Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Zadrżało na rynku długu. Skutki dopiero się ujawnią!

Amerykańskie obligacje gwałtownie tracą na wartości, zwłaszcza te długoterminowe. W efekcie wzrasta ich rentowność — a to spory problem dla rządu USA. Im wyższa rentowność, tym droższy nowo emitowany dług. Tymczasem, zadłużenie USA wzrasta w galopującym tempie.

Zadrżało na rynku długu. Skutki dopiero się ujawnią
Michael Nagle/Xinhua News/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Niski popyt, to rentowności w górę
    1. Jakie są powody zawirowań na amerykańskich obligacjach?
      1. “Stromienie krzywej”
        1. Zawirowania obligacji nie tylko w USA

          Rentowność 30-letnich papierów skarbowych USA sięgnęła 5,10%. Przez prawie 20 lat poziom 5% był zakresem “oporu” dla 30-letnich obligacji, zatem fakt, że został on przekroczony, jest zjawiskiem niepokojącym.

           

          Wykres: Rentowność 30-letnich obligacji amerykańskich.

          zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 1zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 1

          Źródło: TradingView.

           

          Reklama

          Wzrost rentowności obligacji jest równoznaczny ze spadkiem ich cen. To zła wiadomość dla inwestorów, którzy chcą stabilnie ulokować swój kapitał — zwłaszcza w dość niepewnych czasach. Amerykańskie obligacje od lat uważane są za “bezpieczną przystań”, ale nagłe zmiany rentowności nadwyrężają ten pogląd.

           

          Niski popyt, to rentowności w górę

          Wcześniej, rozczarowująca okazała się regularna aukcja sprzedaży 20-letnich obligacji amerykańskich przez rząd. Popyt na nie okazał się zaskakująco niski, a to napędziło wzrost rentowności. Inwestorzy zdecydowali się na zakup papierów dopiero wtedy, gdy zaoferowano im wyższą rentowność - 5,05%, czyli znacznie powyżej średniej 4,61% z ostatnich kilku aukcji. 

          Po aukcji rentowność tych “20-latek” wzrosła do 5,10%, tegorocznej szczytowej wartości. Dla porównania jeszcze cztery lata temu było to około 1,2%. 

           

          Wykres: Rentowność 20-letnich obligacji rządowych USA.
          zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 2zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 2
          Źródło: TradingView.

           

          Reklama

          Dziś stopy procentowe w USA są jednak znacznie wyższe niż kilka lat temu. To podbija rentowność obligacji. Inwestorzy są też bardziej niezdecydowani i po prostu żądają wyższego oprocentowania, aby pożyczyć pieniądze amerykańskiemu rządowi.

           

          Wykres: Stopa procentowa amerykańskiego banku centralnego (Rezerwy Federalnej)
          zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 3zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 3
          Źródło: TradingView.

           

          Jakie są powody zawirowań na amerykańskich obligacjach?

          Po pierwsze, rosną obawy gospodarcze, a dług publiczny dynamicznie się powiększa. Szacuje się, że wpływ nowego planu fiskalnego prezydenta Donalda Trumpa na wzrost zadłużenia USA wyniesie 3,3 bln USD do 2034 roku. Sporo, biorąc pod uwagę, że obecnie amerykański dług publiczny to około 36,9 bln USD.


          Wykres: Wysokość długu publicznego Stanów Zjednoczonych w bilionach USD - dane Departamentu Skarbu USA.zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 4zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 4
          Źródło: FRED, US Department of Treasury.

           

          Reklama

          Takie informacje są przyjmowane przez inwestorów z niepokojem. Większy dług to większe ryzyko, że rząd może mieć trudności z jego spłatą w przyszłości. Zresztą, agencja ratingowa Moody's przed kilkoma dniami pozbawiła USA najwyższego ratingu kredytowego “AAA”. Uzasadnieniem analityków instytucji było niepowodzenie w ograniczaniu rosnącego zadłużenia i deficytów budżetowych.

          Po drugie, zwiększają się napięcia handlowe w związku ze wzrostem ceł. Eksperci oczekują, że wyższe “taryfy” mogą spowalniać amerykańską gospodarkę. Obecnie średnia stawka celna w USA to około 17,8%. Jest zatem najwyższa od 1934 roku, czyli od ponad 90 lat, szacuje Uniwersytet Yale:

           

          zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 5zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 5
          Źródło: Yale Budget Lab.
           

          Wyższe podatki importowe mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu galopującego długu. Polityka celna może zmniejszyć inne wpływy budżetowe w większym  stopniu niż nowe wpływy z tytułu ceł, a to pogorszyłoby problem amerykańskiego zadłużenia. W międzyczasie, negocjacje porozumień handlowych dały niewielkie postępy, a to irytuje niecierpliwiących się inwestorów na rynku obligacji.

           

          “Stromienie krzywej”

          Obawy o stan gospodarki i budżetu Stanów Zjednoczonych wpływają również na tak zwaną „premię terminową”. To dodatkowa stopa zwrotu, jakiej inwestorzy oczekują w zamian za lokowanie kapitału w obligacjach o dłuższym terminie zapadalności, np. 10-letnich zamiast 2-letnich. Premia terminowa między “10-latkami” i “2-latkami” to obecnie 0,58%.

          Reklama

          Obecnie miejsce ma “stromienie krzywej rentowności obligacji”, uważają ekonomiści z Bank of America. To sytuacja, w której rentowności długoterminowych obligacji skarbowych rosną szybciej niż w przypadku obligacji krótkoterminowych.

          „Uważamy, że ryzyko stromienia jest najbardziej widoczne w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Japonii, strefie euro i Wielkiej Brytanii, gdzie jesteśmy nastawieni konstruktywnie” - zauważyli analitycy z Bank of America.

           

          Czytaj także: Implozja wielkiego ubezpieczyciela. W tle śledztwo, zabójstwo CEO i krach akcji

           

          Zawirowania obligacji nie tylko w USA

          Poza Stanami Zjednoczonymi, z problemami rosnących rentowności obligacji borykają się również inne rozwinięte gospodarki, m. in. Japonia czy Wielka Brytania.

          Reklama

          Rentowność 30-letnich obligacji w Japonii wzrosła do 3,2%, najwyższego poziomu od 2006 roku. Japońskie 40-letnie papiery skarbowe również osiągnęły rekordową rentowność. 

           

          Wykres: Rentowność japońskich 30-letnich obligacji skarbowych.
          zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 6zadrzalo na rynku dlugu skutki dopiero sie ujawnia grafika numer 6
          Źródło: TradingView.

           

          Dzieje się tak dlatego, ponieważ Bank Japonii zdecydował o zmniejszeniu skupu obligacji rządowych. Pojawia się coraz więcej obaw, że na rynek wkroczy zbyt niska liczba inwestorów, by zastąpić popyt generowany wcześniej przez bank centralny. 

          Więcej pisaliśmy tutaj: “Tykająca bomba w gospodarce w Japonii?”.

          Reklama

          W Europie rentowności obligacji skarbowych również wzrosły, ale sytuacja jest spokojniejsza. W Wielkiej Brytanii rentowność obligacji długoterminowych jest najwyższa od połowy kwietnia.

          W Niemczech, największej gospodarce Unii Europejskiej, podobnie jak w USA również ogłoszone duże plany wydatków. Inwestorzy nie są jednak zaniepokojeni. Zapewne wynika z faktu, że zadłużenie Niemiec wynosi zaledwie 63% PKB, czyli znacznie mniej niż 122% w Stanach Zjednoczonych.

           

          Zobacz również: Gospodarka tego kraju w tarapatach? Szef znanego banku nie pozostawia złudzeń


          Przemysław Tabor

          Przemysław Tabor

          Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


          komentarze

          Komentarze

          Sortuj według:  Najistotniejsze

          • Najnowsze
          • Najstarsze

          Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

          Reklama
          Reklama

          Najnowsze

          Polecane