders took a sharp dive in July 2023, down 11.7% MoM and -10.5% YoY. This marks the first decline in industrial orders since March, with the largest impact seen in air and spacecraft manufacturing. ???? https://t.co/MVHgzNE9yc#MM pic.twitter.com/sAiMUcigh5
— MacroMicro (@MacroMicroMe) September 6, 2023
Zamówienia zagraniczne spadły o 12,9%, przy czym nowe zamówienia ze strefy euro spadły o 24,4%, z zagranicy o 4,1%, a zamówienia krajowe spadły o 9,7%.
Nowe zamówienia w niemieckim przemyśle
Źródło: Destatis
“Gwałtowny spadek nowych zamówień w lipcu 2023 r. wynika w dużej mierze z bardzo dużego zamówienia z branży lotniczej złożonego w czerwcu 2023 r. Budowa pojazdów lotniczych należy do obszaru budowy pozostałych pojazdów. Ze względu na duże zamówienia w poprzednim miesiącu zamówienia przychodzące w lipcu 2023 r. spadły o 54,5% w porównaniu z czerwcem 2023 r., po wzroście o 72,4% w czerwcu 2023 r. w porównaniu z majem 2023 r. po rewizji” - podał Destatis.
Zobacz również: U naszego zachodniego sąsiada tempo spadku aktywności gospodarczej jest najszybsze od niemal roku
Niemcy przemysłowo zależne od Chin
Zaskakujący spadek w Niemczech powiązany jest z gorszą koniunkturą chińskiej gospodarki. Popyt wewnętrzny oraz import znacząco spadły, co jest wynikiem obowiązywania polityki zero-covid.
U naszego zachodniego sąsiada problemem również jest brak stabilności. Istnieją duże wahania w obrębie bieżącego poziomu zamówień, co sprzyja ogólnej niepewności. Jak wspomina Destatis, gwałtowny lipcowy spadek wynika z dużej bazy, jaką odnotowano w czerwcu, dlatego dane zaburzone są przez spore zamówienie w branży lotniczej.
Analitycy Pekao również zwracają uwagę, że bieżące dane to głównie korekta pojedynczych dużych zamówień z dwóch ostatnich miesięcy.
Zobacz również: Gospodarka Niemiec w coraz gorszym stanie! Recesja w RFN może być dłuższa, niż zakładano
???????? Dane o nowych zamówieniach wyglądają źle (-11,7% m/m), ale w praktyce tak nie jest.
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) September 6, 2023
Ten spadek to w całości korekta wybujałych w poprzednich dwóch miesiącach pojedynczych dużych zamówień w transporcie lotniczym. Ich odfiltrowanie pokazuje, ze zamówienia delikatnie rosną od… pic.twitter.com/YNC0DZdu8B
Co dalej ze stopami procentowymi EBC?
W obliczu najnowszych danych pojawiają się wątpliwości, czy Europejski Bank Centralny podejmie kolejne kroki w kierunki zacieśniania polityki pieniężnej. Sytuacja w Niemczech, zarówno w zakresie zamówień, jak i wskaźników PMI, wskazuje na spore problemy, z jakimi mierzy się Berlin.
Zobacz również: PKB w Szwajcarii - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs franka?
Terrible data from Germany, industrial orders took a nose dive. Hopefully the #ECB is thinking twice before raising interest rates again. https://t.co/x4io8s5V4v
— Marc (@trademarcnl) September 6, 2023
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję