Szef Fed: Polityka pieniężna powinna być restrykcyjna przez jakiś czas
Podczas piątkowego przemówienia na sympozjum w Jackson Hole szef Fed J. Powell powiedział, że polityka pieniężna w USA powinna być restrykcyjna przez jakiś czas, a walka z inflacją może spowodować spadek tempa wzrostu PKB i pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Dodał, że doświadczenia historyczne ostrzegają przed przedwczesnym poluzowaniem polityki pieniężnej. Zdaniem Powella możliwość wystąpienia recesji i wzrostu bezrobocia to cena, którą warto ponieść, aby przywrócić stabilność cen.
Oczekujemy, że na najbliższym posiedzeniu FOMC, zaplanowanym na 20-21 września, stopy Fed wzrosną o 75pb. Wówczas poznamy także najnowsze prognozy członków Komitetu, które będą podstawą do kreślenia średnioterminowych scenariuszy dla stóp procentowych w USA.
W tym tygodniu dane o inflacji ze strefy euro i kondycja amerykańskiego rynku pracy
To ważny tydzień dla danych ze strefy euro, z sierpniowym odczytem inflacji w środę i bezrobociem w czwartek. Spodziewamy się wzrostu CPI w sierpniu do poziomu 9,2%, przy konsensusie 9,1% i lipcowym odczycie na poziomie 8,9%. W związku ze zbliżającym się wrześniowym posiedzeniem EBC, debata pomiędzy jastrzębiami i gołębiami ponownie się zaostrzyła, gdyż członkowie Rady wracają z wakacji. Dane te będą kluczowym wkładem w posiedzenie. Podczas gdy niektóre czynniki po stronie podaży (spadające koszty produkcji) mogą wpływać przeciwinflacyjnie, kryzys gazowy nadal powoduje szybki wzrost cen dla konsumentów.
Stopa bezrobocia da pewne rozeznanie, czy rynek pracy reaguje na słabsze warunki gospodarcze. Naszym zdaniem, jak również zdaniem innych ekonomistów poziom bezrobocia w strefie euro pozostanie bez zmian w stosunku do odczytu z lipca - 6,6%.
W tym tygodniu ważne odczyty również za oceanem. W centrum uwagi znajdą się piątkowe dane non-farm payrols oraz odczyt stopy bezrobocia za sierpień. Pomimo tego, że USA znajdowało się w technicznej recesji przez pierwszą połowę roku, gospodarka stworzyła 3,2 mln miejsc pracy od początku roku, z czego 528 tys. w samym lipcu. Nie spodziewamy się jednak czegoś podobnego w sierpniu, biorąc pod uwagę, że liczba wolnych miejsc pracy zaczęła spadać, a ankiety biznesowe sugerują większą ostrożność co do perspektyw gospodarczych. Nasza prognoza to 250 tys. nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych przy konsensusie rynkowym 285 tys. Niemniej jednak Fed utrzyma pewnie tryb podwyżek. Biorąc pod uwagę, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 3,5% (takiej wartości spodziewa się również rynek), a płace będą nadal rosły, bardziej prawdopodobna wydaje się podwyżka o 50 pb, a nie o 75 pb na wrześniowym posiedzeniu Fed. Jeśli jednak gospodarka zwiększy liczbę miejsc pracy, powiedzmy o ponad 350 tys., a płace po raz drugi z rzędu wzrosną o 0,5% m/m, to może to przechylić szalę na korzyść podwyżki o 75 pb.
Również w czwartek opublikowane zostaną sierpniowe dane indeksu ISM dla przemysłu o produkcji oraz wydatkach budowlanych z USA. Uważamy, że wskaźnik ten wzrośnie z poziomu 52,8 pkt w lipcu do 53pkt. Konsensus rynkowy zakłada spadek do 52pkt.
Dodatkowo w tym tygodniu we wtorek dane publikowane będą wskaźniki zaufania w strefie euro. Należy również zwrócić uwagę na przemówienia członków FOMC we wtorek i środę.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję