Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźniki PMI jednoznacznie wskazują na ożywienie. Niemiecka gospodarka zaskoczyła najbardziej

|
selectedselectedselected

Wstępne dane o koniunkturze wg PMI potwierdziły stopniową poprawę aktywności w gospodarkach rozwiniętych w 2kw24. Poprawa koniunktury w przemyśle jest wyraźna na każdym rynku, choć indeksy PMI w największych krajach strefy euro i całej strefie euro utrzymały się poniżej granicy 50pkt., a w Wielkiej Brytanii i USA tylko nieznacznie przebiły tę granicę.

Wskaźniki PMI jednoznacznie wskazują na ożywienie. Niemiecka gospodarka zaskoczyła najbardziej
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szczególnie jednak poprawa przemysłowego PMI w Niemczech w ciągu miesiąca o prawie 3pp potwierdza inne sygnały cyklicznego ożywienia u naszego największego partnera handlowego, tym bardziej, że lepsze oceny dotyczyły komponentu produkcja. Dotychczas niemiecki przemysł wykazywał znacznie mniejsze oznaki ożywienie niż inne gospodarki Eurolandu oraz globalny sektor przemysłowy. Sporym zaskoczeniem w maju była skokowa poprawa usługowego PMI w USA o 3,5pp, co może sugerować przerwanie serii słabych odczytów z gospodarki amerykańskiej za kwiecień.

W efekcie doszło do wyhamowania oczekiwań rynkowych na obniżki stóp w 2024 zarówno w przypadku Fed, jak i EBC. Obecnie rynek wycenia około 2 obniżki stóp EBC w tym roku i 1 w przypadku Fed. Jeszcze 2 tygodnie wcześniej wyceniano dodatkowo po 25pb w obu przypadkach.

 

Zobacz także: Stopa bezrobocia w Polsce na rekordowo niskich poziomach. Ofert pracy za to przybywa

 

Reklama

Przez większa część tego tygodnia nie ma kluczowych danych z USA i strefy euro. Dlatego przynajmniej w najbliższych dniach kurs €/US$ powinien utrzymać się przy 1,0850. Wskaźniki techniczne znów dają pole do umocnienia złotego. Kurs w zasadzie podjął próby korekty w ubiegłym tygodniu. Do tego ostatnie zaskoczenia PMI z Niemiec dają nadzieję na odbicie również w krajowym przemyśle. Dlatego w razie wzrostu lub nawet stabilizacji €/US$, spodziewamy się raczej pogłębienia tegorocznych dołków przez €/PLN.

 

wskazniki pmi jednoznacznie wskazuja na ozywienie niemiecka gospodarka zaskoczyla najbardziej grafika numer 1wskazniki pmi jednoznacznie wskazuja na ozywienie niemiecka gospodarka zaskoczyla najbardziej grafika numer 1

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama