Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

“Wysoka inflacja będzie nam towarzyszyła przez dłuższy czas” - prognozuje Łukasz Hardt

|
selectedselectedselected
“Wysoka inflacja będzie nam towarzyszyła przez dłuższy czas” - prognozuje Łukasz Hardt | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wrześniowy odczyt inflacji CPI w Polsce negatywnie zaskoczył nawet najbardziej pesymistycznych analityków. Jak wynika ze wstępnych wyliczeń GUS, indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w minionym miesiącu o 17,2% względem roku poprzedniego. Zdaniem profesora Łukasza Hardta, ekonomisty zasiadającego niegdyś w Radzie Polityki Pieniężnej i jednego z prelegentów konferencji XTB Investing Masterclass, wysoka inflacja pozostanie z nami na dłużej.

Ankietowani analitycy zakładali, że wzrost inflacji we wrześniu nie przekroczy poziomu 17%, a rynkowy konsensus ukształtował się na poziomie 16,5%. Wrześniowy odczyt okazał się być jednak najwyższy od lutego 1997, a wśród ekspertów pojawiają się głosy, że sytuacja ta utrzyma się także w przyszłym roku. Jak wynika z opublikowanego w październiku raportu World Economic Outlook autorstwa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, średnioroczna inflacja konsumpcyjna w Polsce ma wynieść w tym roku 13,813%. W 2023 roku wartość ta ma wzrosnąć do 14,292% - przekonują analitycy.

Zdanie MFW podziela także prof. Łukasz Hardt, ekonomista, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, który wystąpi w trakcie VII edycji bezpłatnej konferencji XTB Investing Masterclass w jednej z debat. - Wysoka inflacja będzie nam towarzyszyła przez dłuższy czas - komentuje aktualną sytuację były członek Rady Polityki Pieniężnej. Kiedy poziom inflacji w Polsce zacznie maleć? - Wydaje się, że dynamika cen zacznie się obniżać w 2023 roku i może wrócić do wartości jednocyfrowych pod koniec roku przyszłego, nadal będzie to powyżej celu inflacyjnego NBP - stwierdza Hardt.

 

Inflacja w Polsce najwyższa w Europie?

Reklama

Spadek siły nabywczej krajowej waluty nie jest jedynie polskim problemem. W tym tygodniu mieliśmy okazję śledzić dane inflacyjne m.in z Czech czy Węgier. Inflacja konsumencka u południowego sąsiada Polski wyniosła równe 18% r/r, podczas gdy na Węgrzech znalazła się na poziomie 20,1% względem roku poprzedniego. Jak wynika z prognoz MFW, o ile do końca roku dynamika wzrostu cen w tych państwach może być wyższa niż nad Wisłą, to jednak w 2023 roku to Polska ma stać się europejskim liderem spadku wartości pieniądza. Jakie są przyczyny obecnej sytuacji?

 

- Inflacja w Polsce ma zróżnicowane przyczyny. Z jednej strony to rosnące ceny surowców energetycznych (wynik agresji Rosji na Ukrainę), ale z drugiej również silna presja popytowa. Ważne jest to, że również oczekiwania inflacyjne są wysokie, a - jak wiemy z dostępnych badań - to oczekiwania inflacyjne w dużej mierze determinują poziom bieżącej inflacji. Ponadto, osłabienie się kursu złotego jest również proinflacyjne - komentuje Łukasz Hardt.

 

Debata o przyszłości rynku

Co dalej z wyceną polskiego złotego? Czy podwyżki stóp procentowych NBP będą kontynuowane? Jak będzie wyglądać polska gospodarka w obliczu światowego spowolnienia? Na te i na inne pytania postarają się znaleźć odpowiedź zaproszeni eksperci w trakcie siódmej już edycji XTB Investing Masterclass. Na uczestników bezpłatnej konferencji online czekają prelekcje z udziałem uznanych praktyków rynków finansowych, a także szereg debat eksperckich.\

Reklama

 

Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi:

  • prof. Łukasz Hardt - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2016-2022,
  • dr Mateusz Szczurek - były minister finansów, ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju,
  • dr Przemysław Kwiecień - Główny ekonomista XTB, posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA, licencjonowany Doradca Inwestycyjny,
  • Rafał Glinicki - Trader, ekspert w dziedzinie metodologii Volume Spread Analysis oraz CEO Black Wolf Corporation,
  • Mieczysław Siudek - były makler, dealer, a także zarządzający funduszami w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych.

VII edycja XTB Investing Masterclass - największej bezpłatnej konferencji online dla inwestorów odbędzie się w środę, 26 października. Agendę wraz z pełną listą prelegentów można znaleźć na stronie wydarzenia. Wirtualna forma XTB Investing Masterclass pozwala na udział z każdego miejsca na świecie, dlatego warto zarejestrować się już dziś.

 

Nota prawna XTB

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama