Kolejny pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy i wyższe cła na towary z Rosji
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA J. Sullivan powiedział, że USA przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy, w tym zaawansowany system obrony powietrznej średniego zasięgu NASAMS. Prezydent J. Biden miał przekazać taką informację podczas szczytu G7 w rozmowie z W. Zełenskim.
Sullivan stwierdził, że pomimo intensywnych zabiegów dyplomatycznych przed środowym szczytem NATO nie uda się odblokować weta Turcji dla akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Podczas szczytu prawdopodobnie dojdzie do spotkania J. Bidena z prezydentem Turcji R. Erdoganem. Z przywódcą Turcji będą również rozmawiać premierzy Szwecji i Finlandii.
We wspólnym oświadczeniu J. Biden i szefowa KE U. von der Leyen stwierdzili, że Rosja nadal wykorzystuje gaz ziemny jako broń polityczną i gospodarczą, co podbija globalne ceny energii i zagraża światowemu bezpieczeństwu energetycznemu. W związku z tym istotnie wzrosły zakupy LNG przez Europę (o 75%r/r w ostatnich miesiącach), w tym w szczególności z USA.
Biały Dom poinformował o podniesieniu ceł na niektóre rosyjskie towary do 35%, co dotyczy towarów, których import nie został zakazany przez sankcje, w szczególności na stal i aluminium.
Sekretarz generalny NATO zapowiada zwiększenie sił szybkiego reagowania z 40tys. do 300tys. żołnierzy
W przeddzień szczytu NATO w Madrycie, J. Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił szybkiego reagowania z 40tys. do 300tys. żołnierzy. Stoltenberg oczekuje, że członkowie sojuszu wyraźnie oświadczą, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, wartości i ładu międzynarodowego. Jedocześnie zapowiedział wzmocnienie grup bojowych NATO we wschodniej flance sojuszu. Będzie to wymagało dodatkowych inwestycji w obronność. Na szczycie NATO zostanie również uzgodniony kompleksowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Przywódcy krajów NATO mają również umówić kryzys żywnościowy spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę.
USA: pozytywne dane o zamówieniach na dobra trwałe i sprzedaży domów w maju
Majowe dane o zamówieniach na dobra trwałe (wzrost o 0,7%m/m przy konsensusie 0,2% i 0,4% w kwietniu) pozytywnie zaskoczyły. Podobnie liczba umów na sprzedaż domów wzrosła o 0,7%m/m przy konsensusie zapadającym spadek o 3,9%, po spadku o 4% w kwietniu.
Dziś decyzja Narodowego Banku Węgier. Spodziewana podwyżka o 50pb lub więcej z uwagi na rekordowo słabego forinta
Na dzisiejszym posiedzeniu MNB spodziewana jest decyzja o podwyżce stopy benchmarkowej co najmniej o 50pb, ale rekordowo słaby forint może skłonić MNB do większego ruchu.
Powodów słabego forinta jest kilka. Węgry wciąż nie osiągnęły porozumienia w sprawie KPO. Ponadto NBH prowadzi politykę pieniężną w mało przejrzysty sposób (rosnąca rola stopy depozytowej). To wszystko skutkuje dalszym osłabieniem forinta do rekordowych poziomów ponad €/HUF 400.
Podstawowy scenariusz dzisiaj to podwyżka o 50pb stopy referencyjnej (dzisiaj wynosi 5,9%), ale jej znacznie jest mniejsze niż tygodniowa stopa depozytowa wynosząca dzisiaj 7,25%. Docelowa stopa referencyjna wyniesie około 9,25%, ale wysoka inflacja i słaby forint mogą wymagać większych podwyżek.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję