- Na zakończonym XX zjeździe prawie 2,5tys. delegatów Komunistycznej Partii Chin, jej przywódca Xi Jinping umocnił swoją pozycję. Został ponownie wybrany na sekretarza generalnego i zwierzchnika sił zbrojnych. Ponowny wybór Xi stał się możliwy po zniesieniu ograniczenia kadencyjności i limitu wieku. Jednocześnie w wyborach do wąskiego grona decydentów, Xi otoczył się gronem wiernych współpracowników.
- Na zjeździe Xi odnotował osiągnięcie celu średnio zamożnego społeczeństwa socjalistycznego w 2021 oraz określił jako cel zbudowanie zamożnego, nowoczesnego, socjalistycznego kraju do 2049 roku, a najbliższe 5 lat określił jako krytyczne. System gospodarczy w Chinach określono jako socjalistyczny system rynkowy. Nowy model rozwoju będzie opierał się m.in. na: promowaniu nowoczesnego przemysłu, rozwoju sieci transportowej, innowacyjności (nacisk na rodzime badania R&D), cyfryzacji, rewitalizacji wsi. W polityce epidemicznej, Xi zapowiedział „utrzymanie polityki ZeroCovid”. W polityce zagranicznej podkreślił konieczność zjednoczenia z Tajwanem i zastrzegł przy tym użycie siły. Chiny będą wzmacniać i modernizować armię, aby do 2027 roku była armią światowej klasy.
Chiny: Przyśpieszenie wzrostu PKB w 3kw22, ale słabsze dane za wrzesień
- Chińskie biuro statystyczne poinformowało, że PKB Chin w 3kw22 przyśpieszył do 3,9%r/r przy konsensusie 3,3% oraz po 0,4% w 2kw22. Przyśpieszeniu wzrostu sprzyjała względna stabilizacja na rynku nieruchomości oraz mniejsza skala lockdownów związanych z Covid-19, co pozwoliło na złagodzenie presji w globalnych łańcuchach dostaw oraz odbicie produkcji przemysłowej. We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 6,3%r/r przy konsensusie 4,8% oraz 4,2% w sierpniu. Wynikało to w dużej mierze ze wzrostu eksportu (o 5,7% r/r w US$ przy konsensusie 4,0% oraz po 7,1% w sierpniu). Sprzedaż detaliczna we wrześniu (wzrost o 2,5%r/r) była słabsza od konsensusu 3,0%, po wzroście o 5,4% w sierpniu.
Najbliższy tydzień na rynkach bazowych: decyzja EBC i innych banków centralnych, wstępny szacunek PKB w USA w 3kw22
- W najbliższym tygodniu uwagę analityków przykuje czwartkowe posiedzenie EBC (spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych o 75pb, zgodnie z konsensusem) oraz decyzje innych banków centralnych (Węgry, Kanada, Japonia). W tym tygodniu poznamy odczyty PMI (odpowiedź na pytanie cyz głębsza recesja czy raczej lekkie odbicie), indeks Ifo oraz szacunek PKB w USA za 3kw22 (prognozujemy wzrost o 1,7% w ujęciu zanualizowanym). Możliwe, że w tym tygodniu poznamy również nowego premiera Wielkiej Brytanii, faworytem jest Rishi Sunak, były minister finansów. Najważniejsze wydarzenia dzień po dniu:
- poniedziałek: wstępny PMI dla przemysłu i usług za październik w strefie euro, w tym w Niemczech i Francji, Wielkiej Brytanii i USA (spodziewamy się lekkiego spadku europejskich PMI w okolice 48pkt);
- wtorek: indeks Ifo za październik w Niemczech (prognozujemy lekki spadek do 83,5pkt z 84,3pkt. przed miesiącem), decyzja Narodowego Banku Węgier, indeks zaufania konsumentów Conference Board w USA;
- środa: dane o rynku nieruchomości w USA i decyzja Banku Kanady (spodziewamy się podwyżki o 75pb);
- czwartek: decyzja EBC w strefie euro (spodziewamy się podwyżki stopy refinansowej o 75pb do 2,0%), wstępny odczyt PKB w USA za 3kw22 (nasza prognoza 1,7% w ujęciu zanualizowanym przy konsensusie 2,1%);
- piątek: decyzja Banku Japonii, wstępne dane o inflacji CPI w październiku w strefie euro, raport o wydatkach i dochodach Amerykanów oraz deflatorze PCE i bazowym deflatorze PCE we wrześniu (nasza prognoza dla tego drugiego indeksu 0,5%m/m i 5,2%r/r po 0,6%m/m i 4,9r/r% w sierpniu.
W czwartek kolejna podwyżka stóp EBC, ale na dyskusję o QT jeszcze za wcześnie
- W czwartek decyzję o stopach podejmie EBC, spodziewamy się kolejnej podwyżki o 75pb. Jastrzębie skrzydło Rady Prezesów najwyraźniej przekonało pozostałych członków o konieczności ponownej podwyżki stóp. W przeciwieństwie do okresu poprzedzającego posiedzenia w lipcu i wrześniu, nie było żadnych publicznych dyskusji na temat wielkości podwyżki. Wzrost stóp o 75pb jest już w cenach, ale duże implikacje może mieć formalne rozpoczęcie dyskusji o usunięciu nadmiaru płynności i docelowej stopie EBC.
- Jeśli chodzi o zacieśnienie ilościowe, nawet jeśli dyskusja mogła się rozpocząć w EBC, to przy obecnych zagrożeniach dla stabilności finansowej, ostatnich doświadczeniach Wielkiej Brytanii i bardzo niepewnych perspektywach makro, QT jest wciąż odległe. C.Lagarde kilkakrotnie wspominała, że zanim rozpocznie się QT, stopy procentowe będą musiały zostać sprowadzone do normalnego lub neutralnego poziomu. Ewentualne QT byłoby raczej zakończeniem reinwestycji niż aktywną sprzedażą obligacji. Ponieważ wciąż widzimy koniec cyklu podwyżek stóp przez EBC w pierwszym kwartale przyszłego roku, stopniowe wygaszanie reinwestycji w ramach programu skupu aktywów (APP) mogłoby się rozpocząć najwcześniej wiosną 2023.
- Prezes francuskiego banku centralnego powiedział, że EBC może "szybko" przejść do stopy depozytowej na poziomie 2% do końca roku. Podobnych komentarzy udzielił główny ekonomista EBC P.Lane, wskazując, że EBC widzi obecnie neutralną stopę procentową nieco powyżej wspólnego przedziału 1% - 2%. Nie spodziewamy się jasnego komunikatu na temat tego, gdzie mogłaby znajdować się końcowa stopa procentowa, ale widzimy rosnący konsensus w EBC, że przynajmniej neutralną stopą jest obecnie stopa depozytowa w okolicach 2%. Wpisuje się to w nasz postulat EBC o kolejnej podwyżce stóp o 50 pb w grudniu i o 25 pb w lutym przed wstrzymaniem, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że już na grudniowym posiedzeniu prognozy inflacyjne EBC na lata 2024 i 2025 wskażą na powrót do stabilności cen.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję