Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik FEDu ostrzega. Najnowsze szacunki gwałtownie spadają

|
selectedselectedselected

Amerykańska gospodarka zwalnia? Najnowsze odczyty ważnego modelu prognostycznego wskazują na drugi z rzędu kwartał wzrostu PKB poniżej poziomu 2%. Każde kolejne dane pokazują coraz niższe odczyty.

Wskaźnik FEDu ostrzega. Najnowsze szacunki gwałtownie spadają
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Wzrost PKB Stanów Zjednoczonych: ile wynosi?
  • Czy PKB w USA będzie rosło wolniej?

 

Jaki jest wzrost PKB USA?

Według trzeciego szacunku Departamentu Handlu USA, Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2024 roku wzrósł o 1,4% w ujęciu zanualizowanym kwartał do kwartału. Pierwsze wstępne dane wskazywały na wzrost o 1,6%. Bazowy deflator PCE wyniósł w I kw. w ujęciu zanualizowanym 3,3 proc. kdk, wobec prognoz 3,4 proc. 

Co ważne w IV kw. 2023 roku PKB USA wzrosło o 3,4 proc. Skąd ten spadek dynamiki?

W porównaniu z czwartym kwartałem spowolnienie realnego PKB wynikało głównie z obniżonej dynamiki wydatków konsumpcyjnych, eksportu oraz wydatków władz stanowych i lokalnych, oraz z mniejszych wydatków rządu federalnego. Te czynniki zostały częściowo zrekompensowane wzmożonym tempem inwestycji mieszkaniowych oraz przyspieszenie importu. 

Reklama

 

PKB USA w pierwszym kwartale 2024: najważniejsze informacje

  • Wskaźnik cen zakupów krajowych brutto wzrósł w pierwszym kwartale o 3,1 proc.
  • Wskaźnik bazowych wydatków konsumpcyjnych PCE wzrósł o 3,4 proc.
  • Po wyłączeniu cen żywności i energii wskaźnik PCE wzrósł o 3,7 proc.
  • Dochody osobiste wyrażone w dolarach bieżących wzrosły 396,8 miliarda dolarów.
  • Zyski krajowych korporacji finansowych wzrosły o 65,0 miliardów dolarów.

 

Realny wzrost PKB w USA: zmiana procentowa w stosunku do poprzedniego kwartału

wskaznik fedu ostrzega najnowsze szacunki gwaltownie spadaja grafika numer 1wskaznik fedu ostrzega najnowsze szacunki gwaltownie spadaja grafika numer 1

Źródło: BEA

Reklama

 

Według danych BEA wzrost realnego PKB w pierwszym kwartale był generowany przez 15 z 22 grup branżowych.

 

Udział w procentowej zmianie realnego PKB według grup branżowych

wskaznik fedu ostrzega najnowsze szacunki gwaltownie spadaja grafika numer 2wskaznik fedu ostrzega najnowsze szacunki gwaltownie spadaja grafika numer 2

Źródło: BEA

Reklama

 

Sprawdź również: Nowy kryzys mieszkaniowy? Kolejne niepokojące sygnały

 

Jakie będzie PKB w USA?

Należy mieć na uwadze, że tempo wzrostu PKB jest publikowane z opóźnieniem. Dlatego do prognozowania bieżącego rzeczywistego wzrostu gospodarczego należy korzystać z innych mierników. Jednym z nich jest GDPNow, czyli model prognostyczny stworzony przez Fed z Atlanty. Dzięki dostępnym danym ekonomicznym GDPNow przedstawia bieżącą prognozę wzrostu realnego PKB. 

 

Wzrost PKB USA słabnie

Najnowsze szacunki dotyczące wzrostu PKB w USA gwałtownie spadają. Analiza FEDu z Atlanty wskazuje na realny wzrost PKB w drugim kwartale 2024 o 1,7%. Jeszcze w połowie maja szacowano, że gospodarka urośnie o 4,2%, a w 28 czerwca model wskazał na 2,2%. 

Reklama

 

Wykres. Zmiany wskaźnika GDPNow w drugim kwartale 2024 roku

wskaznik fedu ostrzega najnowsze szacunki gwaltownie spadaja grafika numer 3wskaznik fedu ostrzega najnowsze szacunki gwaltownie spadaja grafika numer 3

Źródło: AtlantaFed

 

Jeżeli ten szacunek okaże się trafny, będzie to drugi z rzędu kwartał wzrostu PKB poniżej 2,0%.

Reklama

 

Sprawdź również: Fala upadłości w USA. Bankructwa osiągają najwyższy poziom od 14 lat

 

Stopy procentowe zaczęły działać

Filip Nowicki z Superfund TFI w rozmowie z FXMAG zwrócił uwagę na możliwą negatywną niespodziankę jaka może czakać USA w najbliższym czasie. 

Dane, które spływały z amerykańskiej gospodarki w II kw. zwiększają prawdopodobieństwo negatywnej niespodzianki w danych o wzroście PKB w II kw. w USA. Stąd też nie dziwią takie szacunki ekonomistów FED'u z Atlanty. 

 

Nowicki przypomniał, że cykl podwyżek stóp procentowych w USA rozpoczął się blisko 10 kwartałów temu i większość tych podwyżek obecnie realnie oddziałuje na gospodarkę. Fed skutecznie walczy z inflacją:

Realne stopy procentowe są wyraźnie dodatnie i ma to istotny wpływ na gospodarkę szczególnie po dekadzie wyraźnie niższych, a często ujemnych realnych stóp procentowych. Warto pamiętać, że jednym z elementów walki z inflacją powyżej celu jest schłodzenie gospodarki, czyli w tym kontekście zwalniająca amerykańska gospodarka wpisuje się w skuteczną walkę FED z inflacją i nie jest niczym zaskakującym ani niepożądanym przed bankierów centralnych.

 

Sprawdź również: Prawda o gospodarce Wielkiej Brytanii. Problemy z pracą, słaby wzrost, blada giełda

 

Michał Stanek dla FXMAG:

 

Sygnały ostrzegawcze dotyczące amerykańskiej gospodarki poza najnowszym szacunkiem Fed z Atlanty dotyczącego wzrostu realnego PKB, to 4 z rzędu wzrost stopy bezrobocia a także spadek ISM zarówno dla usług jak i przemysłu. To może wskazywać na spowolnienie w amerykańskiej gospodarce oraz pozostawia pod znakiem zapytania decyzję o pierwszej obniżce stóp procentowych w USA, notorycznie odsuwanych w czasie w tym roku. Mimo tego analitycy podnoszą prognozy EPS na 2024 i 2025 co jest dobrą informacją dla inwestorów, którzy w tym tygodniu czekają na zeznania Powella w senacie i czwartkowe dane o inflacji CPI. 

 

Nowy kryzys w USA?

Reklama

Oliwy do ognia mogą dolać kolejne niepokojące informacje z amerykańskiego rynku. Według danych Reventure Consulting Amerykanie przeznaczają obecnie gigantyczne pieniądze na obsługę zapożyczenia: miesięczna rata nowego kredytu hipotecznego obecnie absorbuje 41,4% dochodu gospodarstwa domowego w USA. Ceny domów mocno rosną, mieszkanie staje się powoli luksusem... Więcej o potencjalnych problemach w USA przeczytasz tutaj: Nowy kryzys mieszkaniowy? Kolejne niepokojące sygnały.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama