- Wydarzeniem tygodnia będzie środowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Pomimo wniosku 3 członków RPP o zwołanie dwudniowego posiedzenia, będzie ono ponownie jednodniowe. Rada ma się na nim zająć m.in. opinią do projektu budżetu państwa na 2023, analizą najnowszej projekcji makroekonomicznej oraz zmianami w regulaminie RPP. Tradycyjnie w drugiej części tygodnia (czwartek/piątek) należy oczekiwać konferencji prezesa A. Glapińskiego.
- Zakładamy, że po zapoznaniu się z listopadową projekcją oraz biorąc pod uwagę siłę presji na wzrost CPI i inflacji bazowej, którą sugerują wstępne szacunki październikowej inflacji, Rada zdecyduje się na podwyżkę stóp NBP o 25pb. Nie wykluczamy także scenariusza, w którym stopy procentowe drugi miesiąc z rzędu pozostaną bez zmian. W obu wariantach decyzji będzie towarzyszył gołębi przekaz sugerujący bliskie zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych.
Dalsze zmiany w regule wydatkowej
- Rząd chce wyłączyć z limitu wydatków budżetowych na 2022 wsparcie dla podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparcie świadczeniobiorców, w tym emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem średniorocznego wskaźnika CPI, oraz finansowanie sił zbrojnych.
- Zapowiedziom premiera o potrzebie zwiększenia dyscypliny fiskalnej towarzyszy czasowe luzowanie reguły wydatkowej, które pozwala na znaczący wzrost wydatków publicznych. Należy się spodziewać, że część wydatków (finansowanie sił zbrojnych) zostanie wyłączona z reguły w sposób trwały. Zmieniając ustawę o finansach publicznych rząd unika konieczności nowelizacji ustawy budżetowej na 2022.
- Częste zmiany reguły wydatkowej i łatwość ich dokonywania w drodze ustawy powodują, że przestaje być ona wiarygodną regułą fiskalną w oczach inwestorów i nie jest efektywnym instrumentem gwarantującym ograniczenie wzrostu wydatków budżetowych.
Tarcza antyinflacyjna dla prądu i gazu może nie zostać wydłużona na 2023. W listopadzie wniosek o wypłatę środków z KPO
- Być może w 2023 nie będzie potrzebne wydłużanie tarczy antyinflacyjnej w obszarze prądu i gazu – ocenił rzecznik rządu P. Muller. Uzasadnieniem odejścia od obniżek podatków pośrednich na wspomniane źródła energii ma być podjęcie innych działań interwencyjnych w tym obszarze, w tym zamrożenie cen prądu i rekompensaty.
- Wniosek o wypłatę środków z Krajowego Programu Odbudowy (KPO) będzie złożony w listopadzie – powiedział rzecznik rządu P. Muller. Po złożeniu wniosku Komisja Europejska (KE) będzie mogła formalnie odnieść się to tego, czy Polska spełniła zapisane w KPO warunki i będzie możliwe rozpoczęcie dyskusji z Komisją.
Obligacje gwarantowane przez skarb państwa i skarbowe papiery wartościowe w repo bez podatku bankowego
- W 4kw22 rząd planuje przyjąć rozwiązania, które rozszerzą możliwość obniżenia podstawy podatku bankowego o wartość obligacji gwarantowanych przez skarb państwa, w tym papierów Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz o wartość obligacji skarbowych stosowanych w transakcjach repo. Planowane zmiany mają na celu zwiększenie atrakcyjności obligacji gwarantowanych przez skarb państwa dla krajowych banków oraz rozwinięcie rynku repo.
GfK: Nastroje konsumentów bez większych zmian
- Barometr Nastrojów Konsumenckich poprawił się w październiku o 0,2pkt. proc. do -20,1pkt. Miesięczna skala zmiany mieści się w granicach błędu statystycznego, a ostatnie miesiące wskazują, że nastroje konsumenckie są niekorzystne i mogą się jeszcze pogorszyć z uwagi na oczekiwany dalszy wzrost inflacji oraz ryzyko zimowego kryzysu energetycznego.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję