- Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Rada Prezesów podniosła stopy procentowe EBC o 75pb, podobnie jak na wrześniowym posiedzeniu, w tym stopę operacji refinansujących do 2%.
- Dalsza część posiedzenia przyniosła jednak „gołębie” akcenty, na które mocno zareagował rynek. W komunikacie po posiedzeniu stwierdzono, że Rada osiągnęła duży postęp w odchodzeniu od łagodnej polityki pieniężnej (choć wciąż będzie podnosić stopy aby inflacja wróciła do celu inflacyjnego 2% w średnim okresie). Sygnałem zmiany podejścia jest także stwierdzenie, że dalsze decyzje będą zapadać z posiedzenia na posiedzenie, co oznacza iż będą mocno zależeć od bieżących danych. Kolejnym sygnałem złagodzenia nastawienia jest to iż dyskusja na temat zacieśniania ilościowego QT odbędzie się dopiero na posiedzeniu Rady w grudniu.
- Podczas konferencji po posiedzeniu, Prezes EBC C. Lagarde powiedziała, że ryzyka dla inflacji są przechylone w górę (głównie z powodu wzrostu detalicznych cen energii w krótkim terminie), a dla PKB w dół. Poważnym ryzykiem pozostaje długotrwała wojna Rosji na Ukrainie, również spowolnienie w gospodarce światowej będzie hamować wzrost w strefie euro. Według Lagarde, PKB strefy euro znacząco zwolniła w 3kw22 i zwolni jeszcze bardziej w 4kw22 i 1kw23, co może prowadzić do nieco wyższej stopy bezrobocia, po historycznym minimum 6,6% w 3kw22. Zakłócenia w dostawach gazu podminowały zaufanie konsumentów i firm.
- Jednocześnie Rada zmieniła warunki dłuższych operacji refinansujących tzw. TLTRO III w celu poprawy mechanizmu transmisji polityki monetarnej. Wyższe stopy procentowe (indeksowane do średnich podstawowych stóp EBC) będą obowiązywać z opóźnieniem – od 23 listopada, a bankom zaproponowano dodatkowe terminy dobrowolnej wcześniejszej spłaty. Jeśli chodzi o programy skupu aktywów APP i PEPP, to EBC będzie kontynuował reinwestycje zapadających obligacji.
- W średnim terminie, inflację mogą podbić wzrosty cen surowców energetycznych i żywności, co podbiłoby oczekiwania inflacyjne i presję na wzrost płac. Lagarde zauważyła podwyższoną inflację bazową, ale podkreśliła, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne wynoszą około 2%.
- Na razie nie zmieniamy naszych oczekiwań odnośnie kolejnych podwyżek. W obecnym cyklu zacieśniania spodziewamy się jeszcze dwóch podwyżek stóp EBC, w sumie o 75pb. Spodziewamy się rozpoczęcia programu QT po osiągnięciu docelowej stopy procentowej na początku 2023.
USA: PKB w kw22 powyżej oczekiwań
- W 3kw22 PKB USA wzrósł o 2,6%kw/kw SAAR, wobec oczekiwań na poziomie 2,4%kw/kw i spadku o 0,6%kw/kw kwartał wcześniej. Mimo ogólnie lepszego od oczekiwań wyniku, coraz silniej uwidaczniają się negatywne tendencje, związane m.in. ze znaczącym zacieśnieniem polityki Fed. Niepokoi spowolnienie wzrostu wydatków konsumpcyjnych, z 2% do 1,4%kw/kw w 3kw22. Wzrost gospodarczy o 1,4pp w 3kw22 obniżyły także inwestycje mieszkaniowe, konsekwencja wyraźnie spadającego popytu na nieruchomości i ich ceny.
- Fed nadal sygnalizuje jednak, że jest gotów zaakceptować słabszą aktywność, a nawet tolerować recesję, aby opanować inflację. Dlatego podwyżka stóp o 75pb w przyszłym tygodniu nie będzie ostatnim ruchem ze strony Rezerwy Federalnej.
Strefa euro: wstępne dane o inflacji i PKB za 3kw22
- Dziś poznaliśmy wstępne dane o inflacji z niektórych gospodarek strefy euro. W Hiszpanii we wrześniu ceny konsumpcyjne wzrosły o 7,2%r/r, czyli istotnie wolniej niż miesiąc wcześniej (8,9%) oraz konsensusu (8,0%). We Francji inflacja zaskoczyła jednak po wyższej stromnie, rosnąc o 6,2%r/r, wobec 5,6% przed miesiącem i konsensusu na poziomie 5,7%.
- Opublikowane także wstępne dane o PKB za 3kw22 z tych gospodarek. We Francji wzrost gospodarczy spowolnił z 4,2%r/r w 2kw22 do 1,0% (zgodnie z konsensusem). W Hiszpanii PKB zwolniło z 6,8%r/r do 3,8% (konsensus 3,9%). W ciągu dnia poznamy jeszcze dane z Niemiec. Tu również spodziewany jest spadek dynamiki, związany z szokiem energetycznym, do 0,7%r/r z 1,8% w 2kw22.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję